Trochu velká "recenze" a videa na Tarjiný koncert Praha 8.10.2010

13. října 2010 v 23:10 | Lawiane |  Tarja obecně
Ani nevíte, kolik času mi tenhle článek zabral (sama to radši taky nechci vědět), je dlouhý jak minuta čekání na Vltavské a kdo ho dočte do konce, je mástr! A dostane virtuální pusu. Snad to ale není suché a snad vám to přiblíží atmosféru a třeba i pobaví. Videa jsou všechny moje a jsou v celkem slušné kvalitě (edit: proboha, co to ten net s nimi vyvedl? Takový kostičkovaný?! Já je mám mnohem lepší!) a hodně zblízka, ale nejsou moc dlouhé, protože jsem si to taky chtěla užít a ne jen natáčet.


...........................................................................................................................

Byl plán čekat před Vltavskou už od devíti ráno a byl plán jít na koncert s kámoškou. Ani jeden se nerealizoval.
Před halu jsem dorazila sama až v půl jedenácté, zjistila, že tam zároveň probíhá designblok a je tam tím pádem kopa lidí a že zrovna stěhují tarjinu aparaturu a všechno ostatní z finského kamionu dovnitř a že tam postávají suomalaisen mies a říkají "paska, paska".
Také jsem tam hned narazila na nějakého Honzu, o kterém vlastně vůbec nevím( edit. už vím, fejsbůk je všemohoucí), kdo to je a nemám na něj ani žádný kontakt. Vtip byl v tom, že jsem se tam měla sejít s jiným Honzou, a když se mi tenhle taky představil jako Honza, měla jsem v tom nějakou dobu docela guláš (vlastně až do té doby, než přišel ten druhý Honza). Každopádně s tím prvním Honzou jsme strávili vtipnou zhruba hodinku a půl, když jsme zjistili, že za rohem stojí tourbus, fotili se u něj s finskými vlajkami, mávali na ně a snažili se tím Tarju vylákat ven, pochopitelně neúspěšně.
Underneath začátek
Pak dorazila Lady Dracula a Kerol, s nimi jsme se usalašili u zadního vchodu, nadšení, že jsme tu opravdu první, ale ejhle, za chvíli jsme se dozvěděli, že vchod je tam, co designblok. Rychle jsme se tedy evakuovali ke správnému místu a opět se naivně radovali, že jsem tam první, jenže to už pro nás přišel někdo s fanklubu, proč jako stojíme tupě venku, že oni už jsou vevnitř a čekají tam na schodech. Hmm… takže omyl, první jsme nebyli, před dveřmi do sálu nás bylo už asi tak dvanáct. Udělali jsme si tam pohodlíčko a libovali si v komfortnosti čekání, kde bylo k dispozici i wc a hlavně to bylo vevnitř. Jak se ovšem dalo čekat, přišel protivný sekjůriťák a vyhodil nás ven. Zatarasili jsme tedy jeden ze čtyř vchodů do areálu a čekali, to už nás bylo tak třicet. Jenže musel přijít další pán a anglicky nám vysvětlovat, že se máme přesunout, aby byl ten vchod volný a lidé mohli nerušeně chodit na výstavu, aniž by je ohrožovala či děsila naše černá skupina. My se hnout odmítali, jak jinak jsme přeci tvrdohlaví metalisti, a on odešel se slovy, že bude-li muset přijít příště, bude "angry". Nakonec se ukázalo, že na Tarju budou pouštět těmi dveřmi vedle. Dobrý způsob jak nás přesunout, předtím se všichni odmítali hnout a najednou se během vteřiny přestěhovali. Takže jsme následující hodiny stále spekulovali o tom, zda je to vážně pravda a nebyl to jen podlý způsob, jak nás donutit k pohybu, ale naštěstí ne. Pak už se dav jen zhušťoval a zhušťoval a čekalo se a čekalo.

