Než zmáčknete spoušť

12. února 2014 v 19:53 | Lawiane |  Poučovárna
Budeme se bavit o fotkách, ne o střílení.
Poslední dobou se na FB docela bavím příspěvky v jedné fotografické skupině, kde si začátečníci nechávají radit. Občas mě tedy spíš napadá "komu není rady, tomu není pomoci", jelikož se tam téměř na každé fotce opakují tytéž chyby. Tak mě napadlo sepsat takový základní návod pro lidi, kteří si hrdě koupí Nikon a pak se diví, že jim z toho neleze to, co by chtěli. (V nacpání nápisu photo by… do nekvalitní fotky, jim to však stejně nezabrání. :D) Ono totiž nic nejde jen tak samo o sobě.
Rady budu brát z pohledu, že dotyčný fotí zrcadlovkou. Z normálního kompaktu se vám při troše štěstí může také podařit vykouzlit dobrou fotku. Mobil je mobil, fotí dokumentační fotky, nikoli cíleně umělecké. Názorné ukázky budu demonstrovat na vlastních fotkách. Tak a teď už hurá na věc!1) NÁPAD
Někteří lidé prostě fotí a fotí momentky. A vychází jim z toho skvělé věci. Ale ve většině případů je třeba nad fotkou trochu pouvažovat, než ji vycvaknete. Jakou má mít náladu, co má vyjadřovat a tak dále. Ne, že vidím pejska a udělám "jééé, pejsek! CAVK!". Z toho většinou vznikne něco kompozičně špatného, nedobře zaostřeného a celkově o ničem. Pokud je pejsek váš oblíbenec, budete mít fotku možná rádi z citových důvodů, ale dalším lidem nic neřekne. Takže to chce si říct zhruba tak následující: Budu fotit portrét psa nebo psa v pohybu, ve výstavním postoji, detail oka či něco víc abstraktního - například psa zezadu, jak odchází po cestě (popř. by to mělo symbolizovat odchod z domova, dalekou cestu nebo naopak věrnost? U takovýchto abstraktnějších, ne popisných věcí pozor na tu náladu, jinak z toho vzejde obrázek k ničemu, který bude vypadat, že když pes na procházce klusal před vámi, omylem jste zmáčkli spoušť nebo jsme chtěli fotit cestu a pes vám tam nečekaně vběhl. Je důležité aby, to co z fotky cítíte vy a co jste s ní zamýšleli, na ni poznali i ostatní, jinak byl váš záměr prakticky k ničemu. Začínající fotografové, obvykle nepříliš obdařeni cítěním pro správnou fotku se při poslechu kritiky často brání slovy "ale to byl záměr". Jenže záměr, který nikdo nepochopí, ten si příště raději nechte.
Tomuto hezkému nápadu, který si vymyslím, pak podřídím níže rozebrané body.2) ZNÁT SVŮJ FOŤÁK
"Jéé, ono mi to pořád nějak nefotí, jak bych chtěla a já nevím, co s tím mám dělat."
"A co tam máš za nastavení?"
"Automat."
S kompaktem většinou nic nezmůžete, ten si fotí podle vlastního uznání a basta. Ale se zrcadlovkou je špatný nevědět, co je to clona, čas a ISO. Tři nejzákladnější pojmy, bez jejichž znalosti se nemůžete moc rozvíjet. Nejsem zastáncem teorie "Automatické nastavení je jenom pro blbce", protože pokud zrovna fotím dovolenou nebo něco, kde potřebuji fotit hned a rychle a podmínky jsou ucházející, není třeba zdržovat se s dlouhým štelováním expozice, ale za některých podmínek, vám prostě z automatu nikdy nepoleze to, co chcete.
Podobně to někdy bývá i s ostřením. Každá zrcadlovka, někdy i přímo objektiv, na sobě má přepínání AF - MF (automatické ostření - manuální ostření), může se stát, že např. při focení přes špinavější sklo nebo když fotíte drobnější předměty více navrstvené u sebe, třeba větve stromů, foťák vám neostří přesně tam, kam byste chtěli, pak je přepnutí na MF víc než žádoucí. Zakroutíte si s objektivem sami a máte to přesně podle sebe. Stejně tak je dobré mít i automatické ostření nastavené podle sebe. Například mně vyhovuje ostření na prostřední bod. Je to přehledné a v ničem se neztrácím. Automatické ostřící body vám například při focení portrétu pejska můžou ostřit čumák místo očí, protože je blíž a foťáku se zdá výraznější, nemusíte si toho všimnout hned, ale v počítači pak zjistíte, že máte všechny fotky na nic, protože pesan má neostré oči.

