Severské mýty a ságy o životech bohů

22. dubna 2011 v 11:11 | Lawiane |  Severská mytologie
Germánské mýty jsou ucelené a vyprávějí příběh světa od jeho počátku až do jeho konce nazývaného Ragnarök. V době mezi tím hovoří o životě bohů, jejich svárech, moudrosti a bojích mezi nimi a obry.
Pro ukázku uvádím následující mýty, které patří k těm nejznámějším.

O válce a míru mezi Ásy a Vany : Po tom, co Ásové zbudovali svůj hrad a zařídili vše ohledně chodu světa, rozhodli se, ustanovit některé ze svých řad bohy úrody a plodnosti. Zjistili ovšem, že všechny tyto záležitosti již fungují, neboť se jich ujal jiný rod, zvaný Vanové, a ti, že se nazývají také bohy, lidé je uctívají a vše pod jejich ochranou funguje. Ásové vytáhli proti Vanům do boje, ale bitvy byly nerozhodné a obě strany cítili, že tím nic nevyřeší. Rozhodli se tedy uzavřít mír a jako důkaz si vyměnili rukojmí. Ásové dostali od Vanů Njörda, ochránce rybářů a mořeplavců, a jeho děti Freye, boha plodnosti, a Freyju, bohyni lásky. Obě děti se u Ásů těšili velké obliby. Vanové obdrželi Höniho, který měl být výborným válečníkem, ve skutečnosti byl však velmi hloupý.
Odin hledá moudrost : Na počátku býval Odin tajnůstkářský a vědění, které nabyl, si nechával pro sebe. O nesmrtelnost bohů pečovala bohyně Idunna, která měla na starosti jabloň, na níž rostla jablka věčného mládí. Tak měli bohové zajištěnou nesmrtelnost, mládí těla a při tom moudrost získanou s jejich věkem. Odin však toužil po pravém vědění a skutečné moudrosti. Proto se vypravil k obru Mímimu a jeho prameni vědění. Za doušek vody však obr požadoval daň a tak mu Odin výměnou za napití se z pramene moudrosti daroval jedno své oko. Poté si Odin uvědomil, že vše živé se jednou zrodí, bojuje, roste a nakonec také umírá. Uvažoval nad tím, že k životu se pojí rovněž bolest a utrpení a že není radosti ze zdraví, pokud člověk nezná, co je nemoc. Navštívil obětiště, kde na stromech viseli mrtvá zvířata a dokonce i lidé, obětovaní právě jemu. Odin sám sebe zavěsil na jeden ze stromů, poznával bolest a úzkost světa, jakou nesli lidé, takto zavěšený po devět dní, živý mrtvý. Když devátého dne přesekl svou oprátku, stal se opravdovým pánem nad životem a smrtí, byl vševědoucí a všemocný. Od té doby se ale také trápil zlou předtuchou, že by i život bohů mohl jednou skončit.
Jak byl obr Loki přijat mezi bohy a co z toho vzešlo : Jednoho dne přišel do Asgardu mladý a pohledný obr Loki. Většina bohů si ho oblíbila, byl výřečný a hlavně mazaný a tak dokázal Ásům dobře poradit. Loki toho využil a požádal Odina, zda by ho nepřijal za svého syna. Bohové váhali, ale nakonec svolili a tak se z obra stal Ás. Ve své podstatě byl ovšem úskočný a lstivý. Později nebylo jasné, zda je na straně obrů a donáší jim zprávy s Asgardu nebo pracuje pro bohy a donáší jim informace na obry. Mnohdy bohům způsobil nepříjemnosti, ale vždy si je znovu dovedl udobřit nějakým prospěšným činem. Díky jeho sázce bohové získali mocné předměty jako je kladivo Mjöllni, Odinův oštěp a další. Loki si ovšem nepřipadal doma ani mezi obry ani mezi Ási, kde měl manželku Sigyn, a tak si mezi obry založil druhou rodinu. Měl tam tři děti: prvního syna Fenriho, který měl podobu vlka, druhého Jörmundganda v podobě hada a třetí dceru Hel, barevnou obludu. Ti v zemi obrů rostli a stávali se nebezpečnými. Bohové rozhodli, že se jich musí zbavit, dokud je čas. Odin hada hodil do propasti světa, ale had dál rostl a obepnul tak celý Midgard, stal se tak nepřítelem světa. Hel hodil Odin do Niflheimu, kde se zlým výrazem vládne říši mrtvých. Je druhým nepřítelem světa. Vlka Fenriho chtěli Ásové vychovat, jediný kdo se k němu však odvážil přiblížit a nakrmit ho byl Týr. Bohové se radili, jak s vlkem naložit a nakonec se rozhodli, že ho spoutají. Nechali trpaslíky vyrobit pouta, která nešla roztrhnout a namluvili Fenrimu, že se může proslavit svou silou, pokud pouta roztrhne. Vlk ale tušil zradu a tak, jako zástavu, že nejde o léčku, požadoval, aby mu jeden z Ásů vložil ruku do tlamy. Udělal to Týr, a jakmile Fenri zjistil, že se pout už nezbaví, ruku mu ukousl. Bohové spoutaného vlka přivázali ke skále, kde čeká a mečem vzpřímeným ve chřtánu a je třetím nepřítelem světa.
Stavba Asgardských hradeb : Bohové se rozhodli zlepšit opevnění Asgardu. Přišel k nim stavitel a nabídl, že okolo hradu vybuduje val, přes který se žádný z obrů nedostane, jako odměnu však žádal sobě za manželku bohyni Freyju a k tomu ještě slunce a měsíc. Bohové po poradě souhlasili, vymezili mu však na práci pouze jednu zimu a na pomoc povolili pouze jednoho koně. Pokud stavbu nestihne dokončit, nic nedostane. Bohové to tak stanovili se záměrem, že stavitel úkol nemůže stačit, postaví však většinu valu, nic nedostane a oni si pak zbytek dokončí sami. Zatímco on bude pracovat, mohou v klidu popíjet medovinu. Práce šla staviteli však nečekaně rychle a vypadalo to, že jí bez problému stihne. Bohové se vyděsili své sázky. Jak mohli dát v sázku krásnou Freyju a hlavně slunce a měsíc, bez nichž bude jejich zem pustá a chladná! Poručili teda Lokimu, že stavitelovu práci musí zastavit. Loki se uměl převtělovat ve zvířata a tak ze sebe udělal klisnu a odlákal tak stavitelova hřebce. Ten se několik nocí marně snažil ho chytit a val nemohl dokončit. Když doba vypršela, ukázalo se, že stavitel byl maskovaný obr. Bohové prohlásili, že byli oklamáni a sázka neplatí, obr se rozzuřil, ale Tór ho svrhl do Niflheimu. Lokimu v koňské podobě se pak narodilo hříbě, ze kterého se stal Odinův jezdecký osminohý kůň Sleipni.

Další vyprávějí například o tom, jak Odin získal nápoj básnictví, zamilovaný Frey přišel o svůj meč, Tór se vydal na lov hada Midgardsorma…

NEKOPÍROVAT!!!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Krasivija Krasivija | Web | 23. dubna 2011 v 23:56 | Reagovat

A ti tří nepřátelé světa jsou na světě do dnes? Bezva. Já je najdu. Najdu je a pak osvobodím. Nemůžu riskovat, že ten konec světa nakonec nebude.
Ne, dělám si srandu. Stejně nevím, kde je mám hledat.

2 Lawiane Lawiane | Web | 25. dubna 2011 v 19:47 | Reagovat

[1]: nejsou, oni umřeli společně s bohy při Ragnaröku, ale o tom bude až další článek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.