Květen 2011

Májty Fór!

31. května 2011 v 13:23 | Lawiane |  co na srdci to na blogu
Zduřte (to je prý nějaký pozdrav z Moravy - Zduř),
dostala jsem nakázáno napsat šlánešek. Bude OK, když to bude jedna zhovadilost za druhou? Já si myslím, že to bude nejvíc nejlepší! Baví vás dlouhé šlánešky? On nebude dlouhý.
Wow, právě se staly dvě nečekané věci - našla jsem et-uaréta na fejsbuku a můj potkan vylezl zpod postele a má úplně zelenou hlavu! :-o

Tož to je hukot! :-o

27. května 2011 v 23:17 | Lawiane |  co na srdci to na blogu
Ahoj, vždycky se mi chce napsat sto článečků, pak se zaseknu na jiných stránkách a potřeba psaní vyčpí! Ale to se vsákne, že… Hej, dneska vám toho musím spoustu oznámit, tudíž se to vsakuje a píšu. Fakt důležitý informace!

Ujetý, ujetá, ujeté

27. května 2011 v 16:15 | Lawiane |  co na srdci to na blogu
Nějak mě chytlo číst si své staré statusy na FB, některé jsou vážně chuťovky. Já se vážně divím, že mě ještě neodvezli do blázince.

  • právě jsem napsala "šla do kuchyně za mrd" místo "šla do kuchyně za madr" madr jako matka..
  • Lejno na botě. Hovno v hajzlu. Blitky v pytlíku. Spe*ma v pytlích....pardon. já půjdu spát, jen si ještě vařím čajík... brambor v břiše. Dítě v umyvadle.
  • Chci svýho koně! Nechce mi někdo dělat sponzora? Dám mu za to plyšovou myš
  • Po nebi běhá slunce, po zemi běhají mravenci. Na nebi leží hvězdy, na zemi leží hovna.

Vesnice (2004)

25. května 2011 v 15:22 | Lawiane |  Recenze
Vesnice (The Village). Řekla bych, že poměrně známý film, ale já se k němu přesto dostala až včera. A na neodvratnou potřebu si snímek pustit mě přivedl jeho úchvatný soundtrack, avšak ani film nezklamal a přímo mě nadchl, stejně jako hudba.
Režisérem je M. Night Shyamalan, který má na svědomí například Šestý smysl a Znamení. A oba tyto filmy považuji za jedny z nejlepších, co se tohoto žánru týče. Na Vesnici jsem přesto četla docela rozporuplné ohlasy diváků. Každopádně mě se ten film líbil a moc. Zvláště bych ocenila děj a myšlenku. To co se zpočátku zdá být typickou zápletkou hororového filmu, se nakonec změní v něco mnohem zajímavějšího a hlubšího. Rozhodně to není děj, kdy už od začátku filmu tušíte konec a díváte se na to jen, abyste se ujistili o svém správném mínění. Možná jen ten konec mi přišel trochu "useklý" - čekám ještě něco a oni najednou titulky.Teď a - pak.

25. května 2011 v 13:46 | Lawiane |  co na srdci to na blogu

Teď nemám peníze - pak budu mít peníze.
Teď nemá koně - pak budu mít koně.
Teď mě nebaví škola - pak mě bude bavit škola.
Teď neumím norsky - pak budu umět norsky.
Teď umím málo finsky - pak budu umět hodně finsky.
Teď neznám Island osobně - pak budu znát Island osobně.
Teď nemám Thora za manžela - pak budu mít Thora za manžela.

Teď se mám velice dobře - zajímalo by mě jak se budu mít pak, když podle toho seznamu to vypadá, že teď nic a pak všechno. :D

Teď nemám hlad - pak budu mít hlad.

Ohlas

23. května 2011 v 20:18 | Lawiane |  Moje tvorba- fotky
No vida, jakmile pár dní nenapíšu, přestane se mi chtít psát vůbec. Blogovat je tedy třeba pravidelně.
Právě mě naprosto vykoloejila hudba. Takže se o ní s vámi musím podělit a vykolejit vás taky. Ještě před chvílí jsem si vesele kreslila a teď nejsem schopná dělat nic jiného než sedět, civět a poslouchat. Chtěla bych psát, ale to taky nějak nejde.
Prostě soundtrack z filmu Vesnice, možná znáte, možná ne. Je to naprosto dokonalé a strhující a a a a....
End Titles song

Stokrát klikni na to co tě nezajímá

20. května 2011 v 17:34 | Lawiane |  co na srdci to na blogu
Tentokrát vás nepozdravím. Je to nezdvořilé, ale změna občas musí být a zdravení už je fádní.
Snažím se vyplnit životopis, ale nějak se mi nechce. Zasekla jsem se u PRAXE - to tam mám jako napsat "roznášela jsem letáčky, jakou spousta dalších idiotů v mém věku"?
Hele, poslouchám Presleyho - je něco špatně? Ne, Presley je v pohodě, ale ne zase že bych si ho kdoví jak často pouštěla z vlastní vůle. To fakt ne. Vlastně vůbec. Ale teď to dělám. A víte proč? Přeci protože ta písnička byla v Thorovi. Jsem fakt mimo, tomuhle už se říká úchylka….kdyby byla v Thorovi Dáda Patrasová, budu si pouštět Dádu!

