Obhajoba Letopisů Narnie aneb, co všechno nejde pošpinit.

6. ledna 2012 v 21:54 | Lawiane |  co na srdci to na blogu
"Aslane, Aslane, Aslane!" volal Eustac a Jill a dostali se do Narnie.
"Aslane, Aslane, Aslane!" volám já a nikam se nedostávám. Tak si alespoň udělám narnijský design.
Narnijský design je hotov, ale referát na Narnii ne. Já si totiž na seminář o anglické kultuře vzala referát na Narnii. A jak už to bývá, když já něco miluju a mám možnost o tom ostatním poreferovat - beru to moc vážně a mám potřebu s tím všechny naprosto zahltit, zadusit, zdrtit. Tak jako pardón, ale přeci nemohu opomenout, že pan C. S. měl přezdívku Jack podle jeho pejska, co mu přejelo auto… Chápete, že ta věc už je na šest á-čtyřek a ještě to není hotové. I když už mi zbývá jenom napsat, jak pan C.S. umřel. Určitě by bohatě stačila jedna stránka, ale to já ne… já budu mít sedm. Stejně to musím říkat z paměti, aby to mělo šmrnc.


Věděli jste, že Caspian byl the Navigator? To se píše na wikipedii. Na wikipedii se vůbec píše hodně věcí. Je to zdroj informací. Ještě tak aby ne, když z něj všichni s takovou chutí čerpají. Mohla bych prozradit celé jméno pana C. S. Je to Clive Staples Lewis a je to autor Narnie. Ale pro mě je to prostě pan C. S. a nemyslete si, že to vyslovuju jako cé es. Ne, vyslovuju prostě cs. Jako, když já jsem Z. V., a až budu mít jezdecký klub, ponese název Zvor. Ale já asi nebudu mít jezdecký klub.
V zimě mě pokaždé chytne narnijská nálada. Nevím, jestli je to dobře, nebo špatně. Dobré je, že mám takovou podivuhodnou tvořivou náladu, značně rozromantičtělou a ve všem vidím něco pohádkového. Připadám si vždycky trochu jako Lucinka. A je to návrat v čase, do toho hezkého období, kdy jsem před pěti nebo čtyřmi lety seděla doma v křesílku, objevovala Narnii, venku sněžilo a doma voněla vonná tyčinka. Špatné na tom je, že pak vždycky přijde to hrozné uvědomění, že se tam prostě nikdy nedostanu!
A já vážně věřila v to, že po smrti přijdu do Narnie, ale pak mi jednou došlo, že v těch příbězích se tam po smrti dostali jenom ti, co už tam jednou byli během života. A já tam nebyla! :-o Je to katastrofální. A teď už jsem moc stará na to, aby mě Aslan přijal. Ale já stejně věřím! A jo a jo a jo! Aslan je Velký lev. Ještěže existuje Finsko, tam se dá dojet trajektem. Rozčiluje mě, že ten referát musí být v angličtině, tudíž se nemůžu vyjádřit tak přesně a trefně, jak bych chtěla.
Nechápu, jak může někdo kritizovat Narnii, když v ní jsou tak hezky a silně podány morální zásady. Ale oni jí stejně kritizovali a dokonce můj oblíbený spisovatel Phillip Pullman, autor Zlatého kompasu. OK, už k němu chovám menší sympatie. Když v jeho knihách je Metatron a teplý andělé a strýček Asriel a medvědi, co si roztrhnou hubu… jeho knihy jsou fajn. Ale zpět k tématu, Narnii bylo vytčeno, ba přímo byla obviněna z přílišného křesťanského podtextu. Teda nevím, co je na křesťanském podtextu špatného, ale budiž. Stejně pokud to tam člověk nechce vidět, tak to tam vidět není. A nejlepší je, že nějací věřící to zase kritizují za propagaci pohanství a okultismu. Tak jo, ono to má křesťanský podtext a propaguje to pohanství… dobrý, no… Stejně je Aslan Ježíš. On pan C.S. byl totiž drsňák, narodil se do křesťanské rodiny, ale v patnácti se stal ateistou a zajímal se o mýty a okultismus, mimo jiné ho prý přitahovaly severské ságy! To ho šlechtí. Kolem třiceti však konvertoval zpět na křesťanství, ale prý kopaje a křiče. Pro víru byl ovšem velmi zanícen a psal pak křesťanské knihy.
Hele, můžete mi někdo říct, proč vám to tu vykládám? Zajímá vás to nebo chcete raději slyšet, že mám fialový nehty?
Nejvíc je Narnie ale obviňována z rasismu a sexismu! Ať mě ti lidi nerozčilujou! Grrr!
Heleďte, co tvrdí:
Letopisy jsou sexistické, protože tam jsou ženy často zobrazovány jako záporné postavy, hlavně Jadis. A co třeba záporná postava Miraz? Miraz jako není chlap? Bože, jsou tam záporný chlapy stejně jako ženský. Tohle je, když si chce někdo rýpnout, tak si prostě něco najde. Největší humbuk je ovšem kolem věty: " Zuzana ztratila zájem o Narnii a dala přednost rtěnkám, punčochám a pozváním na večírky." On tím prý autor odsuzuje dospělost a sexuální aktivitu žen! Já bych řekla, že tím nemínil myslet nic takovýho, když člověk píše, tak ho tohle vůbec nenapadne. Potřeboval dát Zuzanu stranou, tak o ní napsal tohle, navíc ona svou povahou k takovému závěru směřovala už od začátku, je to logické vyústění. Postavy se přeci chovají podle svého charakteru. Kristova noho…a takovýhle věci se dějou, není na tom nic divnýho.


