O focení TFP a focení za peníze

9. března 2014 v 20:19 | Lawiane |  Poučovárna
Pokud jste se někdy pohybovali v oblasti focení lidí, určitě jste na tento pojem už narazili. Jeho znalost je velmi praktická, protože znamená focení zadarmo. Fotograf neplatí nic modelce a modelka neplatí nic fotografovi. Prosté a jednoduché, avšak…
Teď bych tu ráda nastínila takové zamyšlení, kdy jsou nabídky TFP přínosné pro obě strany, jak by to logicky mělo správně být a kdy už se v poptávkách vyskytuje větší míra vydřidušství než slušnosti.


K čemu TFP slouží?
Je to především výborný způsob pro začínající modelky i fotografy, jak získat praxi a pěkné (někdy i méně pěkné) snímky pro svou prezentaci. I když si v budoucnu plánujete za svou práci nechat platit, vaši případní zákazníci budou chtít vidět nějaké vaše hotové výsledky. Je jasné, že vám nikdo nezaplatí jenom za větu: "Já prostě dobře fotím, uvidíš."
Když ovšem říkám, že TFP je především pro začínající, potažmo amatérské fotografy/modelky, nemyslím tím, že by bylo jen pro ně. Mnoho lidí na profesionální úrovni využívá TFP čistě ve chvílích volna, protože je tato činnost baví a pak hlavně, chtějí-li realizovat nějaký svůj záměr, který je třeba složitější a předem si nejsou jisti, jak přesně dopadne, nebo je nějak extravagantní, nevšední. Lidé v roli modelu, kteří jsou ochotni za fotografie zaplatit, většinou požadují klasicky hezké, líbivé snímky. Slečna co sedí v rozkvetlé louce, portrét v ateliéru, prezentaci nějaké módy a tak podobně. Když tedy budete mít nápad, že vyfotíte slečnu v blátě, která bude tím blátem pomazaná od hlavy až k patě a na prsou se jí bude ještě svíjet had, je to typ fotky, za kterou vám ve většině případů modelka těžko něco dá, spíš budete hodně rádi, když najdete někoho, kdo do toho bláta vůbec vleze, aniž by za to chtěl peníze po vás. Pokud jste dobrý fotograf a uděláte z toho vážně pěkné fotky formou TFP, slečna to ocení a řekne si, že to bláto stálo za to, pokud jí uděláte jen podivně naturalistickou dokumentaci jejího bahenního výstupu bez většího dojmu, pak říkám jen - chudák holka. Jestli budete chtít slečnu ať už v blátě nebo mimo bláto fotit, jak ji pán bůh stvořil, bude to zase ve spoustě případů fotograf, kdo zaplatí, protože většina holek se nechce nechat fotit nahá bez honoráře, což je celkem pochopitelné.
Hlavním kritériem zůstává, že by z TFP fotek měli mít přínos/radost/potěšení obě strany.
A teď přichází kámen úrazu. S rozšiřováním povědomí o tomto způsobu, roste i procento lidí, obvykle se to týká těch, kdo nefotí, ale stojí na druhé straně objektivu, kteří by hrozně rádi měli pěkné profesionální fotečky, ale v nejlepším případě za to nedali ani korunu.
Inzeráty stylu "Najde se nějaký dobrý fotograf, který má vlastní ateliér a dokáže zařídit vizáž, formou TFP." Začátečníci, kteří by podobné nabídky obvykle vzali s vděkem, opravdu nemívají vlastní ateliér. Dívali jste se třeba někdy, kolik takové vybavení ateliéru stojí? Měli bychom si tedy za vlastní peníze draze vybavit ateliér a pak zvát všechny lidi z ulice na focení zdarma? Ale dobře, není důvod nefotit TFP v ateliéru, pokud ho máme a zrovna nepřichází žádní zákazníci. Ale k tomu je ještě třeba sehnat vizážistku, která bude také zkušená a jistě si bude obsah svého kufříčku, který ji do klína asi taky nespadl z nebe zadarmo, ochotně vypatlávat na kde koho. Lidi, zamyslete se trochu nad svými požadavky - all inclusive a korunu z diamantů byste na těch fotkách ještě nechtěli? Ale pokud je ta slečna poptávající alespoň hezká, jistě se jí na nabídku někdo ozval.
Horší je když narazíte na toho: "Sháním fotografa na nafocení maturitního tabla, nejlépe TFP."
Maturitní tabla/ maturitní plesy/ taneční vystoupení/ zboží pro e-shop a opačně zase slečny pro reklamní fotky, kterým nikdo taky nedá ani korunu. Proč při pohledu na takové poptávky spousta lidí popuzeně prská? Je třeba si uvědomit, že fotografie, která většinu lidí baví a láká je umělecká, tvořivá - něco zajímavého si vymyslet, pohrát si s tím a osobitě to vyfotit. Zkrátka do toho vložit něco svého. Otrocké focení zboží pro e-shop, kde jde jen o to najít si vhodný úhel, předmět nasvítit, a pak jen cvakat jako stroj. Stejně tak maturitní ples, který se mi náhodou jednou povedlo fotit - dostala jsem za to něco málo zaplaceno, ale sama fotky považuji za tak špatné, že bych podobné akce už znova nefotila, nehledě na to, že bývají poměrně stresové. Díky bohu šlo o třídu plnou kluků, tak snad neprobrečeli dva týdny nad tím, jaké mají ošklivé fotky z maturiťáku.
Člověk, co umí fotit a své práce si váží, nebude mít zájem, chodit se zbytečně vysilovat a stresovat focením něčího plesu, aby automaticky udělal portrét s šerpou třiceti lidem, pak je rovnal do řady a pokřikoval, ať se dívají do objektivu jemu a ne svým tetičkám. Načež pak doma mnoho hodin trávil následným probíráním fotek a úpravami. Vždyť to je skoro jako ptát se, zda vám někdo zadarmo vymaluje byt!
Takové příležitosti se možná chopí nějaký začátečník, který to bude brát jako výzvu a poučnou zkušenost, sice nelze popřít, že jeho to možná nějak posune nebo mu to spíše ukáže, že takové focení už podruhé zadarmo dělat nepůjde, protože je to nevděčná dřina. Ale focená třída se každopádně musí smířit s tím, že jejich fotky nebudou zrovna dvakrát výstavní. Focení takových akcí je složité na organizaci i světelné podmínky, začátečník při něm málo kdy obstojí.