Na blogové kvalitě to asi není vidět, ale fotka, která by byla dobrá, bohužel jsem si nevšimla, že je zaostřeno na čumák, který tu zrovna nemá být pointou fotky. Takže smutné, ale patří do koše.


3) KOMPOZICE
Bývá nejčastěji kamenem úrazu. A přitom by stačilo jen pochopit dvě kouzelná slůvka "zlatý řez".
Podle kompozice lze rozdělit tři druhy fotek. Jedny jsou kompozičně úplně špatně a člověk si někdy říká, zdali nebyl jejich autor slepý, když si nevšimnul, že fotografované osobě na snímku chybí půlka obličeje a očividně to nebyl umělecký záměr. Pak jsou fotky, kde se autor snažil něco udělat pečlivě, jenže nebyl poučen, takže je fotka někdy zrovna dobře a někdy nevědomě úplně špatně. A třetí skupinou jsou fotky, kde autor věděl, co dělá. Takže hurá na poslední možnost.
Prvním pravidlem je, aby na fotce bylo všechno, co tam má být. Nemáte-li nějaký speciální autorský záměr, ale na to taky pozor. Mějte na paměti, že na počítači se dá fotka kdykoli ořezat, ale co na originále chybí, už tam nikdo nedodá. A taková kočička, které chybí ucho nebo fotky z dovolené, kde všem rodinným příslušníkům chybí nohy od kotníků dolu, jsou prostě rušivé. (Fascinuje mě, jak tahle varianta postav bez kotníků bývá častá. Lidi, dívejte se na celé pole snímku. Buďto fotím člověka přiblíženého, třeba od pasu nahoru nebo ho fotím celého a pak ano, měl by tam být celý, ne jen 95% těla, strašně to ruší.)
Kromě useknutých částí, které by useknuté být neměly, bývá velmi častou chybou kompozice tzv. středovka. Objekt zájmu frknut na střed, ať se dívá, kam se dívá, z obou stran má stejně místa. ("dívat" se může zrovna tak i květina nebo dům, i když nejvíce tahle chyba bije do očí asi právě u lidí a zvířat.) Směrem, kterým je objekt natočený, tedy kam se teoreticky dívá, ať už má oči nebo ne, by ve většině případů mělo být více volného prostoru, jinak to působí, že objekt tzv. kouká z fotky ven a nevypadá to dobře ani přirozeně. Tím ale neříkám, že středovka nikdy a dívat se ven z fotky taky nikdy. V menším počtu případů může obojí výborně sednout a dodat to tu pravou atmosféru. Například u emotivních fotografií bývá žádoucí, aby se objekt díval pryč a fotka má asociovat, že třeba na někoho čeká, kdo už je domyšlený mimo záběr. Středovka se hodí například u symetrických fotografií, když někoho máte přímo zepředu a dívá se rovnou na vás.

Ukázka smyteriké středové portrétovky. Tady by bylo přidané místo na jedné ze stran zbytečné a spíše nežádoucí.


Nepříliš vyhovující středovka, pejsek se dívá ven a vpravo je tak zbytečně moc místa. Pro zlepšení by stačilo ožiznout část volného prostoru napravo. Fotka je neupravovaná.Poměrně dynamická fotka, ikdyž celý pán je téměř na středu, prostor vlevo vyplňuje ruka a vpravo je dostatek prostoru vzhledem k nasměrování jeho obličeje. Vešel se i bubeník. Co víc si přát? :D

Foceno narychlo, myška byla divoká, jen trochu v šoku, že jsem ji zachránili, i tak byl vteřinu čas na promyšlení kompozice.


