O Finsku

Perličky finské populární hudby

10. února 2014 v 18:45 | Lawiane
Mám po zkouškách a jít ráno k doktorce, kde mě zvážili a za předpokladu, že má obuv váží dvě kila, což opravdu neváží, protože glády už dlouho nenosím, přišli na to, že bych měla přibrat, nicméně tedy jít ráno k doktorce byl jediný plán dnešního dne a tak si teď sedím v relativně uklizeném pokojíčku, i potkan je vyvenčen a hovínka z klece odstraněna, poslouchám pohodovnou hudbu a chystám se psát chytrý článek o focení. Ale ještě před tím, než bude článek o focení, mě ta pohodová hudba navnadila, že bych se o ni s vámi mohla podělit, takže à
Ujíždím na finském popu a jsem schopna poslouchat skoro všechny "sračky", kterými bych za jiných okolností opovrhla, jenom proto, že jsou prostě finsky. A podvědomě nějak lituju všechny lidi, kteří o finskou hudbu ještě nezavadili. Protože ona je děsně super, abyste věděli. (Až na těch pár výjimek, od kterých se Lawi stejně nemůže oprostit.) Finové se totiž tak obecně nebojí experimentovat a kombinovat i zdánlivě nekombinovatelné a pozitivním výsledkem. V rádiu nikdo necenzuruje metal, a vůbec ve Finsku asi vládne trochu větší otevřenost vůči někdy kontroverzním hudebním žánrům. Příkladem toho může být i fakt, když Finové před časem vyslali na Eurovizi partu do zrůd oblečených metalistů, aby hrdě reprezentovala jejich národ. A Lordi to celé vyhráli a jsou nakonec slavní po celém světě. (I když jim na těch letních festivalech musí být sakra horko!)
Ale co, finský metal přeci každý zná, takže teď bych s vámi raději zabrousila do vod za hranicemi méně známých interpretů. A budeme se věnovat převážně libozvučným a miloučkým písničkám.

Jenni Vartiainen (Asi dva roky mi trvalo, než jsem si její jméno zapamatovala správně. Hurá!)
Pohledná třicetiletá popová zpěvačka, která se proslavila díky jedné hudební soutěži. Dříve se věnovala mimo jiné i krasobruslení a svůj pohyb velmi dobře zúročuje v klipech. Její styl bych charakterizovala, jako takový dobře poslouchatelný pop, který asi nikomu nemůže vadit. Mám od ní ráda písničky pomalé i ty "odvázanější".

Má milovaná Värttinä konečně "na vlastňáky"

28. března 2013 v 0:08 | Lawiane
Jestli chodíte na můj blog častěji, jistě víte, že ve velké úctě a oblibě chovám jednu folkovou kapelu z Finska a to konkrétně jménem Värttinä. (Znamená Vřeteno. Nepřijde vám to lingvisticky zajímavé, že v českém i finském slově jsou zachované ty samé souhlásky? A jinak ano - ta škola už mě degeneruje, ale to nic nemění na to, že postřeh je to zajímavý.)

Helsinki - stručně

5. března 2011 v 21:57 | Lawiane
Finské Helsinki (švédsky Helsingfors) jsou od r. 1550 hlavním městem této země.


Senátní námestí
zdroj fota: lukashorak.estranky.cz

NP Kurjenrahka

5. března 2011 v 21:44 | LawianeNárodní park Kurjenrahka leží na jihozápadě Finska a proto je dobrou alternativou, jak si prohlédnout přírodu, i když člověk cestuje pouze po jihu země.

rozloha: 29 km2
-založen roku 1998
NP Nuuksio

5. března 2011 v 21:37 | Lawiane
Nuuksio je malý národní park, památka UNESCO, nacházející se 35 km od Hesinek, kousek od města Espoo. Jeho rozloha je 45 km čtverečních. Národní park tak blízko hl. města je neobvyklý, v případě Nuuksia je jedním z důvodů skalnatý a mokrý terén, který tuto oblast nečiní zajímavou pro stavební firmy, proto byl r. 1994 vyhlášen národním parkem.

Baltské moře

5. března 2011 v 21:28 | Lawiane
Baltské moře je šelfovým mořem Atlantského oceánu. Původně bylo sladkovodním jezero, které se u Dánska propojilo s oceánem, dnes je to moře s nejnižší salinitou ( % soli) na stětě.
zdroj obrázku: flashtom.bloguje.cz

Fin Tommi hledá dívku z Česka!

6. ledna 2011 v 0:52 | Lawiane
Můj internetový kamarád Tommi se cítí osaměle, protože už je rok sám a chtěl by nějakou českou ženu, která má ráda originální finské muže.

Ludvig van Beethoven soittaa radiossa

22. září 2010 v 18:26 | Lawiane
Ten pán vykazuje takovou radost ze života a pak... ještěže má tu přilbu. :D
To jak si zpívá je nehorázně chytlavé, někdy minulý týden jsem si ve škole celou dobu zpívala "Ludvig van Beethoven soittaa radiossa...
"

Studio Impossible - Lintubongari

30. srpna 2010 v 22:19 | Lawiane
Ou!