Džuga!

17. května 2011 v 23:18 | Lawiane |  co na srdci to na blogu
Nazdar Džudzi!
Džugové. Ptáte se jací Džudzi? Nějaké Džugy, nějaké Švily? To jsou vesnice? Ne, to je Stalin. Paráda, ne? Měl vážně blbé jméno. Josif Vissarionovič Džugašvili. No nechtěla bych. Pozor na tento obrázek!
Aj, ale nechtěla jsem celý článek věnovat Stalinovi, fakt ne. To měla být jen vsuvka na uvítanou. Sankari je super pěkný slovo. Znamená to hrdina - džůva! Sankari, tak se chci jmenovat. Ou, chci vědět, jak se finsky řekne Letopisy Narnie, vrtá mi to hlavou už od včéra. Perkele, nemůžu to najít. Tommi mě spasí. Už mě spasil - Narnian kroniikka, to je vtipný. Jak jsem mohla doposud žít, aniž bych v hlavě měla toto slovní spojení? Ale sankari je stejně lepší, sankari vede. Krása je sankari a Thór jakbysmet. A jestli si myslíte, že ve zbytku článku nebudu zmiňovat Thora, tak jste vedle, jak ty jedle. Bum!

Thor

16. května 2011 v 21:15 | Lawiane |  Moje tvorba- obrázky
Oj oj, víte jaký to byl odvážný čin - kreslit někoho, kdo se mi líbí a nikdy jsem ho nekreslila? Hodně odvážný! Protože ja pak hodně velká šance, že nakreslím nějakého mutanta, tfuj, a zasekne se mi to v hlavě a pak zapomenu, jak ten člověk vypadá normálně. :D A navíc žiju v domnění, že neumím kreslit pány.
Ale on se mi povedl! Dovoluji si tvrdit, že pan Thor se mi povedl a dokonce mi přijde, že vypadá lépe než "oroginál". Haha, jo ten můj je hezčí, nemá tak pidiočka a vůbec, je hezčí. To jsem vážně nečekala. Jsem na to hrdá. Chtěla bych, aby takhle vypadal můj někdynastávající.edit: OK, ten obrázek tu asi hodlá nebýt! Co to zase je? No, tak až se blog uklidní, tak tu bude obrázek - alespoň je ten článek víc dobrodružný.

edith II. : Ale já jim to nedaruju - jasně, že obrázek uvidíte. A to přímo TU!

Je ta Praha ještě vůbec naše?

15. května 2011 v 21:58 | Lawiane |  co na srdci to na blogu
Při procházce Prahou se všichni obdivují jejím kostelům, mostům, výhledům, věžím. Jsou okouzleni. Turisté očarováni její krásou, pak už nevnímají, co vlastně leží pod touhle zdánlivou maskou dokonalosti. Bohužel to nevnímá ani mnoho "starousedlíků". Říkáme si: "To máme ale krásné město!" Ale málo koho pak napadne ještě nutný dodatek: "Je to ještě vůbec NAŠE Praha?"

Praha, moje druhá máma.

15. května 2011 v 18:39 | Lawiane |  co na srdci to na blogu
Tak jako další milion lidí žiju i já v Praze. Celý svůj dlouhý osmnáctiletý život. Někdo tu je rád, někdo ne. A já patřím k těm, kteří by byli schopni běhat po městě s otevřenou náručí a křičet: "Praho, miluju tě!" Mám tu k tomu vztah, jaký už si asi jen stěží vytvořím k jiným místům. Ne nadarmo se říká, že tam kde člověk prožívá mládí je pak celý život doma.

Valhalla rising (2009)

13. května 2011 v 14:16 | Lawiane |  Recenze
Valhalla rising
Film na téma příchodu křesťanů mezi pohany. Snímek dosti zvláštní, jsou v něm takové ty typické znaky severských filmů - sáhodlouhé záběry na něco (nebo někoho), kdo se nehýbe a nic nedělá. A všichni tam mlčí, mluví se asi tak 1/10 filmu, ani ne.Staré báje Vikingů

11. května 2011 v 20:23 | Lawiane |  Recenze
Nedávno jsem si koupila DVD s názvem Staré báje Vikingů. Název byl lákavý a tak jsem očekávala, že film bude o Vikinzích. Jenže ejhle, onen překlad názvu do češtiny je totiž taková menší chyba v Matrixu, protože originální název zní Stara baśń: Kiedy słońce było bogiem, takže něco jako Stará pověst: Když slunce bylo bohem. O Vikinzích není ani slovo. Ale Češi si zjevně řekli, že Vikingové se budou lépe prodávat. Kdyby se rovnou řeklo, že je to o Slovanech, nemusel být člověk zklamaný, že místo fjordů vidí Polsko. Když ale konečně pochopíte, že Vikingové nebudou, je film velice pěkný a vřele ho doporučuji.

