První dny v novém domově.

5. července 2013 v 19:35 | Lawiane |  Finsko 2013
Hej lidi,
Bylo by asi fér napsat, že jsem dorazila do rodiny a jak se nadále mám. Tak hezky popořadě. Let z Helsinek do Oulu byl famózní. A ano, možná by bylo fér vám už prozradit kde jsem, takže jsem v Oulu, což je na západním pobřeží v takové té oblasti, co není ani jezerní Finsko ani Laponsko. Dalo by se z toho vyvodit, že je to tím pádem k obojímu blízko, ale opak je pravdou a všechno je odsud daleko. :D Nicméně ten let. Odlétalo to o půlnoci z Helsinek, kde asi v jedenáct zapadlo slunce a začalo se šeřit. Ovšem nikoli stmívat. Doufala jsem tedy, že z toho letu něco budu vidět, protože jsem vyfasovala konečně místo u okýnka. Lety s Finnair jsou luxusní. Je to zajímavý posun, že když si neplatím letenky z vlastní pasy, nemusím používat Ryanair. :D Nu, ale že uvidím tak epické scenérie, to mne vážně nenapadlo. Představte si, že letíte v jednu v noci směrem na sever a před váma je celou dobu rudo, jako kýčovitý západ slunce a celé se to odráží v jezerech dole. Chápete? Kýč sám, ale pokud je kýč realita a ne vyfotošopovaný obrázek, je to oceněníhodné. Ono se to nedá popsat, ono byste to museli vidět, ale věřte, že to bylo úplně uááá. Akorát mi z toho tak zalehlo u vších, že jsem pak sokoro neslyšela. Shodou okolností se to stalo tomu uchu, které pak bylo natočené v autě k otci, který mne vyzvedával. Takže jsem ho skoro neslyšela...


Děti jsem viděla až ráno. Jsou to tací roztomilí skřítečci. Jedny z nejroztomilejších dětí, co jsem kdy viděla. Vážně. Jedno je holčička, které jsou čtyři a druhý je šestiletý kluk. Nu ze začátku na mě divně koukali, pak jsem jim dala dárečky a hned to bylo lepší. Dopoledne jsme si hráli s nafukovacím míčem. Jsem tak hrdá, že jsem se to slovíčko naučila předem... Oni tu mají děsné vymoženosti, jako třeba velká trampolína na zahradě, houpací kruhy uprostřed obýváku a taková ta "lanovka" přes půl zahrady. Přijde mi, že se na tom můžou děsně zmrzačit, ale asi jsou na to zvyklí a nezmrzačí se. Barák je boží. Hrozně hezky zařízený a nový, přesně podle mého gusta, kdybych si představovala vlastní nový dům a ne zrovna hobitiš noru obaleou pavučinama. Až na to, že zase neumím ovládat sprchu. Finové mají pekelné sprchy, to mi věřte. Z okna mám výhled na jezero. Jinak jsem zatím nebyla nijak zvláště pověřena činnostmi, kromě hraní si s dětma.
Jediný bod úrazu je moje dorozumívání. Včera jsem si během dne začala připadat jako největší debil, protože jsem s těma dětma vesměs držela hubu. A nejspíš už jsem jim začala připadat divná a nudná... Dneska ráno mi to přišlo taky katastrofální, ale odpoledne jsme si sami hráli s puclema a přitom se mi relativně dařilo něco říkat. Miluju skládání puclí, to je taká jednoduchá komunikace... prostě "tady je kytička, tohle patří sem, tady je mumínkova noha, tady je hodně vody, potřebuju stromeček..." Jo, na většině těch puclí byly totiž Mumínci a já jakožto jejich velký milovník umím většinu postaviček i ve finštině a to se vyplatilo. Mám z toho po zbytek dne radost. Mumínci forever.
Dneska jsem taky viděla kousek z Oulu, byli jsme na úřadě mě nahlásit a pak na trhu a v supermarketu. Je fascinující jaké mají pěkné try. To se ví sice už dlouho, ale dneska mě to opět udivilo... prostě ty čerstvé ryby... a pečivo. Nejraděj bych vyjedla všechno, co tu okolo sebe vidím.
Taky musím říct, že je mnohem méně "steskodomovní" být tady u rodiny, než sama v těch Helsinkách. Čekala jsem opak. To je fajn. Zatím nedepkařím. Bodejď, mám před sebou ještě nějakých skoro devadesát dní.
Právě se udála vtipná věc. Neboť ani moje angličtina není na příliš vysokém levelu. Teda je na celkem přijatelném levelu, ale vzhledem k tomu, že téměř všichni moji přátelé ji studují nějak oficiálně, tak si připadám zaostalá. No a rodina se mě před chvíli zeptala na něco, čemu jsem tak úplně nerozuměla, tak jsem to odkývala. A výsledek je takový, že jsem dostala do pokoje obří televizi. Ou jé. Takovou nemáme ani doma a tady se považuje za druhotnou, poněvadž dneska si koupili do obýváku ještě větší a aj se třidé.
Musím říct, že dnešek byl nečekaně super. Taky se tu skvěle spí, zatím jsem tu vstávala dvakrát a v obojím případě někdy v půl desáté. To je pracovní morálka, že? A v noci není vůbec tma, jenže jak se tu dobře spí, člověk o tom ani neví. Zítra mám volno, tak se asi pojedu podívat do Oulu a projdu si centrum. Nebyla bych to já, abych něco nevycvalka mým milovaným a věrným foťáčkem a pokud mě pak příliš nebude štvát můj pomalý noutbuk, dám sem aj nějakou tu fotku. Prozatím tento článek budiž bez vizuálních vjemů. :)
Lawiane zdraví z Finska a doufá, že nadále bude vše stejně prímové.


