Literatura ze severu

Mika Waltari – Čtyři západy slunce (Neljä päivänlaskua)

27. června 2012 v 20:00 | Lawiane
Mika Waltari - Čtyři západy slunce (Neljä päivänlaskua)
V trochu netradičně pojaté novele s příznačným podtitulem Román o románu vypráví Mika Waltari své zážitky propletené množstvím až filosofických úvah z období, kdy vznikalo jeho nejslavnější dílo Egypťan Sinuhet.

Mika Waltari - Dohra (Jälkinäytös)

28. září 2011 v 20:39 | Lawiane
Tato novela navazuje na Cizinec přichází, kde se na venkově událo "milostné drama" mezi čeledínem, ženou a jejím alkoholickým manželem. Žena pod náporem citů zabila svého manžela po tom, co on zastřelil jejich čeledína, se kterým žena čekala dítě.
Jestliže Cizinec přichází je příběh z venkova, o přírodě a lidských vztazích, pak jeho pokračování s příhodným názvem Dohra, líčí následky ženina činu a je spíše jakousi detektivkou a příběhem ze soudního a vězeňského prostředí

Erlend Loe - Doppler

3. července 2011 v 19:43 | Lawiane


Pokud bych někomu měla doporučit jen jednu jedinou knihu, byla by to tahle. Doppler je moje bible, moje filosofie.
Doporučuji.
Vřele.
Je to nejlepší.

Rosa Liksom - Prázdné cesty

5. března 2011 v 22:27 | Lawiane
V učebnici finštiny mě zaujaly dva ukázkové texty, jejichž autorkou je Rosa Liksom a tak jsem se při další návštěvě knihovny rozhodla něco si od ní půjčit.
Dostala se mi do ruky knížka s názvem Prázdné cesty. Je poměrně tenká (něco přes 100 stran), obsahuje velké množství krátkých povídek, které jsou obvykle tak na jednu dvě stránky a čte se velmi dobře, neboť v každé z nich se stane něco tak strašného, co vás tak šokuje, že si ze zvědavosti musíte přečíst další. V 90% příběhů jsou hlavními tématy smrt nebo sex a kromě jedné povídky se všechno odehrává ve Finsku. Pokud člověk o Finsku něco ví, docela dobře se to z toho i pozná, například tam hodně pijí mléko a kafe a taky se tam mnohokrát píše o saunách. Mnohé povídky jsou také psány nespisovným jazykem ( takovým stylem, jako když v Harrym Potterovi mluví Hagrid). Sice jsem byla nejdříve dost v šoku, co to je, ale potom se mi ta knížka začala tak líbit, že mě mrzí ten malý počet stran. Autorka má opravdu osobitý a nenapodobitelný styl a nápady.

Arto Paasilinna - Vlčí léto laponského mlynáře

5. března 2011 v 22:16 | Lawiane
Arto Paasilinna - Vlčí léto laponského mlynáře

Příběh s lehce pohádkovým koncem, odehrávající se na severu Finska u řeky Kemijoki po druhé světové válce, vypráví o mlynáři Gunnaru Huttunenovi, který po válce koupil starý mlýn na Suukoski. Na jaře ho opravil a dal do pořádku, lidé z vesnice ho z počátku akceptovali, ale pak se ukázalo, že Huttunen není tak úplně normální. Občas po nocích ho přepadala nutkavá touha výt, to pak jeho nářek probudil celou vesnici a lidé nemohli spát nebo často a přesvědčivě předváděl různá zvířata.

Arto Paasilinna - Krátká paměť pana rady

5. března 2011 v 22:13 | Lawiane
"Finsko sestoupilo k létu, celá země i celý národ. Vodstva se vymanila ze zajetí, lidé se probudili. Slunce zářilo, pofukoval teplý vítr. Kdesi v Lestijärvi pekla matka skořicové koláčky, někde u Kokkoly měl opilý chlápek smrtelnou autonehodu. Takový obyčejný život na počátku léta."
Humorná knížka od Arto Paasilinna s názvem Krátká paměť pana rady vypráví dobrodružné léto skupinky lidí, které náhoda svedla dohromady. Bývalý taxikář Seppo Sorjonen se stane přítelem starce trpícího vážnou sklerózou Taavettiho Rytkönena, který jediné, co si pamatuje, jsou vzpomínky z války, kde byl tankistou, a pomáhá mu najít ztracený domov (Rytkönen si totiž nepamatuje, kde bydlí).

Mika Waltari - Cizinec Přichází

5. března 2011 v 22:09 | Lawiane
Mika Waltari - Cizinec přichází (Vieras mies tuli taloon) 1937

Novela odehrávající se na finském venkově v první polovině 20. století, je považována za vrchol Waltariho předválečné tvorby.

Maria Peura – Na okraji světla

20. září 2010 v 21:58 | Lawiane
Po dlouhé době jsem se dohrabala k napsání nějaké recenze na další finskou knížku, co jsem četla. Dala jsem jí na stránky KF, takže si jí přečíst můžete tady http://zeme-tisicu-jezer.blog.cz/1009/maria-pruna-na-okraji-svetla

P.S. Klub Finofilů se zase hlásí ke slovu, tak ho omrkněte :D a napiště něco na fórum- děsně to tam totiž stojí. Kiitos!

P.P.S. Ucho už je OK, samo se to zpravilo, nejspíš to bylo tou rýmou.

Erlend Loe- Fakta o Finsku

7. dubna 2010 v 7:45 | Lawiane
ERLEND LOE - FAKTA O FINSKU

Na začátek je nezbytné upozornit, že knížka prakticky vůbec není o Finsku a už vůbec v ní nenaleznete žádná fakta. Přesto však nebudete litovat, když si přečtete.
Autorem je známý norský spisovatel Erlend Loe, který má naprosto výjmečný a úžasný
styl psaní. Tato kniha vás buď nadchne nebo ji vůbec nedočtete, není totiž neobvyklé najít větu, která je na celou stránku.

Oslavná píseň na hymnu

22. února 2010 v 18:21 | Lawiane
Přidávám finskou básničku, co jsem zase vyhrabala v té učebnici finštiny. Tak si prosím nemyslete, že je to z mého pera. Ten překlad není nijak umělecký, takže to někde vyznívá divně (ono je to vůbec celé divné), ale celkem se mi to líbí. Měla by to být ukázka z oslavné písně na hymnu od Juice Leskinen.

Rosa Liksom - Na začátku listopadu uhodily silné mrazy

18. února 2010 v 18:21 | Lawiane
Rozhodla jsem se podělit se tu s vámi o jeden šokující článek z té učebnice finštiny (tam se najdou věci, to byste ani nevěřili). Je to příběh jednoho člověka, který měl zřejmě velkou depku. Kdy jsemsi to četla poprvé, tak jsem to vůbec nepochopila, páč jsem pořád myslela, že s tím provazem chce vytáhnout ten traktor. Pak mi to teprve došlo…no jo, Finové a jejich slavné skony k sebevraždám.
Doporučuji přečíst (do konce)- vystihuje to jejich povahu :-D
 
 

Reklama