Haloo Oulu

6. července 2015 v 14:40 | Lawiane |  Finsko 2015
Ze svého pokoje vidím jenom samý les. Ale když si lehnu na záda na postel, vidím i oblohu.

A když se na les zaměřím lépe, jsou v něm cestičky, po kterých jsem jezdila před dvěma lety na kole skoro každý den po tři měsíce. V následujících dnech bych se po jedné z těch cestiček měla vydat na krátkou procházku a přepadnout svoji dřívější hostitelskou rodinu. Doposud jsem jim vždy oznamovala, že přijedu, ale teď jsem si to nechala jako překvapení, že půjdu kolem a zatímco oni budou v klidu štípat dříví a otrhávat hrášek, řeknu jim jen tak z chodníku "moi". Snad se mne neleknou. Dneska ale nikam nejdu. Po noci strávené v autobuse hodlám okupovat svůj přidělený pokoj s oknem do lesa v co možná nejklidnějším módu. Ale docela vám řeknu… neuškodilo by, kdyby to topení trochu topilo. Zvlášť když má někdo čerstvě umytou hlavu dehtovým šampónem a k pití studenou dehtovou limču. (Čtete dobře, Finové jsou divní a konzumují potraviny s příchutí dehtu…) Zatím tu topí jenom odvětrávání mého nebohého počítače. Měla bych se trochu učit - podívat se na možné i nemožné tvary slov, které už jsem zapomněla. Vždycky je dilema, jestli se člověk bude učit tvary nebo slovník. Slovník mě baví, ale to jsem pak celá já… umím slovíčka, ale nemám tucha, jak je vyskloňovat…. Zítra píšeme asi nějaký rozřazovací test a podle něj se pak budeme tři týdny učit, tak by bylo asi dobré si ty tvary osvěžit. Taky máme zítra ráno přijít k recepci, ale nevíme v kolik, protože ač tu na nás všichni mluví pomalu a srozumitelně jako na blbce, ten čas nám nějak unikl. Komunikační přístup finských vedoucích zde a finských známých ne-zde je opravdu propastný. Jestli jsem si dřív libovala, že můj Fin je děsně ohleduplný a dobře srozumitelný, tak tentokrát mám pocit, že to nějak přestalo platit. Půlku věcí jsem během předchozích čtyř dnů slyšela přibližně takto: "huhlihuhlihuhli". Pak jak na to má člověk zareagovat… Když se zeptám co, tak si myslí, že nechápu slova. Jenže já žádný slova ani neslyším, abych je mohla chápat. Takže většinou jenom koukám… podle situace s výrazem, který by mohl onomu huhlání relativně odpovídat.
Ha, právě jsem s jednou spolubydlící směnila čisticí prostředek na nádobí a houbičku za toaleťák. To je fér, myslím si. Spolubydlící nechce komunikovat finsky, ačkoli kvůli tomu tu všichni jsme. Další spolubydlící komunikuje finsky naopak podezřele sebevědomě. Zajímalo by mě, s kým ve skupině zítra skončím, zda se sebevědomými nebo anglickými - > půjdu si opakovat tvary!!!! A vůbec první věc, co bych teď měla udělat je napsat si velkou cedulku: MLUVÍM FINSKY JAKO KR*TÉN, BUDU S TÍM NĚCO DĚLAT. NEUMÍM SKLOŇOVAT SLOVA, NAUČÍM SE TO. MÁM VÝSLOVNOST JAKO RETARD, BUDU SI PAMATOVAT POČET PÍSMENEK A NEBUDU SI PLÉST Ä/A/E. NEBUDU VYSLOVOVAT Ö JAKO O. a tuhle ceduli si pověsit na stěnu k hlavě postele!
Ten výhled do lesa je uklidňující. Když nevyhlédnu z okna, ale do své hlavy, je v ní Tampere. Tampere mne úplně ovládá. Když ty předchozí dny byly až na mé komunikační nedostatky hrozně super! Chci zpátky svůj čtyřdenní manželský život. Nemyslíte, že společná sauna je skoro na stejné úrovni jako svatba? Asi ne, co? To je blbý. Já si chci myslet, že jo. A taky chci sešit s Mumínkama, abych si do něj mohla vypisovat tvary. Dneska je Eino Leinon päivä, všude visí vlajky. Naštěstí ne lejna.

Chtěla bych do Tampere. Dejte mi někdo facku. Místo tohohle se přesně musím učit tvary, aby až tam přijedu příště, tak abych mohla nabídnout něco víc než tupé zírání, které asi nikoho zase tak nebaví a svoje tělo, který naštěstí někoho baví. Ale zase tak povrchní to není, to ne. Sakra! Tvary! Moje finština nesmí být lámaná a moje angličtina nesmí být zapomenutá. Ahoj šprtský léto! :o
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 sarushef sarushef | Web | 6. července 2015 v 15:15 | Reagovat

ty jsi pořád ve Finsku? Už hrozně dlouho, ne?

2 Lawiane Lawiane | Web | 6. července 2015 v 15:51 | Reagovat

[1]: ne, bývám skoro pořád v čechách, ale o tom jenom moc nepíšu :D

3 Silwiniel Silwiniel | Web | 8. července 2015 v 7:17 | Reagovat

Držím ti palce, ať se ti tam daří!
Manželství, ve kterém bys pořád rozuměla jen "huhlihuhli" zní docela dobře, aspoň byste se nemohli hádat :D

4 Cayenne Cayenne | Web | 20. července 2015 v 9:55 | Reagovat

S tím jazykem Ti rozumím, taky si tu připadám jako naprostý blb, u mě je akorát problém, že tady neustále přepínám mezi angličtinou a finštinou a teď už to celkem běžně zvládám i uprostřed věty, něco jako: The museum is in a forest and järven rannan lähellä. Co se Leina týče, v srpnu se mi snad podaří vidět jeho rodný dům v Kajaani :-)
Taky jsem se chtěla učit další finská slovíčka a něco málo z jednoho nářečí, abych, až přijedu do jednoho města, mohla mluvit s jedním člověkem... taky to nějak nevychází. Místo toho jsem se tu včera začala učit maďarsky, abych udělala radost své spolubydlící :-D Bohužel i tohle je zřejmě zcela nerealizovatelný plán...
(V jaké skupině jsi nakonec skončila?)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.