Finské dny

12. července 2013 v 20:55 | Lawiane |  Finsko 2013
Ahoj,
finské dny plynou. Měly by být teď v týdnu mé pracovní, ale vzhledem k tomu, že oba rodiče mají zrovna dovolenou, mám jí víceméně i já, neb mne není ninak zvlášť potřeba. Seznamuji se tedy se zdejšími vymoženostmi, které doma nevedeme - například škrabka na brambory. Na to jak hezké věci tu s jejich pomocí zažívám, mi přijde, že toho dělám hrozně málo. Ale to se rozjede, až budou chodit do práce. Měla bych se jim více odvděčit. Dneska jsem tu devátý den.
Včera přijeli návštěvnící ze země "za velkou louží", takže se tu pro ně chystá finský program a všechno skýtá ještě více finskosti, než obvykle.

Včerejšek byl super a dnešek taktéž. Takže popořadě nejdříve, co bylo včera. Začala jsem se více zabavovat se Sallou, která je víc stydlivá a hůř jí rozumím. Ale včera to bylo fajn, vybarvovaly jsme omalovánky a tak, pak mi pustila dětskou hudbu, tak jsem čekala něco ve stylu Dády ze "Semtexu" a ono vám to byl takový metal! :-o :D Ale prý to má dětské texty. Každopádně palec dávám nahoru, znělo to skvěle. Dneska dopoledne jsem si s ní hrála ještě lépe... respektive to došlo do stádia, kdy po mě chtěla, abych jí četla nejdřív návod na hru, kterou jsme chtěli hrát... nu, moje finština - já četla a ona pochytávala informace, já nikoli. A pak jsem jí četla komix. Jenže přečtěte slovo, které je táááááááááááákhle douhé, vypadá přibližně takkaheellea a vidíte ho prvně v životě. Navíc nevíte, co ten text znamená, takže vůbec nemůžete intonovat. :D
Minulé odpoledne se dělaly palačinky na ohni, to mělo šmrnc. Chutnaly suprově. Večer jsme s američnany měli echtovní večeři v podobě domácího uzeného lososa, přičemž musím říct, že jsem dlouho nic tak svělého neochutnala. K tomu ještě speciální laponský chleba, pak finskou zmrzlinu s tradiční příchutí lékořice a ještě s něčím, čemuž jsem nerozuměla ani anglicky, ani finsky, ani nijak jinak. A na závěr dne následovala pravá sauna v domečku u jezera. Dřepíte tam v horku, lejete si vodu na rozpálený kameny, máte výhled na vodní plochu a břízky, je jedenáct večer a na nebi jsou lehké červánky. Ještě vám k tomu dají i pivo. Představujete si to? :) Tak si to představujte ještě dál. Pak se jdete ochladit do jezera, hezky si vykračujete po molu, molo je náhle kluzké a vy se válíte nečekaně i s ručníkem ve vodě... t-d-d-d-m. To jen takové zpestření idylky. Jinak mi z toho horka naběhly na rukou žíly, jakobych byla nějaký extra svalnatý chlap. Zkrátka včera jsem opět nemohla uvěřit, čím jsem si to zasloužila. :D A dnešek?
Asi dvacet kiláků odtud je skanzen, kam jsem si chtěla udělat někdy výlet, jenže nevím, jak se tam dostat, krom kola, což ovšem znamená ujet těch čtyřicet kilometrů a možná se cestou ztratit. Nu a dnes, aby američané viděli něco čistě finského, bylo odpoledne zasvěceno právě tomuto místu. Prostě... byla jsem tam odvezena autem, zaplatili mi vstup a ještě nás pohostili v tamní kahvile, neboli kavárně. Dnes tedy nejvíc "holiday". Aby bylo i trochu kritiky, tak doplním ještě, že ten skanzen byl sice super, ale na to abych kvůli němu riskovala život, pro mne nesmírně dlouhou jízdou na kole, tam toho zase tolik nebylo. Ale aby toho nebylo málo. Víte, co se chystá na zítra a pozítří? Sice mám volno, ale můžu rodinu "džoinnout". A taky, že tak učiním, neb jinak bych byla vážně blbá. Ráno odjíždíme na polární kruh do Rovaniemi, kde se půjdeme podívat na vesničku Santa Clause, který je tam doma a úřední hodiny má po celý rok. To bude stylové, v červenci za Santou. A potom směr ještě o něco na sever, na jejich chatu, která je prý velmi přírodní, není tam voda a ani elektrika... a prostě je v Laponsku. Pokud nebude zataženo, tak se prý půjdem podívat na nějaký kopec na půlnoční slunce. Ehm... asi to nevydýchám. Prostě o Laponsku sním tak dlouho a ono už bude zítra. Nedocvakává mi to. Doufám, že to bude pěkné. Ne, pozor před chvílí se rozhodlo jinak a to, že zítra jedeme na jinou chatu k velkému jezeru a do Laponska až v neděli a pondělí, páč má být hezčeji. Jednoduše wow. A opět byla tak skvělá večeře.
Ale prý budu hlídat na konci měsíce děti přes celý víkned, poněvadž rodiče budou nezastižní. Doufám, že to přežijeme.
Nu, jinak jsem tu chtěla napsat ještě nějaké postřehy "odjinud". Je zajímavé pozorovat, jak to chodí v jiné rodině. Ale chce se mi spát a taky už to tu má ucházející délku, takže netřeba pro teď doplňovat další písmenka.

