Imaginaerum od Nightwish mýma ušima

3. prosince 2011 v 22:32 | Lawiane |  Poučovárna
Nejprve jsem myslela, že se na toto téma vůbec nebudu vyjadřovat, jednak proto, že o tom budou psát všichni a pak také, že se mi album nebude líbit. Opak je ale pravdou a mě to nedá, abych tu o tomto dlouho očekávaném hudebním počinu přeci jen něco nezanechala.Po vydání ochutnávek a singlu Storytime jsem byla podle očekávání docela zklamaná. Ku poslechu mi z celého alba lahodila tak jedna dvě písničky, takže mi pak ani nepřišlo jako taková sláva, když album vyšlo a já ho naládovala do své em-pé trosky. O to milejší překvapení pak bylo, když jsem si ho pustila celé, zjistila, že přece jen není tak "zavržení" hodné a že mu pomalu, ale jistě přicházím na chuť.
Celkově mi album přijde hodně klidné a nejpomalejší z dosavadní tvorby Nightwish. Už to není takový ten temný, depresivní pocit vyvolávající, metal. Zároveň je poznat, že tentokrát Tuomas věděl, pro jakou zpěvačku co píše. Většina písniček Anette perfektně sedí, na rozdíl od Dark Passion Play, které mi takhle zpětně přijde jako prapodivný přechod od jedné zpěvačky ke druhé.
Také je znát celkový koncept alba, vyvolání představy jakéhosi bizardního cirkusového prostředí se Tuomasovi povedlo výborně.
Ale aby tenhle článek nebyla jen jednolitá chvála, podíváme se na každou písničku zvlášť.


1) Taikatalvi
Kouzelná zima. Přijde mi jako pohádková ukolébavka, při které se mi vybaví černá noc a za okny teplého domova vysoká sněhová peřina, na kterou se v tichosti stále snáší další a další vločky. Chtěla bych otevřít dveře a jít se zasněženou cestičkou projít, s vločkami zachytávajících se ve vlasech a jasnými hvězdami nad hlavou.
Moc povedená záležitost, Marcův hlas se na to hodí, dělá z takové dětské písničky něco tajemnějšího. Když mají Nightwish tolik posluchačů po celém světě, alespoň se lidé dovědí, jak krásná je finština.


2) Storytime
Ne, tahle písnička se mi prostě nelíbí a čím vícekrát si jí pustím, tím mi přijde horší. Takže už jsem na její poslouchání prostě rezignovala, protože si nechci zkazit celkový dojem z alba. Nejspíš je taky důvodem, proč jsem si myslela, že celé album bude o dost horší, když zrovna Storytime byla do světa vypuštěna jako první a se vší tou slávou. Nelíbí se mi tam Anette hlas a celkově mi přijde taková strašně kýčovitá. Ňaňaňaňa… provokující píseň vyvolávající u mě agresi. :D


3) Ghost River
Taková Nightwish klasika. Marco to zvládl suprově, jeho party písničku hodně pozvedají, dětské sbory se tam taky perfektně hodí, Anette tu nemá tolik prostoru na ječení a i většina jejích částí je příjemně poslouchatelná, jelikož veškeré odkřičení textu už zvládl Marco. Přijde mi to jako tvorba Nightwish z dřívějších časů, trochu Planet Hell nebo tak.


4) Slow, Love, Slow
Tak tahle písnička do škatulky metalu příliš nespadá. Ale co… alespoň tak album není fádní. Anettin zpěv je v takovýchto pomalých písních příjemný. Vidím ji, jak zpívá v dlouhých červených šatech v nějakém noblesním baru, ručičky hodin ukazují pozdní večer a nad hlavou zase to černé nebe plné třpytivých hvězd.


5) I Want My Tears Back
Jedním slovem pecka. Momentálně asi moje nejoblíbenější. Je rychlá, je svižná, má šmrnc a dokáže člověku dodat energii. A ach, ty severské melodie tam, zvláště po druhé třetině naprosto úžasné! Dokáže mě vyburcovat, že bych snad doběhla až do Finska!