Podobně častým kamenem úrazu jsou rovné linie aneb nefotit nakřivo. Linie, které se v reálném světě vyskytují jako vodorovné nebo svislé by měli být na fotce zachyceny taky tak. To platí především o vodní hladině, horizontu, kmenech stromů nebo stavbách. Většina foťáků má pro usnadnění funkci, kde se vám na displeji zobrazují vodící čáry, kterých se můžete držet. Ve většině případů je možné fotku následně dorovnat na počítači, trochu vám někdy může "padat" i když jste se snažili fotit rovně. U některých lidí jsem se setkala také s tím, že si toto pravidlo vryli do hlavy, aniž by při tom použili špetku logiky. Upozorňuji tedy, že srovnat je vhodné věci od přírody rovné. Hladina jezera asi nikdy nebude našikmo. Ale srovnávat například každou louku, je blbost, protože světe div se - někdy jsou louky i v kopci a budete-li na fotce dorovnávat linie, které původně byly šikmé, pokřivíte tím to ostatní - vyrovnat louku v kopci znamená mít pak nakřivo kmeny stromů, které rostou za ní atd. Rovnat je tedy důležité, ale přemýšlet u toho taky. Experimentování typu - naklonit fotku schválně nepřirozeně, může někdy vyjít, ale pro začínající fotografy platí spíše pravidlo, že méně je někdy více.
Výšková úroveň, ze které fotíte. Čím menší objekt a čím blíže, tím podstatnější. Při pohledech do krajiny je vcelku jedno, jestli se o půlmetru snížíte nebo zůstanete stát, ale při focení například pejska, to ovlivní naprosto celý snímek. Správný fotograf se nestydí pro dobrý snímek válet po zemi.
U zvířat platí ve většině případů pravidlo fotit v úrovni očí, popř. ještě níže, jinak vyfotíte tak leda chlupatá záda a bude to na prd. Takže na fotící akce hurá v teplákách a pěkně na zem!

Fotka ze ZOO, kde máte jako návštěvník trochu zhoršený přístup ke zvířatům. Přesto se dá fotit dobře. Tato fotka dobře není. Srnečka Pudu jižní je vidět příliš shora, takže většinu toho zabírají nezajímavá záda. Zvířátko má otevřenou hubu, což by mohlo být super, pokud bych byla s foťákem v jeho úrovni a tlamička tak byla pořádně vidět.

4) SVĚTLO
Ne nadarmo se říká, že fotografie je malování světlem. Kolikrát můžete mít sebelepší nápad, ale nebude-li vám přát světlo, moc z toho nevytáhnete. Pro některé věci se lépe hodí sluníčko, ale zdaleka ne pro všechny. Dělá totiž příliš ostré hrany stínů a v takové portrétní fotografii je naopak žádoucí měkčí světlo, na sluníčku bude mít fotografovaný objekt moc kontrastní světlé a tmavé oblasti. A při sluníčku i při měkčím světle vždy pozor na stíny v obyčeji, modelka nebo i zvíře by měli mít živé výrazné oči a toho nikdy nedocílíte, bude-li se dívat od světla pryč.
Kdy se vám sluníčko naopak může dobře hodit je při focení krajiny nebo pohybu. Během zamračených tmavých dnů nedostanete kvalitní fotku pohybu, ať se budete snažit sebevíce. Při špatných světelných podmínkách vám bude fotoaparát dávat pro pohyb příliš nízký čas expozice a fotky tak budou rozmazané. Abyste dosáhli rychlejšího času závěrky, je třeba zvýšit ISO, což zase ubírá kvalitě fotky a přidává zrnitost. Je-li to možné, počkejte si na lepší počasí.
Při focení se sluníčkem je také důležité zvolit vhodnou dobu. Což rozhodně není zrovna poledne, kdy je slunce nejvýš a předměty nevrhají prakticky žádný stín, takže fotky krajiny, města budou vypadat nezajímavě ploše a placatě.
Focení s bleskem je lepší se v začátcích rozhodně vyvarovat. Profesionálové fotí obvykle s blesky přídavnými, často i mimo foťák, objekt neosvětlují přímo, ale pomocí odrazových desek, aby bylo světlo rozptýlenější. Obyčejný blesk používat raději jen v nouzi na popisné fotografie.

Duha nebyla z ostatních stran tak dobře vidět, proto bylo nutné fotit se slečnou ve stínu, bez úpravy by tak byla fotka na nic, s příliš tmavým obličejem, ale s pomocí PC se dal snímek vytáhnout do přijatelné podoby.