Nějakým zvláštním způsobem se mi povedlo dostat se na kraj a lidem, co přišli později, se zase ještě záhadnějším způsobem dařilo dostat se doprostřed. Od toho je taky odvozeno moje následné umístění ve třetí řadě místo první. V sedm nás partička nesympatických sekjůriťáků, vizáží podobných gorilám, stále napínala, jaké dveře tedy otevřou, ale nakonec otevřeli přece jen ty, ve které jsme doufali. Začala mačkanice, tlačenice, srážení lidu do mini prostoru mezi dveřmi. Pak všichni běželi a dusali v gládách po dlouhém schodišti, což byl taky komický pohled. Brát v gládách schody po třech je docela vodvaz, lidi jsou schopní se pro tu paní přerazit. :D Jako stádo zdivočelé zvěře jsme se vřítili do sálu a dezorientovaní jeho malostí se rozhlíželi po pódiu. Upíchla jsem se do třetí řady uprostřed a už se nehla. Z jedné mé strany byl príma kluk, co nevím kdo je, z druhé strany stejná situace a za mnou byl Honza č. 2, od kterého jsem taky odkoupila nafukovací balónek do vody, kterými jsme Tarju zaházeli.
Předkapela přišla kupodivu včas a… ehm… předkapela je prostě kapitola sama pro sebe. Když jsem je poslouchala na netu, měla jsem z nich dobrý pocit, stejně tak i ostatní, ale lidé, co v jejich zkušenostech koluje i vystoupení z Ostravy, přinášeli s sebou o nich divné zvěsti, typu: zpěvačka má peří na zadku a zpívá Lady Gagu. Hmm… tak peří na zadku neměla, ale o tom co měla, se rozhodně nedalo říct normální. Zaprvé, velmi vyzývavý korzet, ale budiž. Jenže to další?! Měla na sobě kostru od sukně, potaženou jakousi černou průhlednou síťkou. Kostra od sukně ovšem slouží k tomu, aby přes ní nějaká ta sukně byla a jen držela tvar. To tato slečna zřejmě nevěděla, neboť pod tím měla jen kalhotky a podvazky a všechno to bylo skvěle vidět. A Lady Gagu opravdu dala, konkrétně Bad Romance, sice se to snažili udělat heavy, ale na to je jejich popularita příliš nízká, aby si to mohli dovolit a publikum to akceptovalo jako metalový cover. Takže si od nás vysloužili nejprve vyjevené pohledy a následné palce dolů a pokřiky nelibosti. Naštěstí dali jen pár písniček, hráli tak 40 minut a odešli.
Už jsme se s Honzou nafoukli balónky, které byly docela velké. Ještě musím říct, že v hale byl příšerný vzduch, vedro a vydýcháno. Připravila se aparatura pro Tarju, párkrát se objevil Máca, který jako vždy, naše pokřiky vřelosti hrdě ignoroval.
Někdy po deváté přišla Tarja. (třikrát hurá, po stránce textu, který vás zřejmě moc nezajímal, jsem se konečně dostala k jejímu příchodu). Ještě musím zdůraznit, že celá akce probíhala opravdu nečekaně podle časového plánu a že tam (na rozdíl od venku) byli milí sekrůriťáci a milí fotografové. Slovní spojení milý sekjůriťák zní neuvěřitelně, ale opravdu, ochotně nám dával věci za hrazení a na konci nám je zase ochotně podával a vůbec nezacláněl. Pódium bylo úžasně blízko a celé prostředí mělo takovou příjemnou až domácí atmosféru. Tarja přišla za bouřlivého potlesku a řvaní a rozjela to s peckou Dark Star! Musela jsem pořád máchat jen jednou rukou, která mě tím pádem bolela, protože v té druhé jsem držela ten podělaně obří míček a vrážela s ním do zadků všech okolních osob. Ale mega pařba, skončila první písnička, všichni jsme se na sebe podívali a všichni jsme byli už po té první písničce totálně zpocení a zadýchaní a na pokraji sil. Tarja nasadila tentokráte rychlé tempo. A byla tak neuvěřitelně blízko a tak nádherná, že radši nebudu psát věci, co jsme tam říkali. Poprvé jsem si jí mohla prohlédnout vážně do detailu a zjištění zní: "Je boží, je dokonalá, chci já za manželku!"
Když nás zdravila, řekla dokonce česky něco ve smyslu: "jsem ráda, že jsem tady". Přesně si to nepamatuju a nahrát jsem to bohužel nestihla, ale bylo to roztomilé. Nejdřív to zřejmě trochu zapomněla, protože se tvářila, že usilovně přemýšlí a pak z ní vypadla tahle věta, následovaná úlevným oddychem, že to dala. Asi po druhé nebo třetí písničce, byla zaházena nafukovacími míčky, kruhem do vody, takovými těmi rukávky aby se děti neutopili a dokonce i šnorchlem. Nijak zvlášť to nekomentovala (asi už si myslí, že jsme totálně zcvokli) a Máca měl plno práce to odnosit.
Vystřídala troje oblečení, nejdříve cosi, co ani neumím pojmenovat s lesklými legínami. Na fotkách to vypadá divně a na živo to bylo pěkné, pak ten super obleček, který jsem přejmenovala na Xena obleček, s dlouhou sukní. Ó Bože, ten jí tak sluší, jak jí z toho koukají boky… pardon… už jsem v klidu. A poslední pak bílý obleček z klipu I feel Immortal. Tu písničku zpívala taky, ale zrovna ta mi přijde lepší na CD.

