Seveřanův život ve střední Evropě.

19. října 2011 v 23:05 | Lawiane |  zažila jsem
Zdravíčko vážení. Že bych se zase po sto letech odvážila napsat deníkový článeček?Johanna Kurkela - Sydän paikallaan

Mimochoden, kdybych byla Blackwish, tak už bych za předchozí článek byla jistě zašlapána do země. Ještěže nejsem a ještěže můj blog nepodléhá takové čtenářské cenzuře. No nic. Chodím pozdě do školy, to už je tradice. Taky chodím bez deštníku, když prší, ale na tom není nic špatného. Vlastně, na tom prvním taky ne.
A něco jsem zjistila, velmi zásadního. Co budu dělat po maturitě. Půjdu do školy. Zase. Že půjdu na fildu na Karlovku na finštinu, to je jasné už od stvoření světa. Jenže k té finštině je nutný ještě jeden obor a ten nebyl znám. Tj. že jsem si nemohla nic kloudného vybrat. A taky nebylo známo, zda tu finštinu letos otevřou. Ale už to známo je, tedy není-li to fáma. Prý otevřou.
Může se zdát, že to je terno, ale není! Já chtěla rok volna, abych mohla jet do Suomi hlídat děti a aby se pobyt tam počítal na měsíce a ne dny. Ale takhle se to asi nestíhá, ale to se nějak vsákne, když tak tam pojedu za rok. Alespoň už budu umět líp finsky. A v létě tady stihnu Mástry ve Vizovicích. Bez nich bych se stejnak neobešla.
Dalším bodem je, že jsem si včera vybrala ten druhý obor, o němž jsem nevěděla, že existuje. Půjdu studovat, jak učit cizince česky! :-D To je fajn, ne? Mě to přijde vážně super. Těším se. Až na to, že zase nevím, jestli ta finština půjde s tímhle kombinovat, protože u té češtiny se píše, že se dá kombinovat jen s navazujícím magisterským studiem a u finštiny zase je, že je jenom bakalářské! Předtím, ale tvrdili, že je i magisterská! Nechápu! Vy možná taky ne, možná někteří ani nevíte, jaký je mezi těmi slovy rozdíl. Ale já to dřív taky nevěděla, z toho si nic nedělejte. Ale jestli to nepůjde, tak se fakt naštvu. A půjdu na norštinu. To ovšem pak přijde error, protože dva jazyky do hlavy nenarvu. Taky bych se pak mohla omylem odstěhovat do Norska místo do Finska a to by bylo vážně bolestné.
Musí se začít plánovat rodinná dovolená ve Finsku, když tam tedy nepojedu dělat ó-per. Pronajmem si chatičku, když na to někde vezmem. Hele! Ono to není zase tak drahý. Juchů.
Další severský bod (pak přijde ještě jeden neseverký a pak toho nechám) - na stránkách Skandinávského domu je, že hledají spolupracovníky. Na cosi jako brigádu, ale první tři měsíce vám za to nebudou vůbec platit a když se osvědčíte, tak pak jo, ale asi dost málo. Terno ne? Ovšem pracovat pro Skandynávský dům je čest. Až na to, že za á já tvrdím, že v maturitním ročníku nemám na nic čas a za bé oni požadují určitou znalost nějakého skandinávského jazyka. Perkele, já a finština, to by mě zajímalo, co je to za znalost. Moc velká není. Perkele! Proč není velká?
Asi tam pošlu životopis, pracovat ve Skandinávském domě by bylo neuvěřitelně mocné. Jenže oni mě stejně nevezmou a bude to vyřešený, jelikož nemám znalost sevrského jazyka. Stejně se přihlásím - hlavně na to nezapomenout.
Poslední bod - jsem hustá! (hlavně nečtěte omylem hnusná)
Nedávno jste si tu mohli přečíst takovou povídku o holčičce, co si povídala sama se sebou, ale pak se ukázalo, že si povídala s duchem zemřelého. Tak nějak, hodně shrnuto. Jestli jste jí nečetli, tak už máte smůlu, protože jí jdu dát právě do rozepsaných. A tahle povídečka byla do soutěže, co jsme měli ve škole. Potom se dva lidi ze školy vyberou do finále a půjdou v listopadu svojí povídečku prezentovat dál. A víte co? Já jsem vybrána. Až na to, že si myslím, že účast mých spolužáků nebyla zrovna moc veliká, tudíž moc konkurence asi nebylo. Nicméne, na začátku listopadu půjdu číst tu svojí povídečku před pana Vívega! :-o To je vážně vtipné! Až moc. Bude nás tam deset z pěti škol, bude to veliké klání. Hlavně to proboha budu muset před všema číst a toho se víc než bojím. Ale číst povídečku panu Vívegovi (který určitě nepochopí smysl mého díla)… to je … zajímavé. Proboha, ale já skoro nevím, kdo to je. Teda vím, ale nic jsem od něj nečetla. Musím se hned kouknout na Gůgl, jak vypadá a pak se psychicky připravovat. Budu se bát. Ale jsem zvědavá. Doufám, že vyhraju :D To zní blbě. Musím být pokorná… (a pak vyhrát).

P.S. Aha, tak Víveg je vážně děsiv, proboha, on se fotí nah, jak Scab! :D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Katrin Katrin | 21. října 2011 v 16:33 | Reagovat

čauky Lawi, jo, máš super plány do budoucna... Já bych taky chtěla dělat óperku :-D akorát že ve Švédsku :) Ke, tak to je supr, žes s tou krásnou povídkou přešla dál... :-D Tak držím palce před Vívegem... Já jsem taky od něho eště nic nečetla, a zatím se ani nechystám... :-D

2 Irbise Irbise | Web | 23. října 2011 v 13:32 | Reagovat

moi, skvělý plány do budoucna, kombinace finština čeština mě napadla, ještě než jsem se ktomu dočetla. Já s finštinou neskutečně bojuju, ale je to zatim super. Pronájem chatky ve Finsku, taky bych do toho hned šla, pokud by to bylo v létě, protože teď už to moc na kempování neni...

3 vivienne vivienne | Web | 26. října 2011 v 9:14 | Reagovat

určitě vyhraješ, budu držet palce :-)

4 Zdebra Zdebra | Web | 3. listopadu 2011 v 0:36 | Reagovat

Cože? Ono to není tak drahý? Ty ceny jsou pro mě moc. :-D Bych si pronájem chatičky představovala tak za 300 euro za týden. :-D Ale jo, jedna k té mé představě má blízko.
Náhodou jsi na tom s finštinou líp než já. Já bych si na to vůbec netroufla tam poslat životopis, i kdybych bydlela v Praze. Leda, až bych se naučila celou učebnici finštiny.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.