Další úryveček z mojí budoucí knížečky

1. listopadu 2010 v 22:35 | Lawiane |  Ukázky z mé "knihy"
Nastal opět čas šoupnout sem úryvek z toho mého rozepsaného dílka a nechat vaše moudré duše ho zhodnotit. :-)
Dávám sem jednu ze zajímavějších scén, né dramatických, ale zajímavějších... :D
Lehký úvod do děje: Tapiovi a Irje je kolem třiceti, dříve spolu chodili a teď je náhoda svedla opět dohromady, jsou spolu ve skupince "vyvolených" lidí, kteří budou cestovat s anděli do nebe. Zatím jsou však stále ve Finsku, kde se právě trochu posilnili alkoholem. Tapio je do Irji celou dobu po uši zamilovaný, ale ona ho odmítá - momentálně však ne, jelikož alkohol dělá divy. 
Leena je třináctiletá svérázná holčina o které jste si po přečtení této ukázky mohli myslet, že se utopila, ale ona vesele žije dál. comp
a teď šupky hupky pod perex :D

Látka se roztrhla lehce.
Irja se nejdřív lekla nad jeho spontánním chováním: "Co to děláš?"
"Už jsem ti dneska řekl, že ti to nesmírně sluší?" odvětil rozšafně a usmíval se jako malý kluk. Alkohol mu jistě stoupnul do hlavy, takhle ho moc neznala.
"Blázne, nemám triček nazbyt," reagovala o něco měkčeji s úsměvem. "To tu mám pak chodit nahá?"
"No… mně by to rozhodně nevadilo."
Zasmála se. Jednou rukou jí podepíral záda, druhou si pohrával s jejími vlasy. Cítil, jak se pod jeho dotyky stává vláčnou a zároveň se jí, stejně jako jemu, zrychluje dech.
"Tapio? Jsi opilý!" konstatovala nově vzniklou, nečekanou situaci.
"Já vím. Ale ty taky," nepřišlo mu na tom nic špatného, naopak.
Už jí nemohl udržet, opírala se o jeho ruku plnou vahou. Nechal jí jemně dopadnout do peřin. Situace byla jednoznačná. Naklonil se nad ni, ve zbytku denního světla viděl, jak zavírá oči a chvějí se jí řasy, na krku cítil horký nedočkavý dech. Byla tak krásná. Nechápal, že si jí dříve nevážil víc.
Vzal její tričko a dotrhl látku úplně, jako poslední přesvědčení. Odhalila se mu tak část jejího těla, kterou už dlouho neviděl.
"Můžu?"
"Můžeš…" zašeptala s touhou v hlase a ovinula svou opálenou ruku okolo jeho bílých zad.
Probudily ho ostré sluneční paprsky, svítící nepříjemně skrze okenní tabulky přímo jemu do obličeje. Byl tu nový den, proti jeho vůli. Přál si, aby ta noc nikdy neskončila, aby se mohl věčně opájet Irjinou vůní a hladit její hebkou pokožku. Dívat se jí do zelených očí a číst v nich tu oddanost, která v nich včera byla. Jenže teď svítilo slunce a všechno to krásné bylo pryč. Zamrkal ospale do světla a zvedl hlavu, aby se rozhlédl po místnosti. Doufal, že uvidí Irju, jak ještě sladce spí po jeho boku, ale místo ní bylo pouze prázdno. Povzdechl si a položil na její místo alespoň ruku a přejel prsty po prostěradle. Vedle polštáře bylo pohozené rozervané triko, důkaz, že to celé nebyl jen sen. Pomalu se oblékl a vyšel ven.
Rik ještě spal, jen Leena seděla na špalku a rýpala se suchou smrkovou jehličkou za nehty. Včera byla jediná střízlivá a to, jak se ostatní zřídili, ji naštvalo. Byla tu nejmladší a přitom jí přišlo, že má momentálně více rozumu než všichni ostatní dohromady. Proto se rozhodla dneska trucovat. Tapio se posadil vedle ní, ale nic neříkal. Opřel si lokty o stůl a díval se na vzdálený hřeben a modré nebe. Myšlenkami byl stále trochu mimo a navíc ho bolela hlava. Leena si pečlivě dočistila nehty, pak odhodila jehličku na zem a upřela své tiché soustředění na společníka. Tapio bočním pohledem zjistil, že ho pozoruje a obrátil se k ní. Její výraz vypadal povýšeně a stále naštvaně.
