Helsinki - stručně

5. března 2011 v 21:57 | Lawiane |  O Finsku
Finské Helsinki (švédsky Helsingfors) jsou od r. 1550 hlavním městem této země.


Senátní námestí
zdroj fota: lukashorak.estranky.cz


Založil je švédský král Gustav I. Vasa, aby tak konkurovali Tallinu při neustálém přetahování Švédska s Ruskem o Baltské moře. Původně bylo hlavním městem Turku. Finům se zprvu do nového města nechtělo, volba místa nebyla zrovna nejlepší- všude skály a bažiny, město několikrát lehlo popelem. Roku 1640 se tedy město trochu přesunulo, ale rozkvět začal až v 19. století, kdy tamní vládu přebralo Rusko.
Helsinky jsou město mladé a také poměrně malé, žije zde něco přes půl milionu obyvatel. Nenajdete zde žádné středověké památky, zato vás jistě zaujme moderní architektura, množství zeleně a členité pobřeží se spoustou zálivů a ostrůvků. Kromě moderního stylu zde najdete převážně empír a klasicismus.
K Helsinkám patří ještě přilehlá satelitní města Espoo, Kauniainen a Vantaa, kde se nachází mezinárodní letiště. S těmito městy je počet obyvatel přes milión dvě stě tisíc.
Zajímavá místa, která v Helsinkách stojí za vidění, jsou např. Senátní náměstí s katedrálou Tuomiokirkko, nachází se kousek od přístavu a od tržiště Kauppatori, poblíž je také Uspenská katedrála. Z moderní architektury je důležitá hala Finlandia postavená Alvarem Aaltem. Dále můžete navštívit Skalní kostel, Sibeliův památník nebo se lodí vydat na protější ostrovy, kde se nachází pevnost Suomenlinna a zoologická zahrada.
Centrum Helsinek není nijak veliké a památky jsou poměrně blízko u sebe, na jejich prohlídku vám tedy postačí i jeden den.

NEKOPÍROVAT!


Suomenlinna
zdroj obrázku: www.wayfaring.info


Uspenská katedrála
zdroj obrázku: vencikuvblog.blog.cz

zdroj obrázku: fincech.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Čip Čip | Web | 6. března 2011 v 11:12 | Reagovat

Já bych tam tak strašně moc chtěla :-D! Helsinky jsou nádherné, kéž by jsem se tam někdy dostala :-D.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.