Pro pohyb podmračený den, pes je sice relativně ostrý, ale ISO příliš vysoké, takže je celá fotka zrnitá (na blogu ve zmenšené podobě tak vypadají asi všechny... :D). Navíc špatná kompicice, pes vybíhá ze záběru.5) NÁSLEDNÉ ÚPRAVY NA PC
A zase jsem u hesla: Málo je někdy více.
Mezi fotografy i laickou veřejností bývá tahle otázka docela sporná. Někdo si myslí, že úpravy jsou šarlatánské kouzlení, které k fotkám nepatří, někdo jiný bez nich nedá ani ránu. Já osobně pro úpravy jsem, protože kolikrát fotkám opravdu hodně pomůžou, ale v první řadě je třeba, aby člověk uměl fotit a až pak teprve upravoval. Vyhýbat se úpravám úplně a tvrdit, že dobrý fotograf je nepotřebuje, mi přijde spíše jako lenost naučit se ovládat programy pro úpravu. Styl typu "vyfotím psa nakřivo, kde má v pozadí sloupy elektrického vedení nebo páníčkovu nohu" - fotka se srovná a noha vygumuje... Co třeba takhle fotit to rovnou dobře? Správná fotka by měla být taková, která úpravu prakticky nepotřebuje, ale zase někdy jsou světelné podmínky takové, že z většiny fotek vyjde šedavé nevýrazné nic, ačkoli záběry můžou být super. A tam je pak na místě pohrát si s barvou/kontrastem atd... Nic z toho ale nepřehánět. Spousta začátečníků dělá tu chybu, že automaticky přidají na kontrastu a barvách, aby byla fotka výraznější, ale ve finále tím akorát odstraní detaily, který snímek měl a udělají z něj jen shluk barevných a černých fleků. Riskantní bývají i úpravy s HDR, které někdy z pěkné fotky dovedou udělat hodně nepřirozenou a nehezkou věc. Rozhodně bych se vyvarovala podivných efektů typu, že část fotky je nechána barevná a zbytek černobílý. Pokud se budete řídit zásadou - upravovat do té míry, aby "nijaké" fotky získaly na počítači vzhled, jaký měla situace ve skutečnosti, nic tím nemůžete zkazit.

Malá ukázka "před a po".


To by bylo spíše tak na zamyšlení na úvod. Ještě bych o focení ráda napsala pár podrobnějších článků. Vím, že nejsem všeuměl a taky, že podobných návodů a rad se po internetu vyskytuje nesčetně… ale znáte to - člověk občas rád dělá chytrého. Navíc na blogu je možnost, že si moje rady přečte náhodou i někdo, aniž by je cíleně vyhledával a tak se stane absolutně necíleně o něco málo chytřejším. :D


Můžete mi sami do komentářů napsat, o čem by se vám líbil další článek.

Pokud se vám článek líbil, mohli byste podpořit mou foto FB stránku Lawiane photography. Děkuji.
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Evelin Evelin | 12. února 2014 v 20:41 | Reagovat

Právě jsem se stala necíleně o něco málo chytřejší. A to ani nefotim :D
Nevim jestli to teda jako neuměl můžu posoudit, ale ten článek byl fajn :3

2 Lawiane Lawiane | Web | 12. února 2014 v 20:43 | Reagovat

[1]: hej ty se asi docela nudíš, co když přečteš i článek o focení, který je docela dlouhý. :D Ťekuji za pochvalu. :D

3 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 12. února 2014 v 21:02 | Reagovat

Jednou mě dáš soukromou lekci fotografie a naučíš mě pořádně fotit ty moje korálky, když už na to teď mám ten foťák s makrem od 1 cm. ;-)

Myška Niněrka (na Králíkově ruce)! Ty mi to děláš schválně, já na ní furt vzpomínám!

4 Lawiane Lawiane | Web | 12. února 2014 v 21:10 | Reagovat

[3]: někdo hold vzpomíná na myšky a někdo na králíky. :D :D Jasný, že schválně, hlavně ta tvoje krásná ruka se mi tak šikla do pozadí. (Hlavně, aby to nevyznělo divně.. :D)

5 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 12. února 2014 v 22:01 | Reagovat

Ta myš je boží!!! :-P
To tak trochu od věci, ale článek se mi moc líbí a dám ho do pondělního Infokoutku na Blogosvětu :-)

6 Zdebra Zdebra | Web | 12. února 2014 v 22:09 | Reagovat

Užitečné rady. Sice nemám zrcadlovku, ale už dřív jsem si něco na netu přečetla, když jsem si pořídila ten můj foťáček. A některé rady jsem si teď připomenula. Třeba to zaostřování. Ale s tím se svým foťáčkem asi nemůžu moc čarovat. Leda udělat milion stejných fotek, než se mi to povede.