"Irja odešla do lesa, kdyby tě to zajímalo," řekla po chvíli důležitě a nepřestávala na něj zírat.
"Hledat jí vážně nepůjdu," řekl laxně a uvažoval co tím svým chováním Leena sleduje.
"Je tam sama?"
"Ne, šla s ní Laina,"
"Fajn," přikývl. Nějak na něj přeskočila ta její nabroušená nálada. Ostatně, jak se od lesa volá, tak se z lesa ozývá.
"Zajímá tě to vůbec?" ptala se dál protivně.
"Jo. Děkuji ti za informaci," ironie se nezapřela.
"Jasně," přikývla s lehce našpulenými rty, jak to dělala vždy, když něco nemyslela upřímně nebo jí něco žralo.
"Hele, o co ti jde? Proč jsi tak naježená?"
Přitáhla si kolena k bradě, zabalila se do deky a konečně odvrátila pohled jinam, vzápětí ho však znovu upřela na něj: "Vy už nejste jen přátelé, že?" připadal si pod jejím rentgenovým pohledem divně. Taková malá holka mu tu bude dělat výslech nebo co?
Ale měl jí rád a nechtěl jí nijak ublížit.
"No, náš vztah je zrovna trochu složitější. To by si zatím asi nepochopila," snažil se to nějak zaobalit a neříct nic příliš konkrétního. Ale tím to akorát zhoršil.
"Co jako nepochopila? Nejsem tak blbá, jak si všichni myslíte! To, že je mi třináct neznamená, že si nevšimnu, co se mezi vámi dvěma včera stalo!" rozkřikla se na něj.
"Promiň, jestli jsme včera nějak rušili tvůj poklidný spánek, ale stále nechápu, o co ti v tomhle rozhovoru jde."
"Riku je s Lainou, ty budeš s Irjou. Já tu nechci být jako páté kolo u vozu. Prostě nechci. A pokud vám to nevydrží, rozhádáte se a bude to ještě horší! Chápete třeba, že tahle parta spolu musí vydržet dost dlouhou dobu?" dívala se na něj naléhavě.
"Aha," pokýval hlavou Tapio. "Takže ty jsi přesvědčená, že vztahy jsou na tomto místě škodlivé. Chápu, ale nevím, proč by si měla být páté kolo u vozu. Pokud mezi mnou a Irjou něco bude, samozřejmě se i přesto budeme věnovat tobě."
Dráždilo jí, jak se jí to snaží vysvětlit jako pětiletému děcku.
"Keci!" vystrčila bojivně bradu, až se jí zalekl. "Měl bys jí nechat na pokoji. Ona tě nepotřebuje, už jí ublížilo dost lidí, nemusíš se k nim přidat ještě ty!" Rázně se zvedla a odkráčela do domu.
            "Co…? Tak tohle jsi jí ráno řekla? To ti tedy pěkně děkuju!" zařval za ní, ale to už zmizela ve dveřích a práskla jimi za sebou.
Mezitím se akorát přišoural stále napůl spící a opilý Rik. Poklepal Tapia po rameni a sedl si na Leeny místo. Byl rád, že dokázal svůj zadek usadit na správné místo a neminul přitom špalek.
"Složil jsem včera večer báseň, brachu!" oznámil mu nadšeně, jakoby to byla právě ta nejdůležitější věc na světě. "Chceš jí přečíst?"
"Ani ne. A nejsem tvůj brach," zněla nepřítomná odpověď.
"Ale já ti jí stejně přečtu," nenechal se odbýt a po americku na Tapia namířil prst, čímž chtěl dát asi najevo: bacha teď to přijde.

"Vodka je má potrava,
Plazí se jak ponrava.
S ní je vždycky blaze,
U kasy však draze,
Tady je však zadarmo,
Od Juhy né nadarmo."