první část (klidná)
druhá část (méně klidná)

Na začátku koncertu, jsem si ještě říkala, zda se nevykašlu na jakékoli focení a prostě si ten koncert "jen neužiju", přece jen když to fotíte, koukáte na displej a ne na živou Tarjušku, která sebou božsky šije před vámi a je prostě ach… Ale nakonec jsem průběžně fotila i točila a jsem za to ráda.
Během jejího převlékání dostal tradičně prostor Mike, a jeho vystoupení bylo strhující, ačkoli jsem o něj měla chvílemi i trochu strach, neboť jeho fyzické vypětí muselo být ohromné a výraz měl téměř fanatický. Zážitek však nádherný!


V hale panovalo stále nehorázné vedro a Tarja, když zjistila, že nám nikdo nedal vodu, Bůh jí žehnej, zřejmě to zařídila ona, aby jí publikum nezkolabovalo (jedna holka vážně omdlela, ale to paní pěvkyně zrovna vůbec nepostřehla, protože byla zcela soustředěna na hraní na klávesy), donesli nám hned flašky s vodou.
Příjemným oddychem byla Lappi a následně Damned and Divine v takovém netradičním, avšak nádherném podání. To se mi líbilo opravdu moc, jakoby na pódiu byla taková jedna velká rodina.


Lappi

Z dob Nightwish zazněla White Night Fantasy, při které měla Tarjušla obzvláště roztomilé kukuče a pak Where Were You Last Night, tedy velká a povedená pecka a pařba.

Where were you last night, docela slušný video.

Při Until My Last Breath, to dýchání na konci na živo, no mls. A na závěr dala, už trochu stereotypně, Die Alive. Po skončení jsme si málem vyřvali hlasivky a nakonec se vydali k východu. Byla jsem totálně zpocená, mokré vlasy, mokré všecko, jako bych právě vylezla z bazénu, vyřvaný hlas, neschopný normálně mluvit, ale hlavně jsem byla nadevše spokojená, okouzlená a prostě z Tarji zase mimo.
White Night Fantasy- začátek trochu nudný, ale od půlky nádherný kukuče, stojí za vidění :-)