7 Lawiane Lawiane | Web | 12. února 2014 v 22:15 | Reagovat

[5]: óó děkuji, jsem poctěna. :)

8 vivienne vivienne | Web | 14. února 2014 v 20:00 | Reagovat

článek je moc pěkný a rozhodně si ho přečtu ještě jednou :-)

9 Lúthien Lúthien | Web | 15. února 2014 v 13:41 | Reagovat

Já zrcadlovku nemám, takže se snažím něco vykouzlit s tím svým obyčejným foťáčkem. Vím, že toho moc neumím, ale fotím si pro radost a za umělecká díla své fotky rozhodně nepokládám :D Ale ráda bych se do budoucna naučila fotit líp a pořídit si zrcadlovku mám v plánu už dlouho.

10 Hidasta Hidasta | Web | 18. února 2014 v 17:12 | Reagovat

Pro začátečníky jsou to rozhodně užitečný rady, kvalitně napsaný článek a ty fotky u toho, prostě 10/10 :D I když si troufám tvrdit, že s těmahle "základama" jsem už obeznámená, neuškodilo mi si to připomenout :D
Naprosto souhlasím s těma úpravama - hlavní je mít dobrej základ, photoshop pak dokáže udělat skoro cokoliv, když na druhým konci sedí někdo, kdo s tím aspoň trochu umí.. :D Ale nesmí se to přehánět, tvoje úpravy se mi líbí :)

11 affray affray | Web | 18. února 2014 v 18:46 | Reagovat

Super článek :) divím se že jsem ho přečetla :D :)

12 bludickka bludickka | E-mail | Web | 18. února 2014 v 18:51 | Reagovat

Přesně tak :D Aniž bych článek o focení vyhledávala, jsem přecijen o něco chytřejší. Snad si něco z něj udržím v paměti. Přečetla jsem ho navzdory délce celý a musela jsi si s ním dát opravdu hodně práce a je to znát! Je skvělý! Já fotím kompaktem a většinou spíš mobilem a jsem takovej rekrační fotograf (možná spíš kočičí). S úpravami v pc si někdy ráda hraju a zkouším něco nového, někdy se právě jen snažím, aby fotka vypadala jako o kapičku lepší realita :)

13 Aerosol Aerosol | Web | 19. února 2014 v 10:24 | Reagovat

Tento článok mi prišiel presne vhod! Síce som oboznámená s nejakými základmi fotenia, kompozície, a tak, z mojich fotiek nie sú žiadne zázraky a často mi foťák nefotí podľa mojich želaní... Dostala som totiž zrkadlovku bez toho, aby som si ju vôbec želala, a tak sa teraz konečne snažím naučiť sa ju ovládať. Bod "Znát svůj foťák" je teda akoby práve pre mňa, ďakujem =) (hoci automatu sa už snažím vyhýbať)

14 sarush ef sarush ef | Web | 19. února 2014 v 11:01 | Reagovat

Fajn článek! :))

15 Seina Seina | Web | 19. února 2014 v 14:25 | Reagovat

Pěkně a přehledné, někomu to určitě prospěje :-)

16 Emm Emm | Web | 19. února 2014 v 15:21 | Reagovat

Moc hezký a poučný článek! Fotky jsou krásné a tipy se hodí pro začátečníky, kterým jsem i já.
Snad se mi to povede a trochu se v budoucnu zdokonalím. :)

17 Lory Lory | Web | 19. února 2014 v 16:06 | Reagovat

Krásný článek, přesně tohle jsem potřebovala :D Možná ty moje fotky konečně budou vypadat k světu :)

18 Cleo Cleo | Web | 19. února 2014 v 16:39 | Reagovat

Až příště budu něco fotit, budu na tebe myslet. :D

19 Awesome bitch^^ Awesome bitch^^ | Web | 19. února 2014 v 17:37 | Reagovat

Děkuju za poučení, zajímavý článek, opravdu:) Máš úžasné fotky:3

20 Adam Dilda Adam Dilda | Web | 19. února 2014 v 17:53 | Reagovat

Vážně skvělý článek!
Základní body, které by měl znát každý, kdo chce aspoň trochu pěkně fotit - ty jsi to shrnula do jednoho článku, což je super!
Já se taky učím fotit a občas chyby ještě dělám a asi ještě dělat budu. :D
Chybami se člověk učí - a ono to doopravdy platí :D

