Severská mytologie

Finská mytologie - O vzniku světa

18. července 2011 v 22:47 | Lawiane
Tož zabrusme po čase opět do mytických vod, tentokráte o tom, jak si vznik světa vysvětlovali staří Finové. Narozdíl od Germánů mírumilovně.

Yggdrasil

11. května 2011 v 17:04 | Lawiane
Yggdrasil - posvátný strom Germánů. Jeden z významných symbolů mytologie. Jedná se o věčně zelený jasan. Jeho koruna sahá až do nebe a podepírá oblohu. Strom prorůstá všemi devíti světy germánské mytologie (Asgard - říše bohů, Midgard - svět lidí, Hel - podsvětí, Niflheim - svět chladu, Jötunheim - svět obrů, Múspellheim - svět ohně, Svartálfheim - země trpaslíků, Vanaheim - země Vanů, Álfheim - země "elfů"), a tak znázorňuje osu světa. V jeho větvích sídlí vševědoucí orel, jestřáb a veverka, která donáší pomluvy hada žijícího u kořenů. Jasan má tři mohutné kořeny, které prochází všemi říšemi - Midgardem, Asgardem a Utgardem. Pod jedním sedí obr Mími u zázračné studnice vědění a moudrosti. Mími jí pije a je nejmoudřejší bytostí na světě. U dalšího kořenu je rovněž studně a střeží ji had Nídhögg. U tohoto kořene se rozprostírá podsvětí, nejspíše někde v Niflheimu, a nazývá se Hel. U Asgardského kořene je ještě další studně, zvaná Urdino zřídlo, obklopuje ji krásná síň a z té vycházejí tři norny. Norny určují lidské osudy a nad novorozeňaty ukládají sudbu.

Islandské písemnictví - Straší a Mladší Edda

6. května 2011 v 13:05 | Lawiane
Starší Edda (písňová)
Prvním důležitým zdrojem je rukopis pocházející z konce 13. století (jedná se o opis, původní originál se nedochoval), který byl sepsán na Islandu a předáván z generace na generaci. Až v 17. století se dostal do rukou biskupu Brynjólfu Sveinssonovi a ten ho nazval Edda ("Prabába"). V té době byla po rukopisech, které obsahovali historii Islandu a Skandinávie, velká poptávka. Největším sběratelem a překladatelem rukopisů byl Árni Magnússon, zasvětil své práci celý život, cestoval po Islandu a nasbíral velké množství knih a listin. Ty byly uloženy v knihovně Kodaňské univerzity (tehdy i Islandské). Magnússon se však dožil i velké zkázy, kdy v roce 1728 celých devět desetin rukopisů shořelo při požáru Kodaně.

Severské mýty a ságy o životech bohů

22. dubna 2011 v 11:11 | Lawiane
Germánské mýty jsou ucelené a vyprávějí příběh světa od jeho počátku až do jeho konce nazývaného Ragnarök. V době mezi tím hovoří o životě bohů, jejich svárech, moudrosti a bojích mezi nimi a obry.
Pro ukázku uvádím následující mýty, které patří k těm nejznámějším.

Severská mytologie - panteon

20. dubna 2011 v 13:16 | Lawiane
Opět trocha vědomostí o mytologii. Tentokráte o bozích. A NEKOPÍROVAT!!!

Severští bohové se dělí do dvou rodů. První z nich jsou Ásové, bohové převážně váleční, mezi ně patří i hlavní bůh Odin (někdy psáno též Ódin nebo Wotan či Wodan). Duhou skupinou jsou Vanové spojovaní s plodností a úrodou.
Ásové vybudovali své sídlo na hradě Asgardu. Vanové byli původně bohy nižšího řádu, až teprve po válce s Ásy začali být uznáváni jako jim rovnocenní.

Severská mytologie - O vzniku světa

17. dubna 2011 v 22:21 | Lawiane
Tak, moje seminárka, která má být asi tak na 5 stran, jenže se vyvinula minimálně na 20 se už blíží ke konci, takže sem postupně začnu dávat její části. Jako první přidávám popis toho, kterak podle seveřanů vznikl svět. A pozor, tohle se netýká Finska, na internetu docela často narážím na špatné zařazení germánské a vikinské mytologie i do Finska, to má ale jinou.
A nekopírovat! Ani omylem!!!


zdroj obrázku: listsoplenty.com

Tuonela – říše mrtvých

5. ledna 2011 v 22:21 | Lawiane
Tuonela nebo také Manala je podzemní říše mrtvých z finské mytologie obsažené v Kalevale (národním epose).
Vypadá stejně jako svět živých, jsou tam lesy, vody a hory s divokou zvěří, jen je vše temné a příšerné. Tuonele vládne Tuoni (Mana, Manalan), který lidi neusmrcuje, jen vládne nad mrtvými¨a sítí loví ty, kteří by chtěli z jeho říše uprchnout.
Má dcery Tuoninovnu, Kivutar (víla bolesti, vyzívána, aby bolet zmírnila) a Loviatar (slepá babizna, matka nemocí).
Říší protéká Tuonelská řeka, při níž lidé přísahají.

Valhalla - Síň padlých

5. ledna 2011 v 18:05 | Lawiane
Valhalla je v severské mytologii síň kam přicházejí padlí bojovníci (též nazýváni Einherjové)- Síň padlých. Nachází se v Ódinově zámku v Asgardu. Dostat se do ní můžou pouze muži, kteří padli v boji a přicházejí sem za doprovodu Valkýr, které je vybírají na bojišti. Večer je Ódin hostí medovinou, co vytéká ze struků kozy Heidrún, která stojí spolu s jelenem Eiktyrnim na střeše Valhally pokryté zlatými štíty, a masem kance Saehrímniho (který se každý den znovuzrodí a každý večer je zase sněden), přes den se pak bojovníci cvičí na poslední bitvu, až přijde Ragnarök - konec světa, kdy pak z každé z 540 bran Valhally vyjde 800 válečníků, aby se naposledy utkali se silami zla.
Někteří staří bojovníci se na smrtelné posteli nechali propíchnout kopím, aby se od Valhally dostali.

NEKOPÍROVAT!!!
valhalla
 
 

Reklama