Polární záře a hranolky s kečupem

12. září 2015 v 22:41 | Lawiane |  Finsko 2015
Tak. Hned na úvod oznamuji, že další článek hodlám pojmout pozitivně. A jako klasický deníček výměnného studenta: Co se dělo ve škole? Kolik stojí brambory? Jakou barvu mají zdejší autobusy a jak moc dlouhé názvy tu mají ulice. Dobře, stejně všichni tušíte, že to zase skončí povídáním o opačném pohlaví a o hranolcích s kečupem. Tak vás nebudu napínat a o hranolcích vám povím hned na začátku, ať vás nemusí jejich očekávání strašit po zbytek článku.


Jíst levně znamená často jíst nezdravě. A ve Finsku to platí asi dvojnásob. Zpočátku jsem měla takovou mylnou představu, jak tu budu žít zdravě. Jenže při srovnání cen zeleniny a nezeleniny… člověk téměř vždy hmátne po párkobuřtech neboli makkarách. (Jedna z nejlevnějších věcí, co tu Finové mají. Paradoxní je, že jim to asi nepřijde nezdravé. Na párkách, buřtech a pseudoklobásách je postavená velká část zdejší kultury a všichni je hrdě kupují. Pokud zrovna nejsou vegetariáni.) Moje strava se skládá ze střídání mražené pizzy, brambor + makkary, brambor + masových kuliček, zapačených těstovin s makkarou. Nezapečených těstovin s makkarou. A teď jsem vymyslela update - hranolky + kečup + pepř. Superekonomické jídlo. Ale nesmím to přehánět, pořád mi na mysl přicházejí takové ty články o tom, jak někdo zkoušel jíst pár měsíců jídlo z Mekáče a pak byl smrtelně nemocný. Už mu nebylo pomoci, Mekáč ho strávil. Doufám, že se z Erasmu nevrátím smrtelně nemocná. Ale ve škole máme k obědu saláty a dneska jsem snídala mandarinku. A sbírám borůvky a koupila jsem si kilo mrkve. Takže… I´m going to survive!

Včera jsme s Ninou sledovaly polární záři. Dokonce úspěšně. Začínalo mne totiž už mírně deptat, že sluneční aktivita je už několik dní tak příhodná, večer sleduji záři na webkamerách od místního jezera a ráno mám FB plný úchvatných fotek. Jenže z místa, kde bydlím, je vidět velký kulový. To naštve. Tak jsme se domluvily, že přespím u Niny, která bydlí hned vedle onoho jezera, a strávíme večer pohledy na nebe. Skočila jsem ještě rychle do zdejšího prohibičního řetězce s alkoholem pro červeného Merlota, aby nám nebyla zima, sbalila si karimatku a vyrazila. (Povšimněte si, že na zeleninu nemám, ale na víno ano. To je do nebe volající špatný směr!) Večer byl krásný, nezvykle teplý, plný hvězd a… pozor… polární záře byla vidět! Usadily jsme se na balvany, kde byla kromě nás ještě spousta dlouhonohých pavouků, popíjely vínko, cvičily výslovnost hlásky ä a snažily se naprosto nevyhovující technikou zvěčnit nazelenalý pruh na obloze. Musím vám něco přiznat… fotky lžou. Fotí se na extrémně dlouhý čas, což způsobuje, že záře je na nich vidět víc než ve skutečnosti lidským okem. Ráno jsem zase viděla na FB úchvatné zelné tančící pruhy, ale my jsme viděly pouze takový nazelenalý mrak či jak to nazvat. Měnilo se to, ale poměrně pomalu. Bylo to krásné, ale do těch fotek to má daleko. Když však vezmeme v potaz, že jsme záři sledovaly ze třetího finského nevětšího města… tak i tak dobrý výsledek. Na zimu si asi vyžádám, aby mi sem rodiče dovezli z domova lepší objektiv. :D
Cestou od jezera se mi povedlo vytvořit další nezapomenutelný vtip. Kráčím klidně vedle Niny, ale nejednou vidím, že asi dva metry od nás je na stromě umístěný záchranný kruh… a popadne mě nevysvětlitelná touha ten kruh obejmout/pozdravit/poplácat. Jenže nějak zapomenu, že terén je plný kamení a kořenů (které ve tmě nejsou vidět) a v mžiku se válím pod kruhem na zemi. Bylo to tak rychlé a nečekané. Ve vteřině zrozený plán a v druhé vteřině já na zemi jako převrácený brouček. Vážně bych tu neměla tolik pít… :D

Ale celkově to koresponduje se zdejší finskou atmosférou: tady můžeš čekat naprosto cokoliv. Člověk se nemůže divit, když:
- V IKEA potká paní s duhovou ofinou a pestrobarevnými plastovými prsteny na všech prstech.
- V IKEA potká lidi, co si kupují šest párků v rohlíku.
- Vidí vedle cesty sedět v trávě cyklistu, který si něco balí - myslíte, že si balí cigaretu, ale on ve skutečnosti skládá kytičky do svazečku. Romantik.
- Naproti vám na křižovatce stojí pán v oranžových tříčtvrtečních legínách, které jsou tak vyrýsované, že je mu vidět úplně všechno.
- Zaměstnanec obchodního centra vás upozorní na končící otevírací dobu upřeným pohledem a výrazným zamrkáním.
- Do autobusu nastoupí babička s plackou, na které stojí I love Jesus.
- Na hlavním náměstí má Ježíš koncert.
- Na hlavním náměstí mávají komunisti červeným praporem. (Tampere je město továren a v historii tu bylo plno chudých dělníků, během občanské války se tu vedla krvavá bitva o Tampere, kterou červení prohrály. Fin mi jednou řekl, že Tampere je třikrát rudé - jsou tu cihlové domy a červené chodníky, před sto lety tu byla koncentrace dělnictva, před sto lety tu byla země silně nasáklá červenou krví. Očividně tu jsou ještě nějaké pozůstatky.)
- V nákupním centru kráčí slečna, co má náušnice v podobě finských vlajek.
A tak dále.

Je tu krásné počasí, poslední zábřesky léta. Nedaleko mého domu jsme objevili skvělou lesní cestu a menší jezero, kam se zítra půjdeme možná i vykoupat.
Dneska přijela na otočku kámoška, abychom zajeli do IKEA dokoupit nějaké nezbytnosti typu svíčky, smetáček, talíř. Vlastním teď celé dva talíře - můžu někoho pohostit hranolkama.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 13. září 2015 v 12:58 | Reagovat

Úžasný článek, ty snímky s polární září jsou opravdu nádherné, už odmalička jsem si jí přála vyfotit. :)

2 Silwiniel Silwiniel | Web | 18. září 2015 v 15:19 | Reagovat

Sledovat naživo polární záři musí být nádhera! To bych taky chtěla zažít :) Jsem ráda za pozitivnější článek, snad tě ty hranolky neskolí :D

3 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 21. září 2015 v 22:14 | Reagovat

Ona taky cena zdravého jídla u nás je o dost vyšší, než ty blafy...

Tu polární záři bych chtěla vidět naživo, byť píšeš, že ty fotky jsou lepší. Kdybych si tak k tomu mohla zahrát na niněru. :)

A k těm "divnolidem" - dnes su potkala pána - důchodce, který vybíral kousek od Staromáku popelnici do předem připravené velké tašky a vzal si i jednu dámskou botu a přečtenou firemní korespondenci včetně vypsaných propisek. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.