Yggdrasil

11. května 2011 v 17:04 | Lawiane |  Severská mytologie
Yggdrasil - posvátný strom Germánů. Jeden z významných symbolů mytologie. Jedná se o věčně zelený jasan. Jeho koruna sahá až do nebe a podepírá oblohu. Strom prorůstá všemi devíti světy germánské mytologie (Asgard - říše bohů, Midgard - svět lidí, Hel - podsvětí, Niflheim - svět chladu, Jötunheim - svět obrů, Múspellheim - svět ohně, Svartálfheim - země trpaslíků, Vanaheim - země Vanů, Álfheim - země "elfů"), a tak znázorňuje osu světa. V jeho větvích sídlí vševědoucí orel, jestřáb a veverka, která donáší pomluvy hada žijícího u kořenů. Jasan má tři mohutné kořeny, které prochází všemi říšemi - Midgardem, Asgardem a Utgardem. Pod jedním sedí obr Mími u zázračné studnice vědění a moudrosti. Mími jí pije a je nejmoudřejší bytostí na světě. U dalšího kořenu je rovněž studně a střeží ji had Nídhögg. U tohoto kořene se rozprostírá podsvětí, nejspíše někde v Niflheimu, a nazývá se Hel. U Asgardského kořene je ještě další studně, zvaná Urdino zřídlo, obklopuje ji krásná síň a z té vycházejí tři norny. Norny určují lidské osudy a nad novorozeňaty ukládají sudbu.

Touhou zemřít mřu a hynu

8. května 2011 v 22:23 | Lawiane |  co na srdci to na blogu
Zdravíčko (nemocníčko je stejně zajímavější pozdrav, ale to vymyslela Evelin),
dneska jsem se nudila. Teda teoreticky jsem se měla učit ptáky, jenže Loki je ptáček, cvrček, brouček a to prozatím stačí. Thor je velký pták a víc vědět nepotřebuju. Mám zase nějakou pošahanou náladu. Jo, na chatě jsem si říkala, že sem dám písničku od Niny Hagen, protože je dost šokoidní na to, aby tu byla. To slovo šokoidní ve mně asociuje další větu - Thor je šukoidní. Ne, dobrý…Dobrý! Já už budu v klidu. Náhodou já o něm smýšlím velmi mravně. Vlastně o něm vůbec nesmýšlím nemravně. Teda jo, ale ne zase tak. Super, už jsem se dostatečně zamotala. Prostě bych s ním chtěla jít na procházku. Hotovo.
Už vás musím asi pěkně kadit, co? S tim Thóóórem! Tak já už budu psát o něčem jiném. (Možná). A obrázečky budou pod perexíčkem a písnička taky. Juchůůů!

Islandské písemnictví - Straší a Mladší Edda

6. května 2011 v 13:05 | Lawiane |  Severská mytologie
Starší Edda (písňová)
Prvním důležitým zdrojem je rukopis pocházející z konce 13. století (jedná se o opis, původní originál se nedochoval), který byl sepsán na Islandu a předáván z generace na generaci. Až v 17. století se dostal do rukou biskupu Brynjólfu Sveinssonovi a ten ho nazval Edda ("Prabába"). V té době byla po rukopisech, které obsahovali historii Islandu a Skandinávie, velká poptávka. Největším sběratelem a překladatelem rukopisů byl Árni Magnússon, zasvětil své práci celý život, cestoval po Islandu a nasbíral velké množství knih a listin. Ty byly uloženy v knihovně Kodaňské univerzity (tehdy i Islandské). Magnússon se však dožil i velké zkázy, kdy v roce 1728 celých devět desetin rukopisů shořelo při požáru Kodaně.

Já jsem tak šíleně nezodpovědný člověk. Ale vlastně ne.

6. května 2011 v 12:51 | Lawiane |  zažila jsem
Ahoj, všimli jste si, že mám nový design? Asi jo, co. A víte, kdy jsem ho dělala? No samozřejmě místo školy. Prostě smůla,
…ou šit, právě přišel otec, toho jsem se celou dobu obávala…
…aha, on mě pochválil! :D Vymyslela jsem si totiž děsně dobrý důvod, proč jsem do té školy nešla a on mě za něj právě pochválil. Ale prý si to mám hlídat. :D Jojo, hlídat.

Ta-ta-ta-ta-ta! Střílí po vás kulomet!

4. května 2011 v 17:39 | Lawiane |  co na srdci to na blogu
Ta-ta-ta-ta-ta! Střílí po vás kulomet. V prezentaci PowerPointu! :D
Mám krizi - netuším, co mám dělat. Svět se zhroutil! :-o Ne, nezhroutil. Jenom je konec seminárky, je odprezentovaná a už tudíž nepokračuje. A já nevím, co mám dělat, když nemůžu už dělat seminárku. Teda mohla bych začít třeba dělat tu druhou - na literaturu. Bzzzzmmm, ale to ani omylem. Nechce se mi.

Korpiklaani - Beer Beer - Pán prstenů

1. května 2011 v 22:18 | Lawiane |  Korpiklaani
U Danieli na FB jsem narazila na toto a nemůžu se s vámi nepodělit. To je prostě naprostá dokonalost!!! :D