Abych nezapomněla, někteří možná víte, že tam se mnou byli i rodiče. (Jak jsem tu jednou tak slavně hlásala "otec na Tarje"). Byli v poslední řadě, jelikož přišli až po předkapele (prý by tam tak dlouho stát nevydrželi), ale prý viděli a moc se jim to líbilo. Prý víc než čekali a otec se mnou prý příště půjde zase a chce být víc vepředu. To je pozitivní, Tarja je taky nadchla. Koupili mi tričko s Anteroom of Death a plakát, takže jsem se nemusela zdržovat u obchůdku. A šli jsme čekat k tourbusu. Tam jsem ještě zastihla Mike, který rychle odjížděl v doprovodu nějaké ženy vlastním autem pryč. Nějak jsem se přidala k Míše Sopko a společně jsem pak obešly kluky z kapely, kteří dorazili a ochotně se podepisovali a fotili. Max je moc fajn. Pak se čekalo na Tarju, jenže ta měla ještě to osobní setkání s výherci soutěže a tak se dalo očekávat, že dorazí až za dlouho. A nebyla by to moje máma, kdyby jí nezačala být zima a tak rodiče začali požadovat odchod. Po marném přesvědčování, které však z důvodu, že si nechci brát na svědomí, že kvůli mně madr nastydne, nebylo moc vehementní, jsem se s nimi tedy odebrala domů. Můj vztek, když jsem pak na netu zjistila, jak se ostatním čekání vyplatilo a že ani netrvalo tak dlouho, můžete vidět v tomto článku.

Dále moje fotky z koncertu (troufám si tvrdit, že kvalitní) najdete tady.
Já s Maxem a Alexem tady.
A dokumentace s tourbusem tady.

Tady další videa:
Little Lies - chvílemi se rozostřuje, ale zaostřený části pěkný

Underneath (2. část)- perfekt kvalita

Naiad- nejdelší video, co jsem tam nahrála (to bude tím, že to byla nejdelší písnička)
Damned and Divine- nic moc se tam neděje, ale všimněte si, jak Tarja celou dobu drží tu petku :D
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Honza Honza | 13. října 2010 v 23:28 | Reagovat

moc hezký článek... :) ach mám virtuální pusu od Lawiane :D

2 Lawiane Lawiane | Web | 13. října 2010 v 23:34 | Reagovat

[1]: právě ti jí posílám, škoda že tu není vhodný smajlík :-?

3 Honza Honza | 13. října 2010 v 23:42 | Reagovat

hmm tak to asi bez smajlíku neplatí.... :-?  8-)

4 pavel pavel | Web | 14. října 2010 v 8:14 | Reagovat

fajn hudba :-)

5 Tačudek Tačudek | E-mail | Web | 14. října 2010 v 12:29 | Reagovat

Moc hezké!

6 Zdebra Zdebra | Web | 14. října 2010 v 15:14 | Reagovat

Jé, tak kvalitní obraz i zvuk... to chci taky.
Já tomu Xena oblečku říkám What Lies Benath oblečení. 8-)
Já chci zpátky.
A dočetla jsem to celé.

7 Evelin Evelin | Web | 14. října 2010 v 17:20 | Reagovat

Wau, to je vážně pěkně dlouhý.
Ha, musím si někde na netu najít obrázky té předkapely :-D.

8 Scratch Scratch | Web | 14. října 2010 v 18:21 | Reagovat

Tý jo, Lawiane, tu recenzi si přečtu o víkendu, je šíleně dlouhá O_O A mě volá Velká francouzská buržoázní revoluce:-D
No, pravda, doporučit jsi to mohla dříve, ale Tarja si ČR docela oblíbila, takže nebulím doma, neboj:-D
Asi jsem se ti zapomněla zmínit, že jsem měla možnost jít na ten OSTRAVSKÝ koncert:-D Bydlím totiž u Ostravy, takže spolu asi nezajdeme, což mě mrzí, klidně bych s tebou vyrazila, soudě podle našeho občasného dopisování jsi super holka!
Každopádně, příští rok se už vážně chystám na MoR a tys na něm letos byla, ne? Takže možná jedině tam. Ráda bych tě poznala.