Finský Sonisphere zpestřen nevšedním počasím

30. srpna 2010 v 11:48 | Lawiane
Buřky mám hodně ráda, ale z téhle věty asi celý článek nezplodím, proto nakrmme po dlouhé době opět rubriku o Finsku, která od odby založení Klubu finofilů trochu strádá hlady :D

Valkyrend Varieté - Karjala

16. srpna 2010 v 21:34 | Lawiane
Na tuto finskou skupinu jsem narazila čistě náhodou a zamilovala jsem se do jejich písniček, hlavně do Karjala. Přijde mi ohromně inspirující, napsala jse při ní už tři strany snažení mé knihy.

Värttinä - Äijö

16. července 2010 v 10:48 | Lawiane
Tahle písnička je oproti ostatním värttinovským dost odlišná. Myslím, že by se vám mohla líbit. Nepůsobí ani tak "rusky", zato démonicky. Má výbornou atmoféru, takovou jako z Kalevaly.

Värttinä- Maa ei kerro

13. července 2010 v 23:40 | Lawiane
Rozhodla jsem se sem dát rubriku o mé velice oblíbené skupině Värttinä. (Evelin teď jistě obrací oči v sloup). Mám totiž takovou potřebu naučit ostatní lidi je taky poslouchat. Jenže se mi to nedaří, všichni si myslí, že ta hudba je prostě divná a poslouchají jí jen staré babičky :D Jenže mě se líbí, takže to jdu zkoušet i na vás :D Líbí se mi ty severské melodie a dokonce už jsem si zvykla i na ty hlasy zpěvaček a už se mi líbí i ty. Ještě jsou nějaké písničky, které jsou moc "Eva a Vašek" i na mě, ale většina se mi prostě děsně líbí. Poslouchám je teď každý den. Budu sem asi občas dávat nějaké ukázky, zajímá mě totiž váš názor :D Pro začátek přidávám jedu z oblíbených.

Recenze na Světla v soumraku

22. dubna 2010 v 15:30 | Lawiane

Lidi tleskejte mi :-D napsla jsem konečně tu recenzi- už jsem si totiž začínala myslet, že se na to zase vybodnu. Dala jsem jí jen na ten blog o Finsku, takže si jí můžete přečíst

ZDE :-D

A ten film rozhodně stojí za zhlédnutí.

videa - Fini jsou blázni

19. dubna 2010 v 21:20 | Lawiane
Hrabu se na youtube a nalézám opravdu neobyčejné věci s Finama. No jen posuďte sami...k tomu ani není třeba komentář. Tento pán je opravdu snaživý bavič.

finský film bude na ČT2

15. dubna 2010 v 14:27 | Lawiane
Vím, že sem chodí spoustu finofilů, takže bych je chtěla upozornit na jednu věc, kterou jsem zjistila při listování TV programem a moc mě potěšila.

Takže, všichni víme, jak málo filmů se k nám z této země dostane...ale v neděli budou na ČT2 ve 22:45 dávat finský film Světla v soumraku (Laitakaupungin valot) a bude to ve finštině s titulky, takže parádička.

Výborný blog s hodně články o Finsku

31. března 2010 v 21:04 | Lawiane
Našla jsem blog, který mě naprosto nadchl. Jeho vzhled vás možná neohromí, ale zato obsah je na jedničku. No posuďte sami:

P.S. Poslouchám Beat, je tam Večer živáků, ten mám nejraději, až na to, že od NW, tam poslední dobou dávají furt Over the Hills and Far Away, ale na konci té písničky řekne Tarja "Kiitoksia" a z toho mám pokaždé veselo :-D

2. "virtuální" lekce finštiny- vokálová harmonie, tvoření otázky, záporná otázka…

12. března 2010 v 10:13 | Lawiane

Doufám, že se vám minulá lekce líbila a k něčemu vám byla (jakože jste se to třeba naučili :-D ale myslím, že tyhle základy už jste stejně uměli :-))
Takže dneska pokročíme k tvoření otázky, není to nic složitého.

1. lekce finštiny- výslovnost sloveso olla

8. března 2010 v 17:48 | Lawiane
Tervetuloa na první "virtuální lekci finštiny.
Na úvod, aby v tom byl nějaký pořádek a pokud se to chcete naučit, budu sem tyhle lekce dávat pokaždé v pondělí a v pátek (alespoň se o to budu snažit), tak je tu můžete očekávat a vesele se učit "puhua suomea" Budu to brát víceméně podle učebnice Finština nejen pro samouky od Hilkka A. Lindroos. No pokud to s tímto jazykem myslíte vážně, tak se její koupi stejně nevyhnete- stojí 700,- a jsou k tomu i 2 CD, což je velmi praktické. Ale nejlepší je stejně kurz, snažila jsem se to učit podle učebnice sama, ale moc to nešlo, ten kurz, co na něj chodím teď, to je úplně o něčem jiném.
UŽ ALE K VĚCI! :-D

Mumínci

22. února 2010 v 12:06 | Lawiane

Mumínci jsou fiktivní stvoření, které vymyslela finská švédsky píšíci spisovatelka Tove Janssonová, podle knižní předlohy pak vznikl slavný seriál. Určitě je znáte, takže nemá cenu je tu moc popisovat. Jen jsem vám chtěla připomenout, že je to finské dílo. :-) Snad jen ještě dodám, že v Naantali je zábavní park Moominland, vytvořený na motiviy těchto příbehů.
Jako malá jsem se na to koukala a moc se mi to líbilo, tak mě teď těší, že je to finské.
 
 

Reklama