6) Scaretale
Jak výstižný název! Písnička tak nějak odpovídající obalu alba. Chvílemi jako znělka z kolotoče, pak smrtonosná horská dráha a oživlé loutky s odpadajícími končetinami. Mít v pokoji hodně hraček, tak se budu bát, že při téhle písničce oživnou. To Marcovo "huha huha" nemá chybu. Anette tam místy poměrně nepříjemně ječí, ale to se dá dost dobře chápat jako účel a naprosto to tam sedí.


7) Arabesque
Tahle písnička mi přijde spíše jako takový experiment, hodila by se jako takové ty minisongy, co se někdy dávají mezi normální písničky. I když na to by byla zase škoda. Je to nevšední vsuvka v polovině alba a líbí se mi. Docela jednolitá, ale řekla bych, že to nikterak nevadí.


8) Turn Loose The Mermaids
Po předchozích rychlých písničkách přichází várka pomalejších. Tuhle mám moc ráda. Tuomas na Imaginaeriu prostě nechal Anette prostor v písničkách, kde její hlas vynikne a je líbivý a to jsou ty pomalé. Toto je moc příjemná záležitost, uklidňující a přitom v ní jsou zase ty úchvatné severské melodie vyvolávající takový pocit svobody.


9) Rest Calm
Přijde mi taková neutrální, zpočátku pěkná, ale po chvíli poněkud jednotvárná. Tuomasovo skladatelské nadání má jistě na lepší kousky, ale špatná písnička to není.


10) - The Crow, The Owl And The Dove
Písnička, která se mi ze začátku zdála příjmená. Sice ne metal na zapaření, ale takový odpočinkový poslech, který člověka neruší. Ten pán, co tam ovšem chvílemi zpívá - třeba ve 2:15 (nechcete tvrdit, že je to Marco, že ne? Nikde jsem nenašla, kdo by to mohl být.) to dělá v druhé polovině hrozně popové. Tahle pasáž písničky mi připomíná ty songy, co hrají v prodejnách módní obuvi. Nepřijde mi to vůbec jako Tuomasův styl a k NW se mi to opravdu nehodí.


11) Last Ride Of The Day
Opět jedna z takových klasických Nightwisháckých záležitostí. Sbory a metal jak má být. Akorát mi po chvíli přijde zase strašně jednotvárná, chtělo by to tam nějaké výraznější zvraty, ale to je čistě můj názor, někomu to takhle třeba vyhovuje. Navíc se tam Anette zase uchyluje k tomu nepříjemnému ječení, které provozovala na Dark Passion Play.


12) Song Of Myself
Dlouhá skladba, která je po polovině vyplněna mluveným slovem. To zní ovšem tak krásně, že se mi líbí mnohem víc, než ta první zpívaná část. Ona mi ta první půlka přijde totiž zase trochu moc fádně jednotvárná. Kdežto ty slova na konci zní tak procítěně…


13) Imaginaerium
Posledním kouskem je instrumentálka, která v sobě spojuje části předchozích písniček. Ani nějak nedovedu říct, jestli se mi líbí nebo ne. Tím, že jsou v ní vlastně melodie z ostatních písniček, tak není nijak zvláště originální, spíše je to takové shrnutí celého alba. Akorát mi přijde takové divné, jak se v ní kombinují takové ty cirkusové prvky s těmi spíše přírodními motivy. Trochu páté přes deváté. Když někdo bude chtít vědět, jak zní album Imaginaerum ve zkrácené verzi a nebude se chtít zabývat poslechem všech písniček, nechť si pustí tuto.

Tak, co ještě dodat na konec? Myslím, že tohle album je přechodem skupiny k trochu jinému stylu, takové až filmové hudbě, méně metalové. Ale těší mě, že většina písniček Anette až nečekaně sedne. A pokud si zrovna nezačnu představovat, jak by znělo, kdyby v roce 2005 nedošlo k oné nešťastné změně, tak se mi hodně líbí. Jediné, co bych asi vytkla je, že mi některé z písniček přijdou prostě moc jednotvárné, jedou jako kafemlejnek a po chvilce začínají trochu nudit, tak snad tento defekt kapela nemíní na dalších albech prohlubovat.
Jinak jsem moc zvědavá, jaký bude ten jejich slibovaný film.

zdroj obrázku: nightwish.com (jinak kapela taky změnila design stránek, tak se můžete podívat na jejich nový kabátek a taky naskakují rovnou v angličtěně bez úvodního výběru jazyka, jako tomu bylo doposud)
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Jakou známku dáváte Imaginaeru proti předchozím Nightwish albům?