P. S. Tohle ja takové hrozně období "odevzdání se do rukou božích". Jako když někdo chodí do kostele, spíná ruce a přeje si, aby mu něco vyšlo, i když kus toho je prostě vždy ve hvězdách. Tak pokaždý, když někam sděluju, jak se mám dobře, strašně si přeju, abych to nezakřikla. Takže - hlavně to nezakřiknout. Finsku zdar!
P. P. S. Chtěla bych jistého člověka, leč on tu není a on není obykle ani tam, kde je. A proto ho asi chci, protože jsem sebedestrukční a takto ambivalentní věci mě přitahují jako magnet.

Dobrou noc.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 loveandsadness loveandsadness | Web | 12. července 2013 v 22:42 | Reagovat

moc krasny clanek i blog mrkni se i na muj :-)

2 Freak Core Freak Core | 13. července 2013 v 1:50 | Reagovat

Konečně máš o čem psát a hezky se tu blog plní novými články. Fakt radost je číst, ještě když jsou o Finsku. :-D Zrovna minulý týden jsem se vrátila od bratrance z Rovaniemi, určitě se ti tam bude líbit. Já bych se tam vrátila hned. :-)

3 Lúthien Lúthien | Web | 13. července 2013 v 13:21 | Reagovat

To je super, že si to tam tak užíváš! :)Laponsko bude určitě zážitek! Těším se na další postřehy a přeju ti, aby to pořád vydrželo takhle fajn 8-)

4 Lawiane Lawiane | Web | 13. července 2013 v 19:31 | Reagovat

[1]: sorry, ale mne zajímá jen ten můj 8-)

Díky za milé komenty ostatním.

5 Zdebra Zdebra | Web | 16. července 2013 v 15:34 | Reagovat

Dětský metal? To mi hned připomnělo Hevisaurus. Nezná je?
Kolik těch chat mají? Nebo to je jen pronajatý?
Gratuluji k výletům. :-)

6 Lawiane Lawiane | Web | 16. července 2013 v 16:48 | Reagovat

[5]: jj, to je přesně ono, ta kapela. Asi je začnu poslouchat taky. :D Chaty mají dvě nebo tři a pak mají ještě příbuzný, co mají taky chaty a tak. :D

7 Zdebra Zdebra | Web | 16. července 2013 v 23:01 | Reagovat

[6]: Já si je občas poslechnu a někdy to zní vtipně. Mohli by někdy přijet na MoR. :-D Taky bych chtěla chatu, někde ve Vizovicích by se hodila.

8 Mielikki Mielikki | 18. července 2013 v 22:12 | Reagovat

Hevisauri sú super, párkrát som mala o nich aj referát v škole, keď som si nemohla spomenúť na inú prezentovateľnú fínsky spievajúcu kapelu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.