Začal se hloupě smát, až se na špalku kýval ze strany na stranu a papírek s přihlouplou básničkou přitom mačkal v ruce.
"To je celý?"
"No," podivil se autor nad tou otázkou. "Dobrý, ne?" ustal ve svém klácení, ale nepřestal se hloupě usmívat.
"Jo, máš vážně talent. Jen ta ponrava je nějaká divná," poplácal ho po rameni, stejně jako předtím on jeho, namířil na něj prstem a oznámil: "Sorry, brachu. Ale musím jít, nemám zrovna moc náladu, víš."
"Jednou vydám celou sbírku!" hulákal za ním. "A tobě dám pak první výtisk zadarmo!"
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Krasivija Krasivija | Web | 2. listopadu 2010 v 9:16 | Reagovat

Pěkné

2 Zdebra Zdebra | Web | 2. listopadu 2010 v 14:14 | Reagovat

Až ti to vyjde, tak si to koupím. :-)
Krásně napsaný. Líbí se mi to víc než ta minulá ukázka.
Akorát jsem si všimla chybiček ji/jí (to si hodně Čechů plete) ;-)  :-D

3 Fée Fée | Web | 2. listopadu 2010 v 14:18 | Reagovat

Moc hezký :) A srozumitelný, neznáme okolnosti a přesto se dá krásně udržet v ději :) Jen dvě poznámečky - nepíše se "by si" ale "bys". A kecy jsou s ypsilon na konci, ne?
Jinak se těším, až to dopíšeš :)

4 Jilliane Jilliane | Web | 2. listopadu 2010 v 15:07 | Reagovat

to je dokonalý :-D no jestli to vydáš, tak si jí samozřejmě koupim :-)
a jenom menší poznámka....keci se píše s y , ale to je ve tvém případě detail :-D

5 Honza Honza | 2. listopadu 2010 v 15:27 | Reagovat

souhlasím s Krasivijou....fakt pěkné :D

6 Cassie Cassie | Web | 2. listopadu 2010 v 16:53 | Reagovat

Chňa, budu stát první v knihkupectví a vrhnu se hladově na první výtisk tvé knihy, který se mi dostane pod ruku. Pokud přežiju dnešní noc...(neřeš, nepochopíš :-D)... Né, je to povedené a čtivé, jen tak dál =)

7 Evelin Evelin | Web | 2. listopadu 2010 v 17:31 | Reagovat

Wau, ty máš úspěch, jak všichni tvrdí, že si to koupí - jen by mě zajímalo, kolik je na tom pravdy :-D.

Teď tu asi budu za svini, když ti to zkritizuju, ale to se neřeší.
Začíná mi připadat, že já nejsem cílová skupina tvojí knihy; nevím, jestli je to jenom ten úryvek, ale tvůj styl psaní se mi jaksi přestává líbit; za to jistě může vliv Finska.
Nějak mi tahle scéna připadá hrozně typická a ohraná, i když ona vlastně nejspíš není... já nevím. Asi působím zle, co? Ale kdyby takhle vypadala celá kniha, tak bych si to, upřímně, asi ani nepřečetla. Což ovšem neznamená, že nebudeš mít úspěch, to zřejmě budeš, už jen podle těch komentářů nahoře.
No nic, zkrátka, ten první úryvek se mi líbil mnohem, mnohem víc.

8 Fée Fée | Web | 2. listopadu 2010 v 18:45 | Reagovat

[7]: Já si to nekoupím, jsem chudý študent :-D

9 Lawiane Lawiane | Web | 2. listopadu 2010 v 20:14 | Reagovat

díky za opravy pravopisu, já jsem hrozný debil a co mi word nepodtrhne, toho si nevšimnu :D Měla bych se nejprve pořádně naučit česky a pak teprve něco psát, ale to se neřeší, já nevydržím nepsat :D

[5]: :D :D

[7]: ok, jen do mě, alespoň ty komenty nejsou fádní :D To bě to jistě začalo připomínat Edwíka, ne? Což chápu, ale ujišťuju tě, že takováto scéna je plánována jen jedna. Tohle je první a poslední. Teda nějaký ještě budou, ale nedojdu tak daleko. Mě tohle psát baví, ať je to ohraný nebo ne, v reálným životě se to taky děje, taky se to může zdát ohraný, ale všichni to dělaj. První úryvek byl pohádkovější, poetičtější to je jasná věc. tenhle je ze života, (tamten je z "neživota" :D). Já jsem zvědavá na tvou tdmdm... abych zas něco nevykecala... tu polo...víš co :D P.S. To nebylo myšleno kousavě. P.P.S. Jak myslíš, že se ti můj styl přestává líbit, co všechno z minula do toho patří?