1
2
3
4
5

Komentáře

1 Evelin Evelin | Web | 4. prosince 2011 v 10:34 | Reagovat

Vau. Celkem s tim souhlasim, čekala jsem, že to bude horší. Ale zase to neni nějak extra, mohlo by to bejt lepší kdyby Tuomi nebyl tak komerční. Taky se mi asi nejvíc líbí ta pětka, akorát bych odstranila tu větu "I want my tears back" a bylo by to supr :D - ale to se časem vsákne, že jo. A ta poslední instrumentálka je vážně divná, nechápu její účel.

2 Evelin Evelin | Web | 4. prosince 2011 v 11:03 | Reagovat

Hele, mimochodem, mám takový zajímavý nápad - že bychom si vypracovávali ty otázky na zsv napůl. Ale muselo by se to nějak prostřídat, jakože by třeba jedna měla sudé a druhá liché, jelikož by se mi nechtělo je dělat od konce, od těch šito témat.

3 Zdebra Zdebra | Web | 4. prosince 2011 v 12:47 | Reagovat

[1]: já bych řekla, že ta poslední instrumentálka bude v závěrečných titulkách toho filmu.

4 Krasivija Krasivija | Web | 4. prosince 2011 v 13:29 | Reagovat

Na ty písničky máme více méně stejný názor. Jinak, oni Nightwish chtějí natočit film? To jsem nevěděla. Já nikdy nic nevím. Asi jsem příliž zahleděná do sebe.

5 Usylmä Usylmä | Web | 4. prosince 2011 v 17:03 | Reagovat

Jak já miluju ty flétny,či co to je. A ono je to všude :D
Jinak máme skoro ve všem stejný názor. Ikdyž mně se třeba ta 11 zdá být jedna z nejlepších z alba. A pětka je dokonalá. Finsko ti osobně přijde domů :D

6 cllin cllin | 4. prosince 2011 v 17:31 | Reagovat

ale jo to album v celku docela de, ale byli lepší každé album které Nightwish vydají bez Tarji mě mrzí...a asi ještě dlouho mrzet bude... škoda- chtěla byhc vědě co se v roce 2005 odehrálo doopravdy.. ane jenom ty keci co říkají že Tarja byla namyšlená a prto ji vykopli...tomu prostě nějak nevěřim a věřit ani nebudu!!!

7 vivienne vivienne | Web | 4. prosince 2011 v 19:51 | Reagovat

bych neměla nervy to takhle rozepisovat

8 Lawiane Lawiane | Web | 4. prosince 2011 v 19:59 | Reagovat

[7]: já mam, ale radost mi kazí, jak blog přeháže ty videa a pak je z toho jeden velký chaos! Grrrr!

9 Evelin Evelin | Web | 4. prosince 2011 v 20:35 | Reagovat

Ha, no jo, my vlastně taháme. Jo, 7:50 je tak akorát.
Jo, to jo, taky si říkám, že si chci ty duřní otázky dělat podle sebe, ale stejně by se to vyplatilo.
Normálně, já začala pracovat na otázkách na děják. Víš, že pravěk se dělí na dobu kamennou, bronzovou a železnou? To vymyslel nějaký dánský vědec v 19. století. Doba kamenná se dělí na paleolit, mezolit a neolit. Ale mezolit byl jenom někde, ve vyspělejších částech přešli od paleolitu rovnou k neolitu. A paleolit se ještě dělí na nejstarší, starý, střední a mladý paleolit. :D Pardon, zkoušim, co si pamatuju. Ono, je toho víc, to by se sem nevešlo. :D Mě to hrozně baví, ale ono to trvá moc dlouho, vůbec to nestíhám.

10 Babe Babe | E-mail | Web | 5. prosince 2011 v 19:39 | Reagovat

Já teda čekalo něco mnohem horšího. Anette se mi nikdy moc nelíbila a rádo ji nijak nemám. Sere mě, jestli bude Indica jako předkapela Nichtwish tu v Prage. ÁÁÁáá já chcu jen Indicu :D. No ale bych se vrátilo, mně se nejvíc líbí Turn Loose The Mermaids. Tam mi připadá Anette taková neAnetoová a to se mi líbí. A Storytime je opravdu vážně TAK HNUSNÝ, že se mi skoro líbí :D:D ale vážněj en skoro :D. Ale je to vážně ňaňaňaňa a ten popovej hlas mi do toho opravdu sedí :).