Další bod - rasismus! Za rasismus považuju, když někdo na ulici nadává Cikánům a ne, když někdo do příběhu napíše, že lidé z Kalormenu jsou snědí, páč žijí na jihu a že věří v krutého boha Taše. OK, Kalormenci jsou národ ze světa Narnie, jejichž země je na jihu a proto světe div se - jsou snědí. Ohohó, jaký to skandál! A věří v krutého boha Taše, co je opakem Aslana. Ano, kdyby do toho člověk chtěl rýpal, dál se tam vidět paralela s Islámem. Asi docela dobře. Ale proboha, v Narnii jsou zrovna tak zlým národem Telmařani, kteří jsou bílí a nikomu to taky nepřijde divný. Taky obři na severu, ti dokonce žerou lidi a jsou na severu, tak pozor na to. Není to taky rasistický? Není zase tolik světových stran kam umístit nepřátele… tak hlavně, až budete něco psát, neumisťujte je na jih a nedělejte jim snědou kůži nebo budete mít průšvih. Navíc se v knize vyskytuje i několik dobrých Kalormenců, takže to tak horký zase není.
A pozor, teď přijde třešnička na dortu! Ono totiž kritikou prošlo i to, že všechny děti, co se do Narnie dostali, byli z Anglie! To je rovněž rasismus. Lepší blbost jsem dlouho neslyšela. Když autor žije v Anglii, píše pro Anglické děti, tak proč by nemohly hlavní postavy být z Anglie? Heh? Božena Němcová taky nepsala o Afričanech. Pane bože… co si kdo nevymyslí. No jasně pan C.S. měl být více prozíravý, měl tušit, že jeho dílo bude celosvětově proslulé a měl tam pěkně prostřídat všechny rasy. To je tak, když se něco přehání. Pak je v kinech film s motivy severské mytologie a jednoho ze severských bohů tam hraje černoch, protože to natočili Američani, co ve všem vidí rasismus. Blázni.