[8]: jo, to naprosto chápu. Já bych si jí taky nekoupila :D

10 Jilliane Jilliane | Web | 2. listopadu 2010 v 20:49 | Reagovat

Hei :)
jenom dík za ten lay :-) už ho mám nastavený. Jenom jsem ti ještě musela povinně napsat, že ten nápis Tarja, co je na tom mém druhém blogu v hornim boxu je můj výtvor a ve tvém layi jsem se nehrabala ani jsem ho neměnila :-D tak doufám, že to nějak vysloveně nevadí. Kdyžtak sem házim odkaz: http://fallen-soul.blog.cz

11 Evelin Evelin | Web | 2. listopadu 2010 v 20:54 | Reagovat

[9]: Ale ne, já neměla na mysli, že mi vadí ta postelová scéna; spíš se mi nelíbí ten styl, jakým je to psané, asi to budu muset napsat takhle, aby si mě nepochopila špatně - podle mě to není ani syrové, ani nějak chytlavě hezky napsané; je to prostě nijaké. (A já myslím, že jsi moc daleko nezašla, vzpomeň si na Debru :-D.)
Připadá mi, že psaní "normálních" pohádkových scén je pro tebe přirozenější(i když o tom já nemužů nic vědět, že) a proto se to třeba mě líp čte.
Hlavně se, prosím tě neuraz, já to nemyslím špatně :D.

Ovšem já samozřejmě nemám vůbec co říkat, když jsem ještě nic nenapsala; nemluvě o tom, že má tdmdm.. bude tak jako tak sračka, kterou nebude nikdo chtít, i když mě samotné se bude nepochybně líbit :-D.

Jinak Edwíka jsem nečetla, takže mi ho to nemohlo připomenout; ale přiznávám, že jsem si na něj vzpomněla. :D

12 Lawiane Lawiane | Web | 3. listopadu 2010 v 7:03 | Reagovat

[10]: jasně, že neva, akorát ti to vylézá z toho barevného boxíku, ale to je jedno :-)

[11]: no jasný, já to beru. Ale zase pohádkových scén nemůže být nějakých 300 stran. To by mi asi přišlo fádní, prostě tam mam to i to. Hehe, Debra jede, tak daleko asi nikdy nedojdu :D

13 Katrin Katrin | 3. listopadu 2010 v 13:53 | Reagovat

nejseš lemra :-D  A k tomu článku - teďka nemám čas si to přečíst, ale určitě si ho udělám. Jinak, překvapilas mě, že Leena žije. Já se už těšila, že zemřela :D  Né, tak jsem to nemyslela... :)

14 Katrin Katrin | Web | 3. listopadu 2010 v 14:05 | Reagovat

Jo, Swanheart je krásný song. Jsem se ho snažila vnutit sestře do jejího písničkového repertuáru a myslím, že se mi to částečně podařilo... :-D  Od NWmá ale raději asi i jiné písničky... Ale fakt nechápu, proč se ji víc líbí Anettin zpěv než Tarjin :-D :-? 8-O

15 Lady December Lady December | Web | 3. listopadu 2010 v 14:09 | Reagovat

Už se těším na vydání...doufám, že mi knížku i podepíšeš...:P

16 Fée Fée | Web | 3. listopadu 2010 v 14:20 | Reagovat

[9]: Což o to, jestli se dostane do knihovny, tak si jí půjčim, nebylo to myšleno nijak zle :-D

17 Lawiane Lawiane | Web | 3. listopadu 2010 v 16:07 | Reagovat

[16]: já vím, že ne :D Taky jsem... právě jsem omylem napsala studý chudnet :D :D chudý student a všechno si půjčuju. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.