Chodíme se "kahlata"

19. července 2015 v 15:39 | Lawiane |  Finsko 2015
Víte, co je děsivé? Jak rychle letí čas. Ani nevím jak a už je to zase týden, co jsem sem něco napsala. Hlavně, že jsem si chtěla z Finska psát poctivý všezaznamenávající blog. Zaznamenávat detaily. Kraviny. Ty hlavně. (Teď piju jogurt…) Taky jsem plánovala se tu ve volném čase nadstandardně učit finštinu… jako mimo ten kurz. Abych se mohla vdát. Taky chodit na borůvky, plavat a trávit spoustu času na pláži u moře. A zatím to vypadá tak, že jsme pořád ve škole, pak stihnu napsat mail domů, jít do obchodu. Počasí je tak studené, že na koupání nikdo moc nemá pomyšlení. Z důvodu studeného počasí nejsou zralé žádné lesní plody, které by bylo možné sbírat, ačkoli už by dávno zralé být měly. Cesta na pláž trvá zatraceně dlouho a z důvodu dlouhé výuky se ne moc stíhá, takže u moře jsme zatím byli jen jednou… a málem jsme umrzli zimou, ale bylo to skvělé. Naopak boj s komáry vydatně pokračuje.


Hlavní dění se točí okolo obědů ve školní jídelně. Stojí dvě a půl eura a můžete si nabrat tolik, kolik se vám vejde na talíř. To v praxi vypadá tak, že se všichni snaží najíst na následujících 24 hodin, aby nemuseli utrácet za další jídlo. Pak z oběda vždycky odcházíme v podobě těhotných žen. Ale o dětech radši nežertovat…
Z prvního odstavce to může vyznívat, že se svým zdejším pobytem nejsem spokojena, ale to není pravda. I přes tu zimu a absenci borůvek je to tu skvělé. I když někteří jedinci z kurzu se tváří trochu znuděně, ale o tom až v jiném odstavci.
Tento týden jsme měli kulturní večer, na kterém jsme měli představovat naše země. Se spolužáky jsme usmažili bramboráky. (S Petrovou pomocí i zdárně oloupali brambory.) Ostatním jsme pak překládali nějaké české věty a představovali českou pivní kulturu. Jako ukázkovou českou větu jsme zvolili "Čumíš jako bacil do lékárny." Celkově to byl super večer v takové klubovně univerzitní ubytovny v horním patře domu. S horními patry finských domů se pojí neskutečný výhled na nekonečné lesy. Ach, láska! S dolními patry, v kterých se nachází také můj pokoj, se zase pojí věčná tma. Za oknem mám les, který sluníčko moc nikam nepustí. Jsme tu jako v nějaké jeskyni. Štěstí, že monitor svítí. :D
Tento týden jsme taky stihli zajít do sauny. Bylo to bezva. Petr málem omdlel hned ve dveřích a Blanka se naopak netvářila vůbec zpoceně. Miluju saunu. Příští týden máme další.
Za hezkých večerů chodíme k blízkému jezeru na pláž. Kupodivu tam není ani moc komárů. Minule jsme si řekli, že si tam uděláme při západu sluníčka piknik. Tak jsme si vzali brambůrky a…. mlíko. A repelent. Do jezera se chodíme kahlata (brodit), protože na úplný koupání je moc zima, ale brodit se s vyhrnutými kalhotami je super. Předvádíme při tom různé druhy brodivých zvířat, soutěžíme, kdo docákne nohou nejdál, brodíme se mimo pláž kolem rákosí, kde je bahnité dno a zkoušíme, komu zapadne noha do bahna hlouběji. Chodíme naboso po stezkách a pak utíkáme před komáry, kteří nás obléhají při obouvání. Taky vedeme následující rozhovory:

-Petře, přijde ti to jezero velký?
-Jo, je úplě obří!
-Mně teda nepřijde obří, vždyť jsou i stokrát větší. Ale nevim, jak se mám stavět k jeho rozloze. Neni ani malý. Ale mám ho ráda.
-Já ho mám taky rád.
-Já ho musim asi políbit.
-Tak já ho taky políbím!
Shodli jsme se s Petrem, že nevíme, co bychom tu jeden bez druhého dělali, protože jsme evidentně neretardovanější z retardů. ("Jůů, tak já du taky dělat blbosti") Nakládáme si na obědě stejně velké porce a stejně dlouho je jíme. Houkáme v podchodech. Mluvíme nosem. Běháme retardovaně po pláži. Akorát Petra nesmím uvařit v sauně přílišným litím vody na kameny. To bych si měla pro příští týden opakovat. Finsku zdar!

P. S. Jestli umíráte v Čechách vedrem a chcete se naštvat - my tu máme asi 18 stupňů.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 19. července 2015 v 16:07 | Reagovat

Pravidelně koukám na fotky a závidím, horko u nás je jak Mordor.:-D Vrátíš se, nebo návrat vůbec v plánu není? :-D A co Fin? Nebo byl někým 'nahrazen'? :-D

2 Silwiniel Silwiniel | Web | 19. července 2015 v 16:26 | Reagovat

Už podle fotek, které dáváš na fb, to vypadá, že si to tam opravdu užíváš :) Co bych teď dala za 18 stupňů, taky bych hned jela do finského lesa!
Není nad to, když má člověk stejně praštěné kamarády :D

3 Yeanni Yeanni | Web | 19. července 2015 v 17:16 | Reagovat

Máš pravdu, závidím ti to chladno, u nás už asi tri týždne nepršalo, všetko je absolútne suché. A obdivujem ťa, že si sa na tú finštinu dala, vyzerá veľmi ťažko.

4 Grumpy Grumpy | Web | 19. července 2015 v 18:28 | Reagovat

Kolem mého bytu šli dneska dva hobiti a hodili sem prsten, takový je tu vedro. Pozdravuj Ouluňany (Oululany?). Bude i tradiční hlen?

5 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 19. července 2015 v 19:24 | Reagovat

Osmnáct stupňů? Ách, závist! Já se tady úplně topím a je mi jedno, kam pojedu za zimou :D Ale do Finska jsem vždycky chtěla jet, nádherná krajina a jazyk a hudba... jenom nikdo nechce jet se mnou, protože se jim nelíbí zima :D

6 Cayenne Cayenne | Web | 22. července 2015 v 10:32 | Reagovat

Nechceš vyhlásit soutěž, kde je víc chladno? Oulu vs. Kuhmo? Mně ode dneška skončily noční směny, takže mám po večerech volno. Rozhodla jsem se proto následovat váš příklad, chodit se brodit a okolo 22:45 fotit západ slunce. Skoro vám to tam závidím, taky chci dělat něco retardovaného, ale se svými pracovními směnami jsem na to příliš unavená :-( Ani nebudete moct Timovi v říjnu vyprávět, co se stalo metsässä.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.