Skandinávie

Skandinávská hudba

8. ledna 2013 v 21:43 | Lawiane
Pro dnešní večer bych pro vás měla pár hudebních tipů. Pokud je ještě neznáte, mohlo by to pro vás být příjemné překvapení, nejde o interprety, které by znal každý na potkání, ale já osobně je mám velice ráda.
(Článek bude protkán videi s ukázkami, které editor blogu jisto jistě rozhází jakkoliv, jen ne tak, jak mají být. Prosím koukat na názvy videa a odstavce. :-) )
Nejprve zavítáme do Laponska. Ačkoli tento původem kočovný národ nemá svou vlastní zemi a žije na území hned čtyř států v severní Evropě, spousta Sámů se stále aktivně podílí na rozvoji a udržení jejich osobité kultury a umění.
Jedním z nich je norsko-sámská hudebnice MARI BOINE, která ve svých písních užívá mimo jiné tradičního sámského pěveckého stylu - joiku. Její písně zní až magicky, klidně a občas i smutně. Jejich poslech je sice uklidňujcíc, ale musíte na ně mít náladu, pokud si tento druh hudby pustíte při procházce rušným Václavákem, věřte, že z toho moc mít nebudete. Pro mě je ideální na dlouhé cesty autobusem, nejlépe v noci. Pak má člověk mnohem lepší zážitek z obojího. :-) Přeci jen je to hudba, která má své kořeny o několik set kilometrů dál, její nálada vystihuje severskou krajinu, mnohdy krutou a nehostinnou, leč divoce krásnou.

Wardruna

30. srpna 2010 v 11:20 | Lawiane
Když už tu mám rubriku Norsko, mohla by se taky čas od času něčím nakrmit. Hledala jsem na youtubku severský folk ( kolikrát už jsem psala, že jsem se v poslední době totálně "pofolkovala"? :D ) a našla jsem norskou skupina Wardruna hrající právě norský a severský folk. Jejich hudba je dosti jiná, hodně tajemná a taková... *šťourá se v oku a přemýšlí jak to popsat*... *nemůže nic vymyslet*... fajn, nemůžu nic vymyslet, je to pomalé, trochu hypnotické. Né, že bych se do toho vyloženě zamilovala, ale myslím, že za pozornost to stojí, proto to sem dávám.

Orkneje

14. ledna 2010 v 18:10 | Lawiane
Včara jsem byla v městské knihovně na přednášce o Orknejích pořádané Skandinávským domem. bylo to moc pěkné- příští středu bode o Dánsku, tak půjdu zase.
Orkneje jsou moc krásné ostrovy, tak tu o nich taky něco napíšu.
 
 

Reklama