Tak jo, měla bych se uklidnit a jít proškrtat těch šest stran. Ach bože, proč nemůžu mít seminárku na Narnii místo na Ortena? Už by byla hotová. Mít seminárku na dvě básnický sbírky, z čehož ta jedna ani nejde sehnat, je vážně peklo všech pekel. Přihlásit se před dvěma lety na literární seminář s extra nudným učitelem bylo vůbec peklo největší.
Tenhle článek je přehnaně inteligentní, když já nějak musela ventilovat ty nově nabité informace. Příště do textu zapojím více kravin, slibuju. Jen jsem chtěla obhájit mojí milovanou zemi faunů a varovat vás, proboha - lidi, nepiště nic rasistickýho! :D To je jako, když odborníci rozpitvávají, co malíř myslel kterou čárou a on jí přitom vůbec nic nemyslel, protože prostě maloval a nějaké čárky tam udělat potřeboval. :D


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Evelin Evelin | Web | 6. ledna 2012 v 22:57 | Reagovat

:D To je šílený, jak všichni všechno rozebírají, protože nemají nic lepšího na práci. Narnoška je rasistická, protože se tam dostaly jenom děti z Anglie :D. Tak to je vážně vrchol.
Náhodou tenhle článek je fajn, určitě hrozně zapadá do autorského klubu :D. Moudré články o Narnošce jsou přijatelné. Ba dokonce žádoucí :D. Psát inteligentní věty je vážně divnost sama. Popatříte-li na tuto svítilnu, madam... á, no hrůza - v těch rozdělených knížečkách o Narnošce není popatříte-li, ale podíváš-li se. To ale vůbec neni terno.

2 Evelin Evelin | Web | 6. ledna 2012 v 23:54 | Reagovat

Ha, dobře ty - ty to máš doma. To je fajn, že máš zrovna překlad s popatříte-li :D. Ou, bolestné, všechno je tak bolestné! Já tenhle rok vůbec nedávám. A příští taky ne, ani ten další. A ty potom už vůbec ne. Musim, se zase někdy kouknout na vesnici :D

3 Babe Babe | Web | 7. ledna 2012 v 0:46 | Reagovat

[1]:proč ale ne děti z finska? :(

4 Lawiane Lawiane | Web | 7. ledna 2012 v 0:47 | Reagovat

[3]: děti z Finska mají Finsko, to jim musí stačit .D

5 Xavier Fender Xavier Fender | Web | 7. ledna 2012 v 12:07 | Reagovat

Tak mně se Narnie popravdě moc nelíbila, ale určitě ne z těhle důvodů ... Ty mi přijdou opravdu hloupé. :-D Rasismus? To mě dostalo - ti lidi už vážně neví, co by mohli dělat, když rozebírají takto stupidní teorie.

Finsko možná má lva z šestnáctého století, ale ten náš je ze 13. :-D Ale dobrá, chápu, že ne všechny musí být od Čech okopírované - vlastně to předpokládám a pochybuji, že by vůbec nějaký z nich byl okopírovaný nebo inspirovaný tím naším (krom toho z Velkolepého století, ten JE náš), ale tady jde hlavně o to hledání podobností ... a když jsem vlastenec, všechno stočím tak, aby to vypadalo, že my jsme tou inspirací pro tolik projektů. :-D Ale co my víme, jaká je pravda ... třeba se nepletu. :-D

6 vivienne vivienne | Web | 7. ledna 2012 v 23:13 | Reagovat

To sou teda blbci! Já četla poprvé Narnii hodně dávno a kdyby sem někde nečetla, že tam ten křesťanskej podtext je, nevěděla bych o tom. Já ho nehledala a proto tam pro mně nebyl. A tak to je se vším, když chtěj tak to najdou v každé knize.

7 Lúthien Lúthien | Web | 8. ledna 2012 v 10:27 | Reagovat

Ano, ten vysoce inteligentní článek na wikipedii jsem taky četla a řezala jsem se smíchy. Jo, když lidi chtějí kritizovat, vždycky si něco najdou. A je vážně sranda, že nevěřící Narnii odsuzujou proto, že je tam příliš mnoho křesťanské alegorie a potrhlý křesťani zase vidí ve faunech a kentaurech pohanské démony :-D
Taky o Lewisovi vím, že nejdřív byl věřící, ale pak věřit přestal a zkoumal naopak všechno, co víru popíralo, ale nakonec se k Bohu vrátil a uvěřil opravdově. Myslím, že díky tomu taky měl větší poznání - poznal oboje a díky tomu věděl, jak se třeba člověk cítí, když začne mít o Bohu pochybnosti, je ve vzpouře a tak...
Narnii je navždy moje nejmilejší knížka (knížky :D ). A teď to nejlepší - Budu na Narnii psát bakalářskou práci! :D Je to na 40 stran v angličtině, tak si fakt užiju.