9 maya-madman maya-madman | Web | 14. října 2010 v 21:22 | Reagovat

Nejdřív jsem si řekla: "Tybrďo to je, ale dlouhý, chce se mi to číst?" Ale nakonec jsem se do toh zažrala, že je skoro škoda, že to nepokračuje :-D
Připadáš mi fajn a ta kvalita videí je vážně dobrá :-P

10 Lawiane Lawiane | Web | 14. října 2010 v 21:46 | Reagovat

[6]:

[9]: virtuální pusy letí k vám :D

[7]: fotky předkapely jsou někde na fanklubových stánkách, koukni se na ty z Ostarvy.

[8]: určitě, MoR plánuli příští léto taky.

[9]: děkuju

11 Krasivija Krasivija | Web | 14. října 2010 v 22:34 | Reagovat

To je tada pěkně dlouhý. A písničky jseou pěkný.

12 jilliane jilliane | Web | 15. října 2010 v 14:37 | Reagovat

Tarja tam myslím říká něco v tom smyslu jako: Dóbrý véčer, isem ráda, že iste tady :D :D jo to chtělo dokumentaci, Tarja nás měla nejřív upozornit xD
Mimo tenhle text - ...suprový videa :)
Jo vedro tam teda bylo hrozný x) doufám že tou omdlelou holkou nepopisuješ mě x)
Jinak MARKIZE do toho teda mohli vložit víc :-/ ani se nedivim že je vypískali.
A na MoRu Tarja podle mě určitě bude, tak ať se těší xD já prostě budu bojovat o fotku a podpis....kdo se přidá? xD :-D

13 Elisis Elisis | Web | 15. října 2010 v 20:09 | Reagovat

Pozývám tě do hry 10 věcí, které mám ráda. Více u mě na blogu :-)

PS: Promiň, že nepíšu k článku, teď se mi klíží oči a stěží bych to přečetla, omlouvám se, snad zítra :-)

14 Veronika Veronika | Web | 15. října 2010 v 21:24 | Reagovat

Uff, jsem na konci. Tak koukám, že sis to tam pěkně užila. Taťku taky Tarjuška oslovila a povídal, že příště bychom si mohli vyjet taky. Ale jak znám taťku :-D

15 Klaríís Klaríís | Web | 16. října 2010 v 11:23 | Reagovat

Musel to být opravdu famózní zážitek, kamarádka se odsud vrátila fotkou s Tarjou a Mikem Terranou:)

16 vivienne vivienne | Web | 16. října 2010 v 13:24 | Reagovat

opravdu pěknej report :-)

17 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 16. října 2010 v 20:56 | Reagovat

Taaaak. Bezeslov. To nepotřebuje nic dodávat, krásně jsem se tím prokousalo a ač je to dlouhé, je to strašně obsažné a vím všechno, na co bych se neopovažovalo ani zeptat (viz. kalhotky paní zpěvačky předkapely či boky paní Tarjy)!
Děkuji za vyčerpávající popis, jdu si dát Alfa Centaurský čaj a cestou budu všechna stvoření zdravit paroháčem! :-)

18 Lenule Lenule | Web | 17. října 2010 v 10:45 | Reagovat

Nechystáš se náhodou na koncert v Německu nebo na Slovensko? :)

19 haf haf | Web | 22. října 2010 v 13:07 | Reagovat

Tarjuš prostě zpívá úžasně:-) k tomu není co dodat.

20 Scratch Scratch | Web | 22. října 2010 v 23:48 | Reagovat

Tak, já vím, že jsem to slibovala už dlouho. A dneska jsem se k tomu konečně dostala.
Když jsem se tak začetla a pak se čtením skončila, přišlo mi to hrozně krátké.
Každopádně skvěle napsané, videa jsem viděla, máš pravdu, dobrá kvalita a Tarja je prostě - jak to říct - TARJA! Co jiného dodat?
To, že ti opět koncert závidím je asi zřejmé, takže to jsem ani psát nemusela.
Je fajn, že i rodičům se líbila, popravdě nevím, komu by se nelíbila:D
Skvělá "objektivní recenze" - myšleno v tom nejlepším slova smyslu! :-)

21 Lawiane Lawiane | Web | 24. října 2010 v 19:36 | Reagovat

[18]: nechystam, nevim, kde bych na to vzala, ale samozřejmě bych ráda

22 Lawiane Lawiane | Web | 24. října 2010 v 19:37 | Reagovat

[20]: díky :-)

23 Endaria Endaria | Web | 2. dubna 2011 v 22:01 | Reagovat

Heh... mám nutnost napsat:D V tom prvním videu... promiň! Ta ruka v návleku... je moje! Poznávám svoje prstýnky:D Tak...:D a jdu si to přečíst:D:D:D

24 Endaria Endaria | Web | 2. dubna 2011 v 22:12 | Reagovat

Tak jsem to dočetla (očekávám pusu:D) a gratujuji, hezký článek:D Víš o tom, že jsi stála hned za mnou? Pakliže jsi teda stála v třetí řadě uprostřed a na videu máš opravdu moje ruce:D  (ale identifikovala jsem ty prstýnky, takže jsou moje:D)

Hehe:D

25 Lawiane Lawiane | Web | 2. dubna 2011 v 22:20 | Reagovat

[23]: tak to asi jo. Tyjo, tvoje ruka je v tom videu přímo gigantická :D

26 Endaria Endaria | Web | 3. dubna 2011 v 1:39 | Reagovat

[25]: Promiň, že jsem ti kazila výhled:D

27 Lawiane Lawiane | Web | 3. dubna 2011 v 10:20 | Reagovat

[26]: v pohodě :D

28 sibelinne sibelinne | Web | 19. května 2011 v 23:06 | Reagovat

Aaaaaaaaaaa, to není možný, že jsem tam byla a viděla Tarju naživo. A možná jsem viděla i tebe :D Taky jsem stála nejdřív ve třetí, pak mezi čtvrtou a pátou řadou a skoro uprostřed (chvílema ode mě Tarja nemohla být víc než tři metry, aaaa). Při čekání jsem byla namačkaná na lodi. Když tak koukám na videa, pořád nemůžu uvěřit, že jsem tam fakt byla. To byl teda sakra zážitek. Jak je možný, že jsem zapomněla na to ozvláštnění Where were you last night? :D Každopádně na to, jak Tarja mluvila česky, jak říkala iiiiiiiis hot :D a na její šokovaný výraz, když jsme na začátku hooodně řvali, se zapomenout nedá. A na nafukovací kruh jsem i podepsaná. A někdo na můj návrh na nafukovací rukávek s rybičkama připsal Fishmaster :D Hm, teď jsem si vzpomněla, jak mi skoro týden držel černý lak, a pár hodin před koncertem se odloupl, tak jsem si to dobarvovala tou fixou, kterou se psalo na plavací věcičky pro Tarju. Aaa, začínám se tam vracet. Byla jsem šíleně unavená, ale bylo to BOŽÍ! A k bílému kostýmu: když v něm Tarja vylezla, jasně si pamatuju,že jsem se zmohla jenom na "ty vole, ty vole, ty vole". Škoda jenom, že neměla i ten černý. A Mike na ty bubny fakt válel, se divím, že mu neupadly ruce :D No dobře, už se přestanu vykecávat. Prostě to byl životní zážitel.
Jenom ještě dodatek. Tohle bylo dneska na Tarjině WLB blogu: I also want to tell you that I have been quite busy during my off days working on my future album!!!!!

29 Lawiane Lawiane | Web | 20. května 2011 v 13:31 | Reagovat

[28]: jojo, já vím, ale to album má být snad klasické- říkala něco, že ke konci roku chce vydat klasické album.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.