21 Patrik Mlčoch Patrik Mlčoch | Web | 19. února 2014 v 19:02 | Reagovat

Velice zajímavé, hned sem se trochu umoudřil, no nicméně, některé fráze mi byli podobné - např. že před třemi lety jsem fotil zvířata, brouky a houby na automat - i když jsem měl levný kompakt - a nadával jsem, nadával, proč to jen nejde?? proč když fotím makrem je to rozmazané??? , až mi později někdo na internetu řekl jak nato :-D , nicméně mi to šlo dobře i tím levným kompaktem, jak jsem však přešel na drahší foťák hnedka jsem zjístil, že i když je 1000 krát lepší, fotit s ním zvířata a makro tak, aby s toho něco vzniklo už není tak jednoduché :-|

22 Katrin Katrin | 19. února 2014 v 19:14 | Reagovat

Fajný článek :-) Kurňa, já už tu u tebe nebyla tak dlouho, až se divím. Máš krásný design a vůbec, sakra, musím tu začít zas chodit častěji :D

23 El El | Web | 19. února 2014 v 19:24 | Reagovat

Ráda se dovídám nové věci ohledně focení,ráda uvítám další podobný článek :)

24 Lawiane Lawiane | Web | 19. února 2014 v 19:29 | Reagovat

Děkuji za tolik komentářů, jsem ráda, že mé párhodinové sezení nad tímto článkem někomu snad pomohlo. :D

[22]: Jéé, ty! Ty mi tu taky chybíš! :D

25 Kvakva Kvakva | Web | 19. února 2014 v 19:30 | Reagovat

velice dobrý článok, určite sa veľa ľuďom zíde :) kiež by bolo viac takýchto článkov keď som ja začínala fotit :D

26 pravou-predni pravou-predni | Web | 19. února 2014 v 20:31 | Reagovat

Jak jsi sama řekla, na blogu se může stát i to, že si článek přečte i někdo, kdo jej cíleně nevyhledával a třeba se stane o něco chytřejším. Je to i můj případ... jestli jsem se stala chytřejší ještě uvidíme. Díky za rady! ;-)

27 Vendy Vendy | Web | 20. února 2014 v 10:39 | Reagovat

Jsou to dobré rady a určitě si z nich každý něco vybere. Fotím s kompaktem, takže některé věci jsou pro mě nepoužitelné, ale třeba co jsi psala o vyrovnání krajiny (louka, budova, stromy, aby byly tak jak jsou ve skutečnosti), to je dobrá rada, i když jsem se přistihla, že občas některé budovy fotím trochu našikmo (schválně), přesto se snažím brát věci tak, jak jsou.
Zaujalo mě, u fotografie obličeje, tam jsem si taky nebyla jista, jestli zachovat ten poměr posunutého obrazu od středu, a tady vidím, že někdy to není třeba.
Rady jsi uvedla dobré a moc se mi líbí doprovodná fotodokumentace.

28 Metal Míša Metal Míša | Web | 20. února 2014 v 16:17 | Reagovat

Mohu snad jen říci... Děkuji!

29 Hanyuu Hanyuu | Web | 23. února 2014 v 12:37 | Reagovat

Jsem na tom stejně jako autor prvního komentáře. Nefotím, nikdy jsem ani fotit nechtěla, a tak by tohle normálně asi mělo úplně jít mimo mě, ale stejně jsem to přečetla... a já ani nevím sakra proč :D :D Máš to dobře napsané a popsané :-D

30 Ivanitko Ivanitko | Web | 25. února 2014 v 23:35 | Reagovat

Super článek, zase jsem o trošku chytřejší. Dík

31 Ekkaia Ekkaia | Web | 12. března 2014 v 15:28 | Reagovat

To jsou dost užitečné rady. Já mám jen nikon coolpix S220, což není foťák určený pro superfotky, ale i přesto s ním fotím hoodně amaterské fotky a dávám je na svůj blog. Přiznám se, že co je clona atd. netuším, ale vím, jak má fotka vypadat. Nemám sice tu nejlepší kvalitu, ale řekla bych, že moje fotky jsou přijatelné a díky tvým radám se je pokusím vylepšit.

32 Kyra Kyra | Web | 18. července 2014 v 22:14 | Reagovat

Právě jsem se stala majitelkou ušlechtilých rad , děkuju, pokusím se je dodržet , na můj blog taději nechoď , ať se nezhrozíš , díky za užitečné rady Kyra :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.