Březen 2013

Má milovaná Värttinä konečně "na vlastňáky"

28. března 2013 v 0:08 | Lawiane |  O Finsku
Jestli chodíte na můj blog častěji, jistě víte, že ve velké úctě a oblibě chovám jednu folkovou kapelu z Finska a to konkrétně jménem Värttinä. (Znamená Vřeteno. Nepřijde vám to lingvisticky zajímavé, že v českém i finském slově jsou zachované ty samé souhlásky? A jinak ano - ta škola už mě degeneruje, ale to nic nemění na to, že postřeh je to zajímavý.)


Blouznění kolem letiště a batůžkaření Stockholmem

23. března 2013 v 12:54 | Lawiane |  zažila jsem
Pokračování březnového cestovního deníčku.

Už bylo řečeno, že letenka za devadesát korun nás bezpečně dopravila z Varšavy do země červených domků, velikých balvanů a promrzlých jezer, do Švédska.


Leč pro nízký rozpočet se letiště, které sice v názvu hrdě nese slovo Stockholm, nalézá od města sto kilometrů. Autobusy srandovně pojmenované Flygbussarna sice jezdí téměř co půl hodiny, ale to bychom přeci byli "moc normální turisté" kdybychom z letadla, nasedli hned do busu. Je třeba využít přítomnosti venkova a jít na pár hodin prozkoumat okolní terén. Z pohodlí domova a radami google map to vypadalo na báječnou procházku po polích a lesích, jenže v reálu skutek utek. Pořád se nám nějak nedařilo vyhrabat se z okolí letiště a najít pořádnou cestu, motali jste se tam dokola jako dvě motovidla až na asi třetí pokus jsme našli takovou príma věc, co bohaté skandinávské státy vytváří a to jest cosi jako široký chodník podél obyčejné silnice. Tak jsme šli.

Poutníci ve Varšavě

16. března 2013 v 12:50 | Lawiane |  zažila jsem
Dobrý den přeji vespolek.
Posledních pár dní jsem si užívala dobrodružství v cizích zemích na severu, a tak opět nadešel čas podělit se se svým čtenářstvem o nějaké ty zážitky.
Asi vás nejprve zajímá, kde jsem byla - není-liž pravda? Tak já vám to povím. Byla jsem ve Stockholmu. A ve Varšavě. Varšava bylo město k dovolené volně přidružené. Neboť cestovati levně znamená cestovati oklikou. A když si ještě někdo objedná špatně jízdenky na autobus, musí v přidruženém městě trávit více času, než chtěl. Ale díky jízdenkám omylem koupeným na den později jsme Varšavu poznaly důkladněji a to se počítá k dobru.
Tenhle článek nebude právě o ničem jiném než o Varšavě. Sic to bude na přeskáčku, Stockholm přijde až později. Ucelenost především. Takže se pohodlně usaďte a račte poslouchati.