Co bývá výsledkem TFP a co honorovaného focení?
Na začátek je dobré zmínit, že člověk, fotograf, který už má pár zkušeností a své fotky má rád, nikdy nedává nikomu fotky "syrové", neupravené! A přece se skoro pokaždé shledá s otázkou, na kterou je navíc očekávána kladná odpověď: "A dáš mi pak nějak všechny ty fotky, že jo?"
Ne, nedám. A vám, co fotíte, také radím - nedávejte. Úprava fotografie mnohdy dělá půlku práce, a když lidé uvidí originální mnohdy zašedlé, nevýrazné snímky, kde mají kruhy pod očima a vrásky po čele, budou se marně ptát, kde je ta profesionální kvalita, kterou vídají na internetu a kterou očekávali. Navíc má mnoho z nich snahu upravovat si pak fotky po svém, aniž by to uměli nebo oplývali soudným vkusem. Navíc nikoho netěší nacházet své fotky "zprasené" všemožně po internetu. Já osobně to dělám tak, že lidem, kteří mi za focení zaplatí, pošlu náhledy v malém rozlišení, ze kterých si vyberou maximálně deset fotek, které jim následně upravím a pošlu je hotové. Pokud fotím někoho TFP, jsem trochu kritičtější, protože fotky vybírám sama a výsledných fotek obvykle není tolik, často tak tři nebo čtyři. Modelce pošlu pár těchto, podle mě kvalitních, fotek. Samozřejmě všem práci ukazuju na foťáku už v průběhu focení, aby měli představu o tom, jak to vypadá. Ale dohody na TFP bývají poměrně různé, někdo dává fotky všechny, někdo třeba řekne, že se nepovedly a nedá ani jednu. To se vám s honorovaným focením pochopitelně nikdy nestane. :D