11 snowangel snowangel | Web | 8. prosince 2011 v 15:44 | Reagovat

ja som Slow Love Slow počula len raz a tak som ju znenávidela...! Boha, veď to je ako nejaká kabaretovka, úplne odveci, bože, to je tam aj saxafón?! :-! No, jednoducho, to sa vážne nedá počúvať  :-?
Ghost River mi príde možno už trochu moc, ako klsický Nightwish hej, ale trochu prehnaný.
Turn Loose The Mermaids je asi najlepšia, úchvatná, ako keby som sa ocitla v stredoveku! :D Tá je fakt nádherná :D
A tak celkovo je album fajn, dá sa počúvať, a tie írske tóny v I Want My Tears Back ma uchvacujú a nútia tancovať :D

12 snowangel snowangel | Web | 8. prosince 2011 v 15:46 | Reagovat

ale také ,,akoby" írske tóny :D

13 Fée Fée | Web | 14. prosince 2011 v 17:41 | Reagovat

[11]: Prosimtě, co máš proti saxofonu? Vždyť je to suprovej nástroj...

Jinak mě se to album líbí hodně, ale to se dalo čekat, když už je na mě metal moc uřvanej :-D

14 Meluzína Meluzína | 16. prosince 2011 v 19:53 | Reagovat

Díky za recenzi, našla jsem pár fakt hezkých písniček:-)

15 Gisselle Tussan Gisselle Tussan | Web | 27. prosince 2011 v 9:35 | Reagovat

To album není špatné, je vidět že Nightwish zkoušeli víc experimentovat, což potvrzuje už samotný název alba. Líbí se mi prvky irské hudby v písni I want my tears back a taky Scaretale - tam mi ta druhá část chvílemi připomíná tím rytmusem polku :D. Slow love slow mě docela překvapila, spíš mi to chvílemi přijde jako pomalá swing-jazzová balada. Storytime docela ujde, už jsem se to naučila hrát i na keyboard 8-) . Jinak mě ještě zaujala ta The crow, owl and dove, taková jednoduchá a příjemná na poslech.

16 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 6:22 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

17 Miriam Miriam | Web | 10. února 2013 v 17:07 | Reagovat

Podle mě je to celkově jednodušší a méně náročné na poslech oproti všem předešlým deskám. Songy už jsem si naposlouchala dávno, takže se mi líbí, ale zazečátku jsem taky nebyla úplně nadšená. Jsem zvědavá, jak to bude pokrčovat s novou (třetí) zpěvačkou. ..

18 Eycis Eycis | E-mail | Web | 8. srpna 2013 v 15:48 | Reagovat

Upřímně, byla jsem novým albem unešená, stejně jako všema albama od Nightwish... Popravdě, mě je jedno, jestli je Anette horší nebo lepší jak Tarja-  měla jsem je ráda obě, každá měla něco do sebe a to nemůže popřít nikdo... Upřímně- Tarja měla nádherný operní hlas, ale ten má spousty zpěvaček. I tak v tom hlasu měla něco úžasnýho.. Co se týče Anette, měla... hodně zvláštní hlas, něco mě na něm fascinovalo a stále fascinuje... Ještě abych mluvila k Imaginaeru...- album byla super, líbí se mi všechny songy, i Slow love Slow, který mi přišel jako velmi vydařený experiment. =) I tak... Jedna z nejlepších písniček alba bylo Scaretale... Anettte tam měla úplně úžasnej hlas... A upřímně, tohle by asi Tarja nedala... A zase, vrácíme se tam kde jsem říkala: Každá má něco do sebe... =) =3

19 Eycis Eycis | E-mail | Web | 8. srpna 2013 v 15:56 | Reagovat

PS: Ten co zpíva v The Crow the owl and the Dove  - To je Troy Donockley. Je na jejich stránkách společně s tou jejich novou pipinkou Floor... Ale naštěstí jenom na dokoneční turné =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.