Postřehy z Finska

25. ledna 2010 v 16:03 | Lawiane |  O Finsku
Dneska jsem našla na netu tenhle hodně zajímavý článek o takových drobnostech a zajímavostech ze života Finů. Doporučuji přečíst! To co je psané kurzívou jsou moje připomínky :-)


Hned zpočátku mého studijního pobytu v Helsinkách mě překvapilo pár zvláštností, se kterými jsem se téměř denně setkávala. Jde spíš o zajímavosti, které mi po pár měsících připadají naprosto normální. Tak tady jsou:
Téměř žádná okna nemají kličky na otevírání. Ne, že by ve Finsku existoval nějaký jiný mechanismus otevírání. Jen ty kličky jsou většinou odšroubované a okna nejdou otevírat. K větrání slouží jen úzké větračky.
No, tak jestli budu já jednou bydlet ve Finsku, tak tam ty kličky rozhodně nechám. Není přeci nad to otevřít dokořán okno a nadechnout se čerstvého vzduchu

Kapitolou samu pro sebe jsou dveře. Nedají se totiž normálně zamknout (klíčem jako u nás), ale pouze zabouchnout. Dveře mají dva režimy, které se přepínají takovým mini čudlíčkem na zámku. První režim je normální, po zavření se dají dveře otevřít klikou bez použití klíče. Druhý režim je zamykací. Dveře se zavřením zabouchnou a k jejich otevření je nutný klíč. Velmi mnoho cizinců si zabouchne klíč uvnitř pokoje, než si na tento systém zvyknou. Ale to ještě není vše. Dveře se odemykají vždy doprava, takže občas také směrem k futru (což je přesně opačně než u nás).

MHD a zastávky na znamení. Všechny zastávky MHD jsou na znamení. Zastávky se nehlásí ani jinak nepíší. Na mapě nejsou uvedena jejich jména. Takže to chce opravdu slušnou znalost místa nebo dobrou přípravu cesty...
To je taky moc milé, zvláště pro takové zmatené turisty, jako budu určitě já.

Téměř všechna města, čtvrtě a dokonce i ulice (alespoň na jihu Finska) mají dvojí názvy. Jeden je finsky, druhý švédsky.
Tohle jsem věděla, když taky mají 2 úřední jazyky, tak se není čemu divit.

Třídění odpadu se stává běžnou věcí i u nás. Ale narozdíl od ČR se tady netřídí plasty (plastové lahve jsou vratné a za igelitky se v obchodech platí), zato se třídí bioodpad. Do něho patří nejen zbytky jídla, ale i ubrousky, papírové obaly od vajíček apod. Dokonce i v menze mají popelnici, do které se z talířů odstraňují nedojedené zbytky. Z bioodpadu se vyrábí kompost. Zálohované jsou nejenom skleněné lahve, ale i plastové lahve a plechovky.
No jo pořádkumilovní seveřané :-)

O Finech se říká, že jsou velmi tiší, mluví málo a k věci. Na ulici se vyhýbají očnímu kontaktu. Toto mohu potvrdit.
Tuhle věc mi potvrzoval už jeden známý, co tam byl. Hehe já tam určitě budu působit jako extrakomunikativní :-D

Finové nepijí alkohol průběžně jako Češi (jedno pivko k obědu nebo večeři), ale nárazově a hodně. Příležitost k pití si vždycky najdou. Je to pro ně jakýkoliv svátek, začátek a konec školního roku apod.
Velmi populární mezi Finy jsou plavby trajektem do Stockholmu nebo Talinu. Důvodem je nákup levného alkoholu a párty na palubě. Obvykle se hned následující den jede zpět a párty se opakuje.

Zvláštní je stěhování Finů na kolej. Pokoje pro Finy jsou bez nábytku, takže příjezd typického Fina na kolej vypadá tak, že přijede dodávka nebo alespoň auto s přívěsem a celá rodina začne stěhovat :-).

Finové hodně trpí poruchou příjmu laktózy, a proto je možno všude sehnat všechny mléčné produkty bez obsahu laktózy. Možná to mají z obrovského množství mléka, které se tu pije. Mléko většinou doprovází jakýkoli běžný oběd a večeři a je k dispozici i v menze.
To jsem taky četla a mléko je dobré :-)

Populární je lékořice (pendrek) a vyrábí se tu i likér s její příchutí - salmiakki.
To miluje Tarja.

Kuchyňská linka nad dřezem je jeden velký vícepatrový odkapávač. Takže se umyté nádobí rovnou strčí do kredence a je to. Velmi praktické.
Dobrá vychytávka, něco pro lenocha jako já :-D

U umyvadla bývá obvykle malá ruční sprška. Velmi praktické např. pro opláchnutí umyvadla, spláchnutí podlahy nebo třeba vyprání tašky špinavé od vylitého jogurtu :-).

Rušné město tu prakticky neexistuje. Finská populace je velmi řídká (17obyv./km2).

Čtverečkované sešity nemají normální čtverečky, ale obrovské čtverce :-).

Finština nemá budoucí čas...
Taky jsem si všimla, hledala jsem ho v učebnici a marně, tak se mi má doměnka potvrdila. Ale nechápu, jak můžou mluvit bez budoucího času, to jako místo umřu řeknou umírám?

A ještě náš blog ze studijního pobytu ve Finsku: http://ananasovci.blogspot.com .
Kristýna Tučková

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Caddy Caddy | Web | 25. ledna 2010 v 16:09 | Reagovat

Ty jsi byla nebo pojedeš do Finska? To se máš... Moje sestra tam taky byla a hrozně se jí tam líbilo... :-)
A v Anglii to bylo opravdu úžasný... A souhlasím s tebou, Stonehenge mě trošku zklamal... Ty ploty kolem a silnice... :-(

2 Evelin Evelin | Web | 25. ledna 2010 v 17:25 | Reagovat

jé to je tenhle článek :D, určitě když si ve Finsku otevřeš okno na noc dokořán, tak vlétě ti tam nalítaj komáři a v zimě umrzneš :-D - ale stejně je divný , že si sundavaj kličky :D
ty jo Finové jsou takovej národ sám pro sebe :D

3 Lily Addams Lily Addams | Web | 25. ledna 2010 v 17:51 | Reagovat

moc zajímavý článek :-)

4 Zdebra Zdebra | Web | 25. ledna 2010 v 20:53 | Reagovat

No, tak to jsem zvědavá, jestli se nějakým busem svezu, když tam jsou zastávky na znamení. :-D
To třídění se mi líbí. :)
Salmiakki bych někdy chtěla zkusit.
Jé, ty máš učebnici? Já jsem se párkrát dívala v obchodech a nikde ji neměli. Měla bych to zkusit někde v Brně.

5 Lawiane Lawiane | Web | 26. ledna 2010 v 13:49 | Reagovat

Tak to já se sehnáním neměla problé, našla jsem ji skoro v každém větším knihkupectví, ale je pěkně drahá a docela blbě napsaná :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.