P. S. Tak se to bez obrázku neobejde. :) Ale ve skutečnosti to vypadalo mnohem lépe. (To víte, nemám tu photoshop...)

večerní edit.: Aby té chváli na dnešek nebylo málo, tak hřeb dnešního večera teprve přišel, aneb byla jsem prvně v sauně. To je jasný, že jsem si musela počkat na domácí finskou a ne se hnát v Praze do nějaký veřejný. :D A bylo to super. Příště si ot musím dát aj s plaváním v jezeře, páč teď jsem vlezla jenom pod sprchu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Gabča Gabča | Web | 5. července 2013 v 19:42 | Reagovat

Jsem mladá a chci se seznámit, klikni na můj webík abys zjistil víc!

2 Fitli Fitli | Web | 5. července 2013 v 20:46 | Reagovat

Všechno je to skvělé a kruté, já bych to asi nikdy nezvládla, ale závidím. Pozdravuj Finsko.

3 Zdebra Zdebra | Web | 6. července 2013 v 0:03 | Reagovat

Byly ty dárky aspoň s krtečkem (a nebo něco jinýho českýho)?
Jé, mít výhled na jezero, tak vyhodím televizi! Vždycky mě baví kdekoliv se dívat na řeku/rybník/jezero/vodu.
Taky si s mou angličtinou připadám vždycky zaostalá. Hlavně při komunikaci a při poslechu. Písemně to ani není moc poznat.
To je dobře, že se tam máš dobře. Tak ať se daří i příští dny. :-)

4 lee-chan lee-chan | Web | 6. července 2013 v 10:25 | Reagovat

Jé, tam to vypadá nádherně!:)

5 Lúthien Lúthien | Web | 6. července 2013 v 23:17 | Reagovat

Mám velkou radost, že jsi dorazila v pořádku a líbi se ti tam! Ta fotka je nádherná. Snad všechno vydrží tak dobrý, jako je to teď. Držím ti palce!

6 vivienne vivienne | Web | 7. července 2013 v 19:38 | Reagovat

Mám radost i za tebe :-)

7 Eve Eve | 7. července 2013 v 23:30 | Reagovat

[1]: Tohle je fakt špatný.

Hej, já... ti asi brzo začnu pekelně závidět :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.