8 Krasivija Krasivija | Web | 8. ledna 2012 v 17:19 | Reagovat

Já nevím, mě nikdy nijak Narnie nezajímala, ale pro bohy všech kultur, co to bylo za retardované a podplacené kritiky? Jistě, Narnie je velmi rasistická, stejně jako je rasistiský Pán prstenů.

9 Usylmä Usylmä | Web | 8. ledna 2012 v 17:48 | Reagovat

Kritici mají pravděpodobně moc volného času, a tak vymýšlí tyhle blbosti. :D Lidi vždycky najdou to špatné, ale dobré věci už nevidí. Když chtějí kritizovat, vždycky si něco najdou :-(
Jako by častokrát nechápali ten hlubší význam.

10 Vendy Vendy | Web | 10. ledna 2012 v 22:25 | Reagovat

Ty máš vážně fialové nehty? :-D
To musí být hezké, fialová je se hodí k zimnímu období. ;-)
K článku samotnému - docela mě to pobavilo, i když je to vlastně smutné. Ale je vidět, že ani nejde o to, co je v knize napsané, jako spíš o to, jak si ji lidi vykládají. Takže Narnie a storky o ní jsou vlastně odrazem toho, jak lidi smýšlejí.
Rasismus v dětské literatuře, zdá se, že tato myšlenka se chytá stále víc a víc, jak slépka žížaly. Nevím, jestli je to obraz úpadku myšlení lidí, ale už jsem zaznamenala rasismus u ubohého Mikeše, posledně u Pipi punčochaté, a ještě v nějaké knize pro mě neznámé spisovatelky (článek byl jednou v Domácí čajovně) a teď i nešťastná Narnie? Nedivím se, že se Aslan odmítá ukazovat, ještě by mu zazlívali, že je žlutý (nebo zlatý? :-?)
Minulý týden jsem vytáhla knihu Válka s mnohozvířetem, od Párala. A přemýšlím, kdy se najde pitomec, který v tom objeví velmi otevřené projevy rasismu. (Ten první pitomec jsem asi já, protože mě to napadlo). :-x
A co se týká výtky, že Narnie je vlastně alegorie nebo zástěrka pro propagaci křesťanství, tak stejně jako ty se domnívám, že i kdyby byla, na tom není nic špatného.
Moc pěkný článek a nádherný ilustrační obrázek!
Tvůj vlastní? 8-)

11 Lucerna Lucerna | Web | 11. ledna 2012 v 20:38 | Reagovat

Auvej tak teraz som nevedela, ci sa mam smiat alebo pohorsene krutit hlavou.. ludska hlupost je nekonecna :-D Ani vo sne by ma nenapadlo, ze je tam nejaky rasizmus, alebo cokolvek ineho! Aha, hned som mudrejsia takze pisem si, ziadne zenske zaporne postavi (Heledme to je zas diskriminace! To by sme si nemali nechat lubit!! Na nich!!! xD) a vsetko zle na sever a zo zasady biele a ked tak hrdinov z kazdej krajiny jedna postava. Nuz aj bajna vymislena zem musi spadat pod realne pravidla "civilizovanych mrovou". To by vypadalo keby si niekto vymyslal nieco odlisne :D. Zaujmalo by ma, co napisali o panovi prstenov :D.

12 sanae sanae | Web | 17. srpna 2015 v 16:50 | Reagovat

Sony ericsson c702 ovladač http://freedriver.ddriver.cz/sony-ericsson-c702-ovlada.html Trackmania united forever crack :-!

13 USIA USIA | Web | 9. září 2016 v 0:47 | Reagovat

online pujcky vrchlabí 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.