A teď ještě poslední otázka? Proč by se za fotky mělo vůbec platit? A kolik se platí?
Především proto, že i v době, kdy má zrcadlovku a fotografickou FB stránku každý druhý náctiletý člověk, pořád existují i lidé, kteří to mají jako svou profesi. Je pravda, že u nich si zaplatíte hodně, ale výsledek by měl stát za to. Nejen díky jejich zkušenostem, ale také proto, že takové fotografování zahrnuje většinou i tu vizáž, ateliér, tudíž vhodné podmínky světla, pokud jde o focení venku, používají se často různé odrazné desky, přenosná světla, blesky atd. K tomu bude fotograf potřebovat ještě asistenta, který mu všechny ty věci bude držet na správném místě a taky bude vědět, co s fotkou následně provést v počítači. A tohle všechno se odráží v ceně, která se pak šplhá do tisíců.
Dále se v poslední době takového boomu digitálních zrcadlovek objevuje spousta lidí jako já, kterým když se ozve někdo, koho o focení sami nežádali a nemají nijak zvlášť důvod mu zhotovovat fotky čistě ze své dobré vůle, nebo se prezentují přímo i jako placení fotografové s nižší cenou. Takové focení bývá zhodnocováno v rámci stovek, ne tisícovek, od většiny těchto fotografů budete mít pěkné fotky v rámci vybavení a podmínek, které mají pochopitelně horší, než ti úplní profíci. Ale zase v tom bývá poctivá snaha a příjemná přirozenost. "Profíci" nás, takovéto napůl amatéry, napůl profesionální autory, co fotí za levno, nemají rádi, protože jim lidově řečeno "lezeme do zelí" a mnoho lidí, co by za focení tu tisícovku i dali, najednou přeběhne k jinému, protože ten chce jenom tři stovky. (Ale studenti si taky musí občas přivydělat, ne? :D)
Já si beru za focení okolo čtyř stovek. Je to málo. Ale zatím si ještě tolik nevěřím a taky nemám vyloženě světoborné vybavení, fotím při běžném denním světle a nepoužívám moc vychytávek. Proto si nedovolím říct více, kdyby se to náhodou nepovedlo. Ale jestli se ještě více rozfotím a pořídím si pár těch vychytávek, plánuju si časem žádat o něco více. (Nutno dodat, že 90% fotek dělám TFP, takže se nemusíte bát, že bych byla v balíku.) Přijde vám čtyři sta za focení moc? Vezmeme to pod drobnohledem - zhruba dvě hodiny běhám s někým venku a cvakám snímky, taky je třeba dojet do nějaké lokality a pak zase domů, takže celou prací v terénu strávím zhruba tři hodiny. Pak doma tak hodinu probírám fotky a posílám dotyčnému náhledy, ze kterých si vybere. Jednu fotku následně upravuji průměrně tak dvacet až třicet minut (někdy hodinu, někdy deset minut) a když je těch finálních fotek deset, jsou to minimálně další čtyři hodiny u počítače. Takže kolem a kolem je to nějakých sedm/osm hodin práce?
No a pak je ještě ta nepostradatelná varianta, že budete mít od někoho super fotky a nedáte za to ani korunu, protože znáte heslo "TFP".

Dle mého je TFP zábava, trochu sázka do loterie. Zkusím to a uvidím, jak se dotyčnému fotky povedou, však za to nedám nic víc, než chvíli strávenou úsměvy do objektivu. :-) Jako fotograf si zase můžu vyzkoušet vše potřebné, fotit si v klidu a nestresovat se myšlenkou, že musím mít nějaký výsledný počet dobrých záběrů.

Na konec ještě dva praktické odkazy a jedna sebepropagace:
Skupina na FB, kde se nabízí a poptává TFP spolupráce - https://www.facebook.com/groups/159487350918792/?fref=ts
Web s prezentací fotografů, modelek i vizážistek, TFP i honorované nabídky - http://fotopatracka.cz/

Obojí vřele doporučuju. A na konec ještě podpora sebe sama - moje FB stránka, budu ráda za její případnou podporu - https://www.facebook.com/pages/Lawiane-photography/202653916547592?fref=ts
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 evil-ash evil-ash | Web | 9. března 2014 v 22:39 | Reagovat

Zajímavý článek, sama jsem nedávno zkusila TFP focení jako model a souhlasím s tebou,je to dost práce, ale zase jde o to, že to toho fotografa musí bavit,jinak by to nedělal formou TFP;)

2 pavel pavel | Web | 11. března 2014 v 17:47 | Reagovat

Já fotím moc rád a zadarmo, protože mne to baví a nakonec ani "modelkám" jak je Pánbůh stvořil nic neplatím... dělají to pro mne rády a ještě mají fotky s slibem, že je nebudu nikde zveřejňovat nebo ukazovat. A spojeni jsme oba, protože se při tom focení dobře bavíme. :-)

3 Michelle Michelle | Web | 13. března 2014 v 22:16 | Reagovat

vybavuju si tvoji stránku z tfp skupiny :)
v té skupině je spousta patlalů, co nic neumí a co doufají, že cvakáním hezkých holek se něco naučí. to jsou většinou lidi, co nemají ani talent, ani teoretický základ. fakt je, že je důležité hlavně fotit, ale bez trochy teoretických znalostí to je většinou k ničemu.
zpátky k tématu :)
sama tfp fotím jenom tehdy, když fotky chci použít pro vlastní prezentaci nebo prostě pro sebe. jinak... ne, pardon. jsem student a těch tři sta litrů na vybavení si nevycucám z prstu. lidi by to měli konečně pochopit. že za kvalitu se prostě platí. bohužel, ne každý je ochotný vidět rozdíl mezi kvalitou jak práce, tak vybavení a mezi nízkou cenou. nemám odvahu se zařadit do nějaké skupiny, focením se neživím, ale cenu už jako úplný amatér taky nemám. ale tady ti levní, co jedou na kvantitu a jejichž fotky mají chyby, kterých si laik nevšimne, opravdu kazí kšefty. a pak často taky památku. a jsou amatérštější amatéři než jsem já, co mi kšefty kazí a když vidím jejich práci, mám chuť skočit z okna :D

4 Michelle Michelle | Web | 13. března 2014 v 22:18 | Reagovat

jo, ještě takové psko :) tvoje fotky potenciál i nápad mají - to jenom pro případ, že bys měla pocit, že tě řadím k patlalům. neřadím :)

5 Lawiane Lawiane | Web | 13. března 2014 v 22:37 | Reagovat

[4]: o tom jsem taky chvíli přemýšlela, kam mě vlastně řadíš, ale z toho upřímného smajlíku hned za první větou jsem si vyvodila podobný výsledek. :D Díky, beru to jako poctu, protože tvoje práce se mi vážně líbí. :) A jsem ráda, že to tu našel taky někdo poučený.

6 Lúthien Lúthien | Web | 17. března 2014 v 12:43 | Reagovat

Ještě jsem o tom neslyšela, ale vypadá to jako výhodná a praktická věc pro obě strany. Škoda, že neumím dobře fotit nebo nejsem fotogenická :D

7 Karol Dee Karol Dee | Web | 13. dubna 2014 v 20:41 | Reagovat

Kouzelná zkratka. Až se trochu zdokonalím, možná bych si taky mohla troufnout stát se poloprofesionálem :P

8 Jan Kučera Jan Kučera | Web | 17. června 2014 v 18:57 | Reagovat

Suprovej clanek... Dekuji ze jsi toto napsala a s dovolenim si to vypujcim. :-)

9 suffusion suffusion | Web | 27. září 2016 v 20:38 | Reagovat

sms půjčka ihned na účtě :-!

10 MarcoB MarcoB | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 11:42 | Reagovat

Máte spoustu zajímavých článků

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.