Arto Paasilinna - Krátká paměť pana rady

5. března 2011 v 22:13 | Lawiane |  Literatura ze severu
"Finsko sestoupilo k létu, celá země i celý národ. Vodstva se vymanila ze zajetí, lidé se probudili. Slunce zářilo, pofukoval teplý vítr. Kdesi v Lestijärvi pekla matka skořicové koláčky, někde u Kokkoly měl opilý chlápek smrtelnou autonehodu. Takový obyčejný život na počátku léta."
Humorná knížka od Arto Paasilinna s názvem Krátká paměť pana rady vypráví dobrodružné léto skupinky lidí, které náhoda svedla dohromady. Bývalý taxikář Seppo Sorjonen se stane přítelem starce trpícího vážnou sklerózou Taavettiho Rytkönena, který jediné, co si pamatuje, jsou vzpomínky z války, kde byl tankistou, a pomáhá mu najít ztracený domov (Rytkönen si totiž nepamatuje, kde bydlí).

Společně cestují Finskem a zažívají dobrodružství například v podobě návštěvy starcova starého známého, spolubojovníka z války Mäkitala, který se se svou ženou rozhodne srovnat jejich statek se zemí, protože stát není schopen zajistit drobným zemědělcům dobré podmínky a oni už mají farmaření plné zuby. Rytkönen jim v tom s chutí pomáhá, veškerá stavení a les vypálí, pole zatopí vodou, studnu zavezou hnojem… Následně je ještě třeba odstřelit stádo býků, které Mäkitalo vypustil do přírody s vysílačkami na krku. Sorjonen, Rytkönen a ještě dva jejich noví přátelé z jižných zemí se tedy vydávají na lov. Tráví několik týdnů v přírodě a pochutnávají si na čerstvých pochoutkách, které z býků připravují, cestu jim ještě zkříží skupina feministických Francouzek, které přijeli do Finska na kurz přežití v přírodě a živí se kořínky. Kořínky jsou však nedostačující a tak ženy trpící hladem zapomenou na svou vegetariánskou víru a přidají se k hovězí hostině.
Nevšední letní dovolená končí i přes některé problémy dobře.
Arto Paasilinna píše opravdu vtipným a čtivým stylem, knížka je naplněna komickými situacemi, které člověk mnohdy zná z vlastního života i absurdními scénami, jejž se kolem sklerotického pána dějí. Je tu přítomen i pro Finy tak typický černý humor. Zkrátka pro pobavení a bližší poznání této země je to vynikající volba.
"V parčíku za hotelem bylo téměř srocení davu. Jakmile tam Seppo Sorjonen přispěchal, zjistil, že lidé se shlukli kolem jezírka. Křikem udělovali rady a příkazy doprostřed jezírka dvěma balónům, z nichž jeden se ukázal být fotbalový míč a ten druhý hlava rozkaceného Taavettiho Rytkönena."
NEKOPÍROVAT!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nto Nto | E-mail | Web | 28. září 2011 v 14:42 | Reagovat

Díky za info, hledám